MAN Almaya'dan stratejik hamle NEOPLAN Ankara'da üretilecekMerkezi Almanya’da bulunan ve 250 yılı aşkın geçmişe sahip olan MAN Truck &Bus şirketi, 2014 yılında üretim maliyetlerini aşağı çekmek ve daha iyi bir üretim networku yaratmak gibi sebeplerden ötürü otobüs üretimini Almanya’da durduracağı kararının ardından Neoplan markasının da Türkiye’de üretileceğini duyurmuştu. Bu doğrultuda hazırlıklar tamamlandı ve Neoplan marka otobüslerin üretimi için düğmeye basıldı.

25.03 2015 tarihinde Ankara tesislerinde gerçekleşen açılış törenine MAN Truck & Bus Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Carsten Intra ve  MAN Türkiye A.Ş. Yürütme Kurulu Başkanı Münür Yavuz ile birlikte MAN üst düzey yetkilileri katıldı. Ayrıca Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın açılış törenine gelmesi ve konuşmasında Türkiye’nin iş gücüne güvenilmesi çağrısı dikkat çekti.  

Yeni Neoplan Üretim Üssü Açılış Töreni’nde konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık “Bu, aynı zamanda Türkiye otomotiv sektörünün kapasitesinin, kabiliyetinin ne kadar önemli bir noktada olduğunu da gösteriyor. Bununla birlikte, sanayiye, üretime verdiğimiz, teknolojiye ve Ar-Ge’ye verdiğimiz önem ve yürüttüğümüz politikaların ne kadar başarılı, izlediğimiz rotanın da ne kadar doğru olduğunun da bir kanıtı, somut bir örneğidir” dedi.

MAN Türkiye A.Ş. Yürütme Kurulu Başkanı Münür Yavuz da Neoplan’ın tüm üretimi için Ankara’nın tercih edilmesinin, yüksek yerlilik oranları sayesinde, sadece MAN Türkiye ve personelinin değil, Türk otomotiv sektörü ve çalışanlarının tamamı için bir gurur kaynağı olduğunu belirtti. Yavuz; “Otobüs segmenti, otomotiv sektöründe en önemli, en çok değer yaratan üretimdir. Otobüs üretiminde, kamyon üretiminin yaklaşık 20 katı ve binek araç üretiminin ise yaklaşık olarak 70 katı işçilik gereksinimi duyulur. Neoplan gibi premium segment araçlarda ise yaratılan bu katma değer, çok daha önemli boyutlara ulaşıyor“ şeklinde konuştu.


MAN Truck & Bus Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Carsten Intra ise Türkiye’de devletin yaklaşımı ve Ar-Ge teşviklerinin de verdiği güçle, MAN Türkiye’yi bir Tasarım Merkezi haline getirmeyi planladıklarını belirtti. 

Halihazırda ne üretiliyor ve neler üretilecek ? 

MAN Türkiye tesislerinde, halen MAN’ın şehiriçi, seyahat, turizm ve servis otobüslerinin yanı sıra Neoplan’ın Tourliner modeli de üretiliyordu. MAN Truck & Bus’un aldığı bu kararla birlikte MAN Türkiye, Neoplan’ın araç gamını oluşturan Cityliner, Skyliner ve Jetliner modelleri de üretilmeye başlandı. Ankara fabrikasında 1800 çalışan var


MAN Türkiye tarafından verilen bilgilere göre Türkiye’de ilk kez 1966 yılında kurulan MAN tesisleri, “MAN’ın Almanya dışındaki ilk üretim merkezi“ olma özelliğini taşıyor. MAN Türkiye fabrikası, aynı zamanda MAN’ın en büyük otobüs fabrikası konumunda. Otobüs sektöründe nadir örneği olan tam entegre ve kompakt bir şirket olan MAN Türkiye fabrikasında; bir kapıdan giren profil, uzun dayanımlı iskelet haline getirilip, kataforez kaplanarak, montaj ve takip eden fonksiyonel testlerin ardından diğer kapıdan otobüs olarak çıkabiliyor. MAN Türkiye Akyurt bölgesindeki tesislerinde, otobüs üretiminin yanı sıra şasi ve diğer MAN fabrikaları için elektrik/elektronik parça imalatı da yapıyor.Bugün Ankara Akyurt’ta 317.000 metrekarelik alanda 1,800 çalışanı ile üretim gerçekleştirilen MAN Türkiye tesisleri, vardiyada yıllık 2.000 otobüs kapasitesine sahip. Yıllık 1.500 adetlik üretim ortalamasına sahip olan MAN Türkiye’de, 2013 yılında 1.472 otobüs üretimi gerçekleştirildi. 2015 yılında 1,800 otobüs üretimi planlayan MAN Türkiye, ilave olarak MAN bünyesinde üretilen tüm şasi ve otobüslerin kablo demetlerinin tek tedarikçisi konumunda.Neoplan
‘ın Ankara’da üretimi ile birlikte, MAN Türkiye’de birçok alanda önemli gelişmelere de yol açacak. Öncelikle mevcut üretim adedi %40 arttırılarak, fabrikanın tam kapasiteye ulaşması hedefleniyor. Üretim artışı ve çeşitlenmesi paralelinde gerçekleştirilen ihracatın da arttırılacağı öngörülürken, cironun ise daha yüksek bir gelişme göstererek, kısa vadede iki katına ulaşması planlanıyor.

Bu gelişmeler ile birlikte kent içi otobüslerinde Türkiye'deki payı güçlü olmayan MAN, bu segmentteki ürünleri olan Lion's City ve Lion's City Hybrid otobüslerinin önemli bir bölümünü ve şasi üretimini Polonya'daki Poznań ve Starachowice tesislerinde gerçekleştiriyor.

Kaan Kirişçioğlu
kaan@mayadergi.com

Kaynak.www.tasiyanlar.com

 »  Diğer haberleri incelemek için tıklayın...
Trafikteki hoşgörü ve saygı toplumsal birlikteliğin bir yansımasıdır.
TOF 
Eğitim
Federasyon merkezimizde otobüs kaptanlarimiza yönelik 21-22 Ocak 2020 tarihlerinde digital takograf kullanimi ile ilgili uzman egitmenlerimiz tarafindan egitim seminerleri düzenlenecektir.Günlük kapasite 50 kisi ile sinirlidir.Katilimcilarin 0212 6583210 nolu telefona 17.01.2020 Cuma günü mesai bitimine kadar bilgi vermesi gerekmektedir.
14.01.2020

Karayolu Taşıma Yönetmeliği
Karayolu Taşıma Yönetmeli'nin Tüm değişikliklerin işlenmiş haline Mevzuat sayfasından ulaşabilirsiniz.
29.11.2019

Belarus, Bulgaristan, Romanya ve Ukrayna şoför vizeleri hakkında duyuru
Ülkemizle yapılan Vize Anlaşmaları sebebiyle Belarus, Bulgaristan, Romanya ve Ukrayna ya taşımacılı yapan İşletmelerin Şoförlerine Vize kolaylığı sağlanması amacıyla UAB tarafından Referans Mektubu düzenlenecek.
15.11.2018

2019 Yılı Yeniden Değerlendirme oranına göre ceza ve harçlar %23,73 artıyor.
2019 yılında vergi, harç ve cezalardaki yeniden değerleme oranı yüzde 23,73 oldu. 2019 yılında pasaport, ehliyet harçları ve trafik cezaları, Motorlu Taşıtlar vergisi oranı yüzde 23.73 artacak.
30.11.2018

Avrupa'ya yönelik Yolcu taşımalarında sınır kapılarında yeni düzenlemeler
Yeni Uygulamalar 15 Kasımda yürürlüğe girecek. Yolcu isim listeleri araç kapıya gelmeden önce kapıya e posta yoluyla gönderilecek.
01.11.2017

Yetki belgesi işlemleri e-devlet üzerinden yapılabilecek
Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü' twittır hesabından duyuru. Yetki Belgesi taşıt belgesi ve taşıt kartlarının E.Devlet portali üzerinden barkodlu ve doğrulanabilir olarak düzenlenmesine imkan sağlayan çalışmalar Genel Müdürlüğümüzce tamamlanmış olup e-devlet portali üzerinden hizmet sunulmaya başlanmıştır. Önemle duyurulur.
07.03.2018

UDHB 1. Bölge Müdürlüğü'nün resmi twitter hesabı;
UDHB 1. Bölge Müdürlüğü'nün resmi twitter hesabı; UDHB I.BÖLGE @UdhbIbolge
13.07.2017

Federasyon Olağan Genel Kurul...
(08.06.2021)
Yeni Yetki Belgesi düzenlenmeyecek...
(06.04.2020)
Muayenesi biten taşıtların yetki...
(01.04.2020)
» Diğer haberler için tıklayın
3. havalimanı etki raporu ne kadar...
(02.03.2017)
6 ana taşıma ‘BİR’ olmalı
(12.08.2015)
Bölgesel otobüsçülüğe doğru
(02.06.2015)
» Diğer makaleler için tıklayın
Federasyonumuz "Trafik Güvenliği Platformu" üyesidir.