Kaptanlar Kulübü’nden sezon öncesi ‘DİKKAT’ çağrısı…

Kaptanlar Kulübü’nden sezon öncesi ‘DİKKAT’ çağrısı…
OTOBÜS kaptanlarının hakettikleri değere u-laşmalarını sağlamak, kişisel gelişimlerine katkıda bulunmak ve sosyal hayatlarını zenginleştirmek amacıyla Ekrem Özcan ve Kemal Karayormuk önderliğinde kurulan Kaptanlar Kulübü Derneği; yaz aylarının gelişiyle karayollarında artan araç sayısının ve yoğunluğun sebep olabileceği problemleri önlemek adına kaptanlara hayat kurtaran uyarılarda bulundu.

KAPTANLAR Kulübü Derneğin kurucuları Ekrem Özcan ve Kemal Karayormuk, yaz aylarının gelmesiyle birlikte yolculuğa çıkanların kaptanların gösterdiği üstdüzey dikkat ile sağ salim evlerine, sevdiklerine ulaşmaları için kaptan şoförlere birbirinden değerli uyarılarda bulundu. “Trafik Hizmetleri Başkanlığı verilerine göre; 2014 yılında 1,2 milyon kaza kayıtlara geçti. 3.500 kişiyi bu kazalarda kaybettik. 285 bin de yaralı var.

Ölümlü-yaralanmalı kazalara karışan araçalra baktığımızda, bu kazaların yüzde 51ine otomobiller; sadece yüzde 3’üne otobüsler karışmış durumdadır. Bu veriye bakarak vatandaşımıza rahatlıkla toplu taşımayı, otobüslerimizi kullanmalarını önerebiliriz. Hatta yaz aylarında karayollarında artan araç sayısını gözönünde bulundurarak lütfen otomobillerinizi değil, araçları üst düzey dikkat ile kullanan kaptan şoförlerimize güvenerek otobüsleri tercih edin diyebiliriz.

 

Yine 2014 verilerine baktığımızda sürücülerin en çok yaptığı 5 hata

– Araç hızını yol, hava ve trafiğin gerektirdiği şartlara uydurmamak

– Kavşak, geçiş önceliğine uymamak

– Arkadan çarpmak

– Manevraları düzenleyen genel şartlara uymamak

– Dönüş kurallarına uymamak olduğunu görüyoruz.

 

2014 verilerini gözönüne alarak, özellikle otomobil kullanıcıları olmak üzere tüm Araç kullanıcılarına ve kaptan şoförlerimize şu konulara dikkat etmelerini önemle rica ediyoruz:

– Kesinlikle uykusuz ve yorgun bir halde direksiyona oturmayalım. Esneme, dikkat toplama güçlüğü, gözlerde yorgunluk ya da ağrı, huzursuzluk, yavaş tepki verme; yorgunluk ve uykulu olma belirtileridir. Bu belirtileri taşır halde direksiyona geçmeyelim.

– Hız kurallarına kesinlikle uyalım. Bir kereden bir şey olmaz demeyelim.

– Araç kullanırken cep telefonlarımızı kapalı tutalım ya da acil durumlarda bakması için muavin arkadaşlarımıza teslim edelim.

– Yola çıkmadan önce araç servis kontrollerinin tam olarak yapıldığından emin olun.

– Mola yerlerinde kontak anahtarını araç üzerinde bırakmayalım.

– Yağlı yiyecekler yerine hafif yiyecekler yiyelim.

– Çok fazla kahve veya şekerli meşrubatlar tüketiminden uzak duralım.

– Yorgunluğa sebep olan nedenlerden biri, su kaybıdır. Özellikle yaz ayarında su kaybının yoğun olduğunu gözönünde bulundurarak bol bol su içiniz.

– Her durumda alkolden uzak durunuz.

– Tüm yolcuların emniyet kemerlerini doğru bir şekilde takmalarından firmalar ve siz otobüsün yöneticisi olan kaptanlarımız sorumludur. Tüm yolcuların emniyet kemerlerini taktığını kontrol ettiriniz.

– Yolcuya hal ve tavırlarımızla güven verelim.

– Yolculara saygılı davranalım.

– Diğer kaptanlara, muavinlere, host ve hosteslere sevgi ve saygı çerçevesinde davranalım.

– Yaptığımız işin mesuliyetinin farkında olalım.

– Her duruma karşı hazırlıklı olarak, kaza tespit tutanaklarını yanımızda bulunduralım.

– Yolculuk sonrası yolculara ‘geçmiş olsun’ dendiğini görmekteyiz. Otobüs yolcuğu, hem en güvenli hem de en keyifli seyahat yöntemidir. Bu nedenle ‘geçmiş olsun’ demeyelim; geçecek bir şey yoktur.

Bu öneriler doğrultusunda yolcularına hizmet verecek kaptanlar yaz döneminde karayollarının daha güvenli ve keyifli olmasına yardımcı olacaklar. Bu vesileyle, sezonda tüm kaptan şoförlerimize kolaylıklar diliyor; sektörümüzü sırtlayan siz emektarlarımızla gurur duyduğumuzu belirtiriz.

Kaynak.www.gulegule.com.tr»  Diğer haberleri incelemek için tıklayın...
Trafikteki hoşgörü ve saygı toplumsal birlikteliğin bir yansımasıdır.
TOF 
Eğitim
Federasyon merkezimizde otobüs kaptanlarimiza yönelik 21-22 Ocak 2020 tarihlerinde digital takograf kullanimi ile ilgili uzman egitmenlerimiz tarafindan egitim seminerleri düzenlenecektir.Günlük kapasite 50 kisi ile sinirlidir.Katilimcilarin 0212 6583210 nolu telefona 17.01.2020 Cuma günü mesai bitimine kadar bilgi vermesi gerekmektedir.
14.01.2020

Karayolu Taşıma Yönetmeliği
Karayolu Taşıma Yönetmeli'nin Tüm değişikliklerin işlenmiş haline Mevzuat sayfasından ulaşabilirsiniz.
29.11.2019

Belarus, Bulgaristan, Romanya ve Ukrayna şoför vizeleri hakkında duyuru
Ülkemizle yapılan Vize Anlaşmaları sebebiyle Belarus, Bulgaristan, Romanya ve Ukrayna ya taşımacılı yapan İşletmelerin Şoförlerine Vize kolaylığı sağlanması amacıyla UAB tarafından Referans Mektubu düzenlenecek.
15.11.2018

2019 Yılı Yeniden Değerlendirme oranına göre ceza ve harçlar %23,73 artıyor.
2019 yılında vergi, harç ve cezalardaki yeniden değerleme oranı yüzde 23,73 oldu. 2019 yılında pasaport, ehliyet harçları ve trafik cezaları, Motorlu Taşıtlar vergisi oranı yüzde 23.73 artacak.
30.11.2018

Avrupa'ya yönelik Yolcu taşımalarında sınır kapılarında yeni düzenlemeler
Yeni Uygulamalar 15 Kasımda yürürlüğe girecek. Yolcu isim listeleri araç kapıya gelmeden önce kapıya e posta yoluyla gönderilecek.
01.11.2017

Yetki belgesi işlemleri e-devlet üzerinden yapılabilecek
Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü' twittır hesabından duyuru. Yetki Belgesi taşıt belgesi ve taşıt kartlarının E.Devlet portali üzerinden barkodlu ve doğrulanabilir olarak düzenlenmesine imkan sağlayan çalışmalar Genel Müdürlüğümüzce tamamlanmış olup e-devlet portali üzerinden hizmet sunulmaya başlanmıştır. Önemle duyurulur.
07.03.2018

UDHB 1. Bölge Müdürlüğü'nün resmi twitter hesabı;
UDHB 1. Bölge Müdürlüğü'nün resmi twitter hesabı; UDHB I.BÖLGE @UdhbIbolge
13.07.2017

Federasyon Olağan Genel Kurul...
(08.06.2021)
Yeni Yetki Belgesi düzenlenmeyecek...
(06.04.2020)
Muayenesi biten taşıtların yetki...
(01.04.2020)
» Diğer haberler için tıklayın
3. havalimanı etki raporu ne kadar...
(02.03.2017)
6 ana taşıma ‘BİR’ olmalı
(12.08.2015)
Bölgesel otobüsçülüğe doğru
(02.06.2015)
» Diğer makaleler için tıklayın
Federasyonumuz "Trafik Güvenliği Platformu" üyesidir.