Trafik Sigortasında Vefat Tazminatına Yeni Düzenleme Yapıldı

  
Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Genel Sekreteri Mehmet Akif Eroğlu, 1 Haziran'da uygulamaya giren yeni trafik sigortası şartları sayesinde tüketicilerin mahkemelere başvurmasına gerek kalmadığını söyledi. Eroğlu, yeni uygulama ile ölümlü trafik kazalarında sigortadan ödenecek vefat tazminatında önemli değişikliğe gidildiğini belirterek, önceki dönemde tazminat hesaplamasında standart olmadığını kaydetti.

"MAHKEMEYE GİTMEYE GEREK KALMADI"

Kişilerin mahkeme başvurduklarında bilirkişilerin kendi metoları ile tazminatı hesapladıklarını ifade eden Eroğlu, "Yeni uygulamada buna standart getirildi, böylece her olayda ortaya çıkan farklılıkların da önüne geçildi. Hesaplama yöntemi artık trafik sigortasının genel şartlarına girdiği için vatandaşların bundan sonra mahkemeye gitmesine gerek yok. Tazminat hesaplama tekniği olmadığı için aracılar vasıtasıyla mahkemelere gidiyorlardı ve gereksiz yere komisyon ödüyorlardı. Artık standart getirildiğinden, tüketici mağdur olması durumunda direk sigorta şirketine başvurarak, zararını alabilir; aracılara da gereksiz yere komisyon ödemek zorunda kalmaz" dedi.

TÜKETİCİNİN YARARINA

Mehmet Akif Eroğlu, yeni düzenlemenin sigorta şirketleri kadar tüketicilerin de lehine olduğuna dikkat çekerek, tüketicinin de hakkaniyetli biçimde hakkını alabilmesinin önemli olduğunu söyledi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şöyle bir algı doğru değil: Bir tarafta sigorta şirketi, diğer tarafta ise vatandaş var; bireyi koruyalım, alması gerekenden daha fazla verelim. Bu algı uzun vadede başka sıkıntılara neden olur. Şirketler primleri belirlerken haklı olarak zarar etmeyecekleri biçimde fiyatlandırma yapıyorlar. Burada hakkaniyeti aykırı, vatandaş lehine daha fazla ödeme yapılırsa bu durum sigorta sektörü açısından sürdürülebilir olmaktan çıkar, bu sefer araç sahiplerinin cebine daha fazla sigorta primi olarak yansır. Yargının da bundan sonra vereceği kararlarda bu durumu mutlak suretle dikkate alması gerekiyor."

 
SAĞLIĞI SGK KARŞILAYACAK

Mehmet Akif Eroğlu, trafik sigortasındaki yeni düzenlemelerden birinin de kazalarda sağlık giderlerinin Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanmasına yönelik olduğuna değindi. Tedavi giderleri içine bakım giderlerinin de eklendiğini vurgulayan Eroğlu, "Burada tedavi giderleri esnasında bakım giderleri konusu net değildi ve tartışma yaratıyordu. Yeni genel şartlarda bu tanımlar net ortaya kondu. Artık sürekli sakatlık raporu alınıncaya kadar yapılacak tedavi giderleri ve buna ilişkin bakım giderleri ayrı bir teminat kapsamında ve SGK tarafından karşılanmak zorunda" dedi.
Mehmet Akif Eroğlu, "Yeni düzenleme trafik sigortası primlerini artıracak mı?" sorusunu ise şöyle yanıtladı:

"Bu düzenlemeler ve genel şartlar mahkemelerce kullanılırsa fiyatlar artmaz. Bugüne kadar yaşanan en büyük sorun, sigorta şirketleri öngöremedikleri maliyetlerle karşı karşıya kalıyorlar ve bu maliyetleri de primlere nasıl yansıtacaklarını bilemiyorlardı. Yeni düzenleme belirsizlik kalktı. Dolayısıyla primlere de olumlu yansıyacaktır" şeklinde konuştu.

TRAFİK SİGORTASI KANGRENE DÖNMÜŞTÜ

TSB Genel Sekreteri Mehmet Akif Eroğlu, 2014 yılı trafik sigortası rakamları hakkında da bilgi vererek, şunları söyledi:
"55 milyon lira hayat dışı branşlarda üretilen primin 16 milyonu trafik sigortasından kaynaklandı. Kabaca, üretilen her 3 poliçeden biri trafik poliçesi. Sektörün ürettiği toplam primin yüzde 22'si trafikten oluşuyor. Türkiye'de trafikte 19 milyon araç var ve bunun tamamı sigorta yaptırmak zorunda. Dolayısıyla poliçe yaptırmış 16 milyon kişiyi ilgilendiren, sigorta sektörünün de önemli bir hacmini oluşturan branştan bahsediyoruz. Son 7 yılda ise sigorta şirketleri 7 milyar liraya yakın bu branştan zarar ettiler. Sadece 2014 yılında zarar 864 milyon lira oldu ve 2015'in ilk çeyreğinde 700 milyon liranın üzerine çıktı. Bu durum sigorta şirketleri açısından kangrene dönüşmüş ve sürdürülebilir olmaktın çıkmıştı. Dolayısıyla yeni düzenlemeye ihtiyaç vardı." (Kaynak:Hürriyet)»  Diğer haberleri incelemek için tıklayın...
Trafikteki hoşgörü ve saygı toplumsal birlikteliğin bir yansımasıdır.
TOF 
Eğitim
Federasyon merkezimizde otobüs kaptanlarimiza yönelik 21-22 Ocak 2020 tarihlerinde digital takograf kullanimi ile ilgili uzman egitmenlerimiz tarafindan egitim seminerleri düzenlenecektir.Günlük kapasite 50 kisi ile sinirlidir.Katilimcilarin 0212 6583210 nolu telefona 17.01.2020 Cuma günü mesai bitimine kadar bilgi vermesi gerekmektedir.
14.01.2020

Karayolu Taşıma Yönetmeliği
Karayolu Taşıma Yönetmeli'nin Tüm değişikliklerin işlenmiş haline Mevzuat sayfasından ulaşabilirsiniz.
29.11.2019

Belarus, Bulgaristan, Romanya ve Ukrayna şoför vizeleri hakkında duyuru
Ülkemizle yapılan Vize Anlaşmaları sebebiyle Belarus, Bulgaristan, Romanya ve Ukrayna ya taşımacılı yapan İşletmelerin Şoförlerine Vize kolaylığı sağlanması amacıyla UAB tarafından Referans Mektubu düzenlenecek.
15.11.2018

2019 Yılı Yeniden Değerlendirme oranına göre ceza ve harçlar %23,73 artıyor.
2019 yılında vergi, harç ve cezalardaki yeniden değerleme oranı yüzde 23,73 oldu. 2019 yılında pasaport, ehliyet harçları ve trafik cezaları, Motorlu Taşıtlar vergisi oranı yüzde 23.73 artacak.
30.11.2018

Avrupa'ya yönelik Yolcu taşımalarında sınır kapılarında yeni düzenlemeler
Yeni Uygulamalar 15 Kasımda yürürlüğe girecek. Yolcu isim listeleri araç kapıya gelmeden önce kapıya e posta yoluyla gönderilecek.
01.11.2017

Yetki belgesi işlemleri e-devlet üzerinden yapılabilecek
Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü' twittır hesabından duyuru. Yetki Belgesi taşıt belgesi ve taşıt kartlarının E.Devlet portali üzerinden barkodlu ve doğrulanabilir olarak düzenlenmesine imkan sağlayan çalışmalar Genel Müdürlüğümüzce tamamlanmış olup e-devlet portali üzerinden hizmet sunulmaya başlanmıştır. Önemle duyurulur.
07.03.2018

UDHB 1. Bölge Müdürlüğü'nün resmi twitter hesabı;
UDHB 1. Bölge Müdürlüğü'nün resmi twitter hesabı; UDHB I.BÖLGE @UdhbIbolge
13.07.2017

Federasyon Olağan Genel Kurul...
(08.06.2021)
Yeni Yetki Belgesi düzenlenmeyecek...
(06.04.2020)
Muayenesi biten taşıtların yetki...
(01.04.2020)
» Diğer haberler için tıklayın
3. havalimanı etki raporu ne kadar...
(02.03.2017)
6 ana taşıma ‘BİR’ olmalı
(12.08.2015)
Bölgesel otobüsçülüğe doğru
(02.06.2015)
» Diğer makaleler için tıklayın
Federasyonumuz "Trafik Güvenliği Platformu" üyesidir.