İçişleri Bakanlığı'ndan kış lastiği genelgesi!

İçişleri Bakanlığı, kışın trafikte alınacak tedbirlere ilişkin genelge yayımladı.

Bakan Selami Altınok imzasıyla valilikler ve ilgili kurumlara gönderilen genelgede, kışın olumuz hava koşullarının trafik güvenliğini etkilediği vurgulandı.

Vatandaşların can ve mal güvenliğinin korunması amacıyla kışın trafikte bazı ek tedbirlerin alınacağı bildirilen genelgede şu ifadelere yer verildi:

"İllerimizde valilerimizin, ilçelerimizde kaymakamlarımızın başkanlığında, ilgili tüm kuruluşların amirleri ve belediye başkanlarının katılımıyla toplantı yapılacak, kurumlar arasında görev ve iş bölümü yapılarak, kış boyunca alınması gereken tedbirler planlanıp gerektiğinde ivedilikle uygulamaya konulacak.

Birden fazla ilin sorumluluğunda olan önemli karayolu güzergahları ve geçitlerinde (Bolu Tüneli, Bolu Dağı Geçişi, Köroğlu Beli güzergahı gibi) yoğun kar yağışı, buzlanma, çığ ve heyelan gibi durumlarda, iller arasında koordinasyon sağlanacak. Bu güzergahlara gidecek araçlar karayolu elverişli hale gelinceye kadar uygun yerlerde bekletilecek. Bu sürede terminallerden çıkan otobüslerin hareketlerine izin verilmeyecek ve gerekli diğer tedbirler alınacak. Ayrıca ilgili kurumlarla belediyelerin, kendi görev alanına giren konularda gerekli ilave tedbirleri almaları sağlanacak.

Şehir içi ve şehirler arası alternatif güzergahlar önceden belirlenerek, yağış nedeniyle yol kapanması veya trafik akımının yoğunlaşması gibi hallerde, araçların belirlenen alternatif güzergahlara yönlendirilmeleri sağlanacak.

Görüş mesafesinin azaldığı sisli veya zincir takılması gereken kesimlere gelinmeden önce sürücüler, durdurularak veya megafonla, araçlar arasındaki takip mesafesini artırmaları, mecbur kalmadıkça sollama yapmamaları, yavaş ve dikkatli seyretmeleri ve  yakını gösteren ışıkları gündüzleri de yakmaları konusunda uyarılacak.

Sürücüler, alınan tedbirler, yol ve hava şartları gibi konularda, yol üzerindeki dinlenme tesisi yöneticileriyle koordinasyon sağlanarak, tesiste bulunan iletişim araçları vasıtasıyla bilgilendirilecek."

Kış lastiği uygulaması

Yolcu ve eşya taşımada kullanılan araçlarda, her yıl 1 Aralık ile 1 Nisan arasında kış lastiği kullanma zorunluluğu bulunduğu belirtilen genelgede, bu konudaki denetimlerde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının genelgeleri doğrultusunda hareket edileceği bildirildi.

Genelgeye göre, güzergah üzerinde ve terminallerde yapılan trafik kontrollerinde, araçlarda teknik yönden bir eksiklik veya aksaklığın bulunup bulunmadığı, sileceklerin çalışıp çalışmadığı ve ışık donanımlarının faal olup olmadığına dikkat edilecek, far ayarı ve ışık donanımı bozuk olan araçların eksiklikleri giderilinceye kadar trafiğe çıkışına izin verilmeyecek.

Yangın söndürme cihazı ve ilk yardım çantası bulunmayan, mevsim şartlarına göre gerekli teçhizat ve zincir, takoz, çekme halatı gibi avadanlıkları olmayan araçların eksikliklerinin tamamlanması sağlanacak.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına ait yol kenarı denetim istasyonlarında ve trafik kuruluşlarının birim amirlerince belirlenecek güvenli yerlerde, hava durumunun müsait olduğu zamanlarda, yük ve yolcu taşımacılığı yapanlar başta olmak üzere uygun görülecek diğer sürücüler üzerinde uykusuz ve yorgun araç kullanımı ile süre dışı araç kullanımını önlemeye yönelik denetimlere ağırlık verilecek.

Hava akımına maruz kalan köprü, tünel, menfez ve karayolunun kuzey yamaçları ile vadilerden geçen karayollarında sis ve gizli buzlanma oluşabileceği göz önünde bulundurularak, sürücüler megafon veya benzeri yöntemlerle uyarılacak. Karayolunda trafiği tehlikeye düşürecek olumsuz durumların tesbiti halinde zaman kaybetmeden yolun yapım ve bakımından sorumlu kuruluşlara bilgi verilecek. Bu bölgelerde teknolojik gelişmelere uygun ek tedbirlerin alınması sağlanacak.

Denetimde görevli personel ve araçlar

Genelgede, başta trafik ekipleri olmak üzere tüm ekip araçlarının kışlık bakımlarının yaptırılması ve araçların avandalıklarının eksiksiz olması istendi.

Genelgeye göre, trafik hizmetlerinde görevlendirilen araçlarda trafik güvenliğini ve denetimi olumsuz yönde etkileyecek şekilde akaryakıt kısıtlamasına gidilmeyecek.

Sürücü ve personelin can güvenliğinin tehlikeye atılmaması amacıyla olumsuz hava koşullarının yaşandığı durumlarda zorunluluk olmadıkça sabit trafik denetimi yapılmayacak, ekip araçları güzergahta seyir halinde veya sürücüler tarafından rahatlıkla görülebilecek alanlarda tepe lambaları sürekli yanar vaziyette bulunacaklar.

Kış boyunca trafik personeline maç, konser ve toplantı gibi etkinliklerde trafik düzenlemesi dışında görevlendirme yapılmayacak, gerektiğinde şehirlerarası trafik kuruluşlarımıza şehir içi trafik büro ve tescil hizmetlerinden personel takviyesi yapılacak.

Vatandaşlara bilgi verilecek

Yazılı ve görsel basın ve diğer iletişim kanallarıyla vatandaşların, kış şartlarında ne şekilde araç kullanacakları, trafikte karşılaşabilecekleri riskler, yapılacak trafik denetimleri ve bu denetimlerin amacı hakkında düzenli bir şekilde bilgilendirilmeleri sağlanacak.

Trafik kuralları ile karayolu güzergahlarında meydana gelen trafik kazalarının nedenleri ve meydana geldiği yerler, hava, yol ve trafik durumuna ait bilgiler, trafik ve sağlık kuruluşları, dinlenme tesisleri, yol açma ve kurtarma kuruluşları ile bu kuruluşlara ait ekiplerin yerlerini ve telefon numaralarını içeren kroki ve broşürler hazırlanarak, başta sürücüler olmak üzere tüm yol kullanıcılarına ulaştırılacak.

Trafik güvenliğini olumsuz yönde etkileyen tipi, çığ düşmesi, heyelan, yol kapanması gibi hava, yol ve trafik durumları hakkında basın ve yayın organlarına ivedilikle bilgi verilecek, vatandaşların zamanında uyarılmaları ve tedbirli olmaları sağlanacak. Ayrıca 155 ve 156 numaralı telefon hatlarını arayan vatandaşlara gerekli bilgi verilecek, yardım ve kolaylık sağlanacak.

Alınan bütün tedbirlere rağmen yoğun kar yağışı, buzlanma, çığ, heyelan gibi sebeplerle karayollarının trafiğe kapanması veya ulaşımda aksamalar olması halinde, durum, Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığına bağlı Kaza Danışma Biriminin 0 312 462 21 91 numaralı telefon veya 0 312 462 21 99 numaralı faksına bildirilecek.»  Diğer haberleri incelemek için tıklayın...
Trafikteki hoşgörü ve saygı toplumsal birlikteliğin bir yansımasıdır.
TOF 
Eğitim
Federasyon merkezimizde otobüs kaptanlarimiza yönelik 21-22 Ocak 2020 tarihlerinde digital takograf kullanimi ile ilgili uzman egitmenlerimiz tarafindan egitim seminerleri düzenlenecektir.Günlük kapasite 50 kisi ile sinirlidir.Katilimcilarin 0212 6583210 nolu telefona 17.01.2020 Cuma günü mesai bitimine kadar bilgi vermesi gerekmektedir.
14.01.2020

Karayolu Taşıma Yönetmeliği
Karayolu Taşıma Yönetmeli'nin Tüm değişikliklerin işlenmiş haline Mevzuat sayfasından ulaşabilirsiniz.
29.11.2019

Belarus, Bulgaristan, Romanya ve Ukrayna şoför vizeleri hakkında duyuru
Ülkemizle yapılan Vize Anlaşmaları sebebiyle Belarus, Bulgaristan, Romanya ve Ukrayna ya taşımacılı yapan İşletmelerin Şoförlerine Vize kolaylığı sağlanması amacıyla UAB tarafından Referans Mektubu düzenlenecek.
15.11.2018

2019 Yılı Yeniden Değerlendirme oranına göre ceza ve harçlar %23,73 artıyor.
2019 yılında vergi, harç ve cezalardaki yeniden değerleme oranı yüzde 23,73 oldu. 2019 yılında pasaport, ehliyet harçları ve trafik cezaları, Motorlu Taşıtlar vergisi oranı yüzde 23.73 artacak.
30.11.2018

Avrupa'ya yönelik Yolcu taşımalarında sınır kapılarında yeni düzenlemeler
Yeni Uygulamalar 15 Kasımda yürürlüğe girecek. Yolcu isim listeleri araç kapıya gelmeden önce kapıya e posta yoluyla gönderilecek.
01.11.2017

Yetki belgesi işlemleri e-devlet üzerinden yapılabilecek
Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü' twittır hesabından duyuru. Yetki Belgesi taşıt belgesi ve taşıt kartlarının E.Devlet portali üzerinden barkodlu ve doğrulanabilir olarak düzenlenmesine imkan sağlayan çalışmalar Genel Müdürlüğümüzce tamamlanmış olup e-devlet portali üzerinden hizmet sunulmaya başlanmıştır. Önemle duyurulur.
07.03.2018

UDHB 1. Bölge Müdürlüğü'nün resmi twitter hesabı;
UDHB 1. Bölge Müdürlüğü'nün resmi twitter hesabı; UDHB I.BÖLGE @UdhbIbolge
13.07.2017

Federasyon Olağan Genel Kurul...
(08.06.2021)
Yeni Yetki Belgesi düzenlenmeyecek...
(06.04.2020)
Muayenesi biten taşıtların yetki...
(01.04.2020)
» Diğer haberler için tıklayın
3. havalimanı etki raporu ne kadar...
(02.03.2017)
6 ana taşıma ‘BİR’ olmalı
(12.08.2015)
Bölgesel otobüsçülüğe doğru
(02.06.2015)
» Diğer makaleler için tıklayın
Federasyonumuz "Trafik Güvenliği Platformu" üyesidir.