Bakan Binali YILDIRIM HGS ve OGS Geçiş sistemi ve cezalar hakkında açıklama yaptı.


binali-yıldırım.jpg

Binali Yıldırım yapılacak teknik iyileştirme ile HGS'ye yönelik şikayetlerin giderileceğini söyledi. Yıldırım'ın açıklamasına göre, cezalara neden olan üretim hatalı etiketler de değiştirilecek.

HGS cezalarına yönelik şikayetler nasıl giderilecek?

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, soruya basın mensupları ile bir araya geldiği kahvaltıda yanıt verdi.

Sistemde teknik iyileştirmeler yapılacağını söyleyen Yıldırım, "Bu anlamda bu cezalarda ciddi bir rahatlama olacak, vatandaş lehine" dedi. 

Bakan Yıldırım, yüksek cezalara bazı kartlardaki üretim hatasının neden olduğunu ve tespit edilen bu kartların yenileriyle değiştirileceğini de kaydetti.

Yıldırım'ın konuya ilişkin açıklaması şöyle:

"Bir OGS almak için adeta bir daire almak için yapılan işlemler yapılıyordu. Vatandaşın bir günü OGS almakla geçiyordu. Çok büyük şikayetler var. Büyük maliyetlere neden oluyordu. Bu nedenle daha basit kolay erişilebilen bir sistem olsun istedik ve HGS'yi devreye soktuk. 

Böylece sonuç ortada; 10 milyon abone var, 8 milyondan fazlası HGS'li. 2 milyon civarında OGS kaldı. Zaman içinde bu da birleştirilecek. Dönen sistemde HGS olacak. 

HGS cezalarıyla ilgili şikayetleri dikkate alarak 2 işlem yapacağız. Birincisi HGS'lerde PTT bunun sorumlusu... Sistemi kuran işleten kuruluş PTT. PTT kredi kartı veremediği için, posta çeki verebiliyor. Kredi kartında kartında eksi hesap olunca vatandaş geçebiliyor ama posta çeki hesabı ile parası bitince para yok diye cezaya geçiyor. PTT süratle bütün HGS sahiplerinin kredi kartından da anlaşma yaparak eksi bakiye olması halinde geçiş yapılabilecek.

"TEKNİK İYİLEŞTİRME YAPILACAK"

8 milyon HGS etiketinden bir kısmı imalat nedeniyle hatalı çıkıyor. Maalesef o etiket görevini yapmıyor. Bunlar tespit edildi. O şekilde etikete sahip olanların etiketi yenileriyle değiştirilecek, mağduriyet giderilecek. Sistemle ilgili teknik iyileştirmeler yapılacak.

"DOĞRU KULLANIM ÖNEMLİ"

Burada doğru kullanım önemli. Ön camdaki yer belli, doğru noktaya o etiket yapıştırılamazsa kaçak geçmiş muamelesi görüyor. Başlangıça bu cezalar en uzak mesafenin 10 katı olarak hesaplanıyordu. Yapılan değişiklikle kullandığı mesafenin 10 katı olarak kullanıcı lehine iyileştirme yapıldı. Cezaların bu kadar yüksek olması, bu düzenlemenin dışında olmasından kaynaklanıyor. 

"CEZALARDA RAHATLAMA OLACAK"

Vatandaşın lehine olan bu düzenlemenin geriye doğru da yürümesi gerekiyor. Bununla ilgili düzenlemeyi Meclis'te görüşüyoruz. Bu anlamda bu cezalarda ciddi bir rahatlama olacak, vatandaş lehine. 

Cezalarla ilgil bildirimler bekletilmeyecek. Bekletilince vatandaş şaşkınlık yaşıyor. Her cezalı geçişi SMS ile bildireceğiz. Şu kadar süre içerisinde yatırırsan ceza uygulanmayacak. Bunlar da eldeki teknik imkanlara göre, her ay olmasa bile 3 ayda bir ceza bildirimleri yapılacak."

TAMAMEN KEYFİ UYGULAMA

Rusya'nın uçuş ekiplerinden vize istemesine ilişkin soruyu da yanıtlayan Yıldırım, "Rusya'nın havayollarının uçuş ekibine uyguladığı tamamen keyfi. Uluslararası havacılık kurallarına uymadıklarını derhal hatırlatacağız" değerlendirmesini yaptı.

"YHT'YE ZAM YOK"

Yıldırım, Ankara-İstanbul ve Konya-İstanbul hızlı tren hatlarında seyahat ücretlerine zam yapılmayacağını da sözlerine ekledi.
»  Diğer haberleri incelemek için tıklayın...
Trafikteki hoşgörü ve saygı toplumsal birlikteliğin bir yansımasıdır.
TOF 
Eğitim
Federasyon merkezimizde otobüs kaptanlarimiza yönelik 21-22 Ocak 2020 tarihlerinde digital takograf kullanimi ile ilgili uzman egitmenlerimiz tarafindan egitim seminerleri düzenlenecektir.Günlük kapasite 50 kisi ile sinirlidir.Katilimcilarin 0212 6583210 nolu telefona 17.01.2020 Cuma günü mesai bitimine kadar bilgi vermesi gerekmektedir.
14.01.2020

Karayolu Taşıma Yönetmeliği
Karayolu Taşıma Yönetmeli'nin Tüm değişikliklerin işlenmiş haline Mevzuat sayfasından ulaşabilirsiniz.
29.11.2019

Belarus, Bulgaristan, Romanya ve Ukrayna şoför vizeleri hakkında duyuru
Ülkemizle yapılan Vize Anlaşmaları sebebiyle Belarus, Bulgaristan, Romanya ve Ukrayna ya taşımacılı yapan İşletmelerin Şoförlerine Vize kolaylığı sağlanması amacıyla UAB tarafından Referans Mektubu düzenlenecek.
15.11.2018

2019 Yılı Yeniden Değerlendirme oranına göre ceza ve harçlar %23,73 artıyor.
2019 yılında vergi, harç ve cezalardaki yeniden değerleme oranı yüzde 23,73 oldu. 2019 yılında pasaport, ehliyet harçları ve trafik cezaları, Motorlu Taşıtlar vergisi oranı yüzde 23.73 artacak.
30.11.2018

Avrupa'ya yönelik Yolcu taşımalarında sınır kapılarında yeni düzenlemeler
Yeni Uygulamalar 15 Kasımda yürürlüğe girecek. Yolcu isim listeleri araç kapıya gelmeden önce kapıya e posta yoluyla gönderilecek.
01.11.2017

Yetki belgesi işlemleri e-devlet üzerinden yapılabilecek
Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü' twittır hesabından duyuru. Yetki Belgesi taşıt belgesi ve taşıt kartlarının E.Devlet portali üzerinden barkodlu ve doğrulanabilir olarak düzenlenmesine imkan sağlayan çalışmalar Genel Müdürlüğümüzce tamamlanmış olup e-devlet portali üzerinden hizmet sunulmaya başlanmıştır. Önemle duyurulur.
07.03.2018

UDHB 1. Bölge Müdürlüğü'nün resmi twitter hesabı;
UDHB 1. Bölge Müdürlüğü'nün resmi twitter hesabı; UDHB I.BÖLGE @UdhbIbolge
13.07.2017

Federasyon Olağan Genel Kurul...
(08.06.2021)
Yeni Yetki Belgesi düzenlenmeyecek...
(06.04.2020)
Muayenesi biten taşıtların yetki...
(01.04.2020)
» Diğer haberler için tıklayın
3. havalimanı etki raporu ne kadar...
(02.03.2017)
6 ana taşıma ‘BİR’ olmalı
(12.08.2015)
Bölgesel otobüsçülüğe doğru
(02.06.2015)
» Diğer makaleler için tıklayın
Federasyonumuz "Trafik Güvenliği Platformu" üyesidir.