BAŞKAN UYSAL: “DÜNYANIN EN İYİ HAVALİMANINA YAKIŞIR ULAŞIM SİSTEMİ KURUYORUZ”

 İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal Türkiye 2023 Zirvesi’nde “İletişim ve Taşımacılık Paneli”ne katıldı. Panelde konuşan Uysal, “Dünyanın en iyi havalimanını inşa ediyorsak buraya gelen yolcular da en iyi ulaşım sistemiyle seyahat etmeli. Bu düşünceyle çalışmalarımızı 29 Ekim’e yetiştireceğiz” dedi.

İstanbul Yeni Havalimanı’nda ‘Hedef 2023 Büyük Türkiye’ sloganıyla Türkiye 2023 Zirvesi düzenlendi. Zirvenin “İletişim ve Taşımacılık Paneli”ne İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Turkcell CEO’su Kaan Terzioğlu, Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, THY Genel Müdür Yardımcısı Murat Şeker ve Deniz Ticaret Odası Başkanı Tamer Kıran katıldı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turan’ın açılış konuşmasının ardından panelistlerin oturumuna geçildi.


29 EKİM’E YETİŞECEK
Panelde konuşan Başkan Uysal dünyanın en iyi havalimanında, en iyi ulaşım sistemini kuracaklarını söyledi. Başkan Uysal, “Yolcuların havalimanına ulaşımı için geçtiğimiz günlerde toplu taşıma ihalesi yapmıştık. Dünyanın en iyi havalimanını inşa ediyorsak buraya gelen yolcular da en iyi ulaşım sistemiyle seyahat etmeli. Bu düşünceyle önceki ihaleyi kamu yararı gerekçesiyle iptal ettik. Yeni haleyi de İBB iştiraki Otobüs AŞ. kazandı. Burada gerçekleştirmek için hayalini kurduğumuz sistemi, 3. Havalimanı’nın işletmecisi İGA’yla da oturup konuştuk ve anlaştık. İstanbul’da yeni havalimanı açıldıktan sonra havalimanına gelmek isteyen yolcu evinde akılı telefonundan, bilgisayarından en yakın otobüs durağının nerede olduğu, saat kaçta kalkacağını online olarak öğrenebilecek. Bu sistem, havalimanının açılış tarihi de olan 29 Ekim’e yetişecek. 18 farklı noktadan yapılacak taşımacılıkla yolcularımız konforlu bir yolculukla seyahatlerini yapabilecek” dedi.


TÜRKİYE’YE ÖNCÜLÜK YAPIYORUZ
İBB’nin hayata geçirdiği projelerle Türkiye’ye öncülük yaptığını söyleyen Uysal, “İBB olarak geçmişten bugüne teknoloji, iletişim altyapısı gibi konularda Türkiye’ye öncülük yapıyoruz. Teknolojideki son gelişmeleri takip etmekle birlikte ihtiyacımız olan teknolojiyi de AR-GE çalışmalarıyla üretmeye odaklı belediyecilik vizyonumuz var. İnsan unsurunun ortadan kalktığı nesnelerin birbirleriyle iletişim kurduğu bir çağdayız. Nesnelerin birbirleriyle iletişimini ne kadar doğru koordine edersek akıllı şehirleşmede o kadar büyük ilerleme sağlayabiliriz. Biz iletişim alt yapısını şehirde doğru kurgular ve hayata geçirirsek o zaman ulaşımda da çok ciddi mesafe katedebilir, kolaylıklar sağlayabiliriz. Ulaşım sorununu çözmek için metro yapmak, yeni otobüs hatları kurmak kadar iletişimi de sağlamak önemli. İşte bunun için Ulaşım Yönetimi Merkezi’ni hayata geçirdik. UYM ile İstanbul’un trafiğini 7/24 anlık takip ediyoruz. Trafik sinyalizasyon sistemleriyle trafik yoğunluğunu ciddi oranda azalttık. Nesnelerin birbirleriyle iletişimi, ulaşımı da ciddi ölçüde kolaylaştırıyor” diye konuştu.


FİBER OPTİK LÜKS DEĞİL İHTİYAÇ
Fiber optik sistemin yaygınlaşmasının önemli bir ihtiyaç olduğuna dikkat çeken Uysal, “Sayın Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cavit Turan her eve fiber optik kablo konusundan bahsetti. Bugün baktığınız zaman fiber optik internet aslında lüks olarak görülebilir. Ancak bundan 100 yıl önce elektrik de insan için ihtiyaç değil lüks olarak görülüyordu. İnanıyorum ki yaklaşık 10 sene sonra fiber optik sisteminin ne kadar önemli bir ihtiyaç olduğu fark edilecektir. Artık insan unsurunun aradan çıktığı nesnelerin kendi arasında iletişim kurabildiği sistem fiber optik sayesinde olacak. Bu sayede akıllı şehirleşme projeleri de hızla hayata geçecek” dedi.»  Diğer haberleri incelemek için tıklayın...
Trafikteki hoşgörü ve saygı toplumsal birlikteliğin bir yansımasıdır.
TOF 
Eğitim
Federasyon merkezimizde otobüs kaptanlarimiza yönelik 21-22 Ocak 2020 tarihlerinde digital takograf kullanimi ile ilgili uzman egitmenlerimiz tarafindan egitim seminerleri düzenlenecektir.Günlük kapasite 50 kisi ile sinirlidir.Katilimcilarin 0212 6583210 nolu telefona 17.01.2020 Cuma günü mesai bitimine kadar bilgi vermesi gerekmektedir.
14.01.2020

Karayolu Taşıma Yönetmeliği
Karayolu Taşıma Yönetmeli'nin Tüm değişikliklerin işlenmiş haline Mevzuat sayfasından ulaşabilirsiniz.
29.11.2019

Belarus, Bulgaristan, Romanya ve Ukrayna şoför vizeleri hakkında duyuru
Ülkemizle yapılan Vize Anlaşmaları sebebiyle Belarus, Bulgaristan, Romanya ve Ukrayna ya taşımacılı yapan İşletmelerin Şoförlerine Vize kolaylığı sağlanması amacıyla UAB tarafından Referans Mektubu düzenlenecek.
15.11.2018

2019 Yılı Yeniden Değerlendirme oranına göre ceza ve harçlar %23,73 artıyor.
2019 yılında vergi, harç ve cezalardaki yeniden değerleme oranı yüzde 23,73 oldu. 2019 yılında pasaport, ehliyet harçları ve trafik cezaları, Motorlu Taşıtlar vergisi oranı yüzde 23.73 artacak.
30.11.2018

Avrupa'ya yönelik Yolcu taşımalarında sınır kapılarında yeni düzenlemeler
Yeni Uygulamalar 15 Kasımda yürürlüğe girecek. Yolcu isim listeleri araç kapıya gelmeden önce kapıya e posta yoluyla gönderilecek.
01.11.2017

Yetki belgesi işlemleri e-devlet üzerinden yapılabilecek
Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü' twittır hesabından duyuru. Yetki Belgesi taşıt belgesi ve taşıt kartlarının E.Devlet portali üzerinden barkodlu ve doğrulanabilir olarak düzenlenmesine imkan sağlayan çalışmalar Genel Müdürlüğümüzce tamamlanmış olup e-devlet portali üzerinden hizmet sunulmaya başlanmıştır. Önemle duyurulur.
07.03.2018

UDHB 1. Bölge Müdürlüğü'nün resmi twitter hesabı;
UDHB 1. Bölge Müdürlüğü'nün resmi twitter hesabı; UDHB I.BÖLGE @UdhbIbolge
13.07.2017

Federasyon Olağan Genel Kurul...
(08.06.2021)
Yeni Yetki Belgesi düzenlenmeyecek...
(06.04.2020)
Muayenesi biten taşıtların yetki...
(01.04.2020)
» Diğer haberler için tıklayın
3. havalimanı etki raporu ne kadar...
(02.03.2017)
6 ana taşıma ‘BİR’ olmalı
(12.08.2015)
Bölgesel otobüsçülüğe doğru
(02.06.2015)
» Diğer makaleler için tıklayın
Federasyonumuz "Trafik Güvenliği Platformu" üyesidir.