KARAYOLU TRAFİK VE YOL GÜVENLİĞİ ARAŞTIRMA DERNEĞİ, (KTYG),UYARIYOR.


KURBAN BAYRAMIN DA TRAFİK UYARILARIMIZ

Türkiye’de uzun dini bayram tatillerinde 81 il arasında akraba ziyaretlerine genellikle hususi araç ile gidildiğinden kuralsızlıklardan kaynaklanan trafik kazalarında yüzlerce insanımız ölmekte ve yaralanmaktadır.

 

Bu Kurban bayramı da 9 gün olup 12 Ekim cumartesi günü başlayıp 20 Ekim Pazar günü bitmektedir. Derneğimiz olarak, uzun yola gidecek vatandaşlarımızın  aşağıdaki uyarılarımızı dikkate almalarını dileriz.

 

1-    Bayram ziyareti için uzun yola gideceklerin mümkünse gündüz yola çıkmaları , uykusuz ve yorgun yola çıkmamaları ve tecrübeli şoför ile yola çıkmalarını,

 

2-    Yola çıkmadan önce hafif bir kahvaltı yapıp yola çıkmalarını, mola yerlerinde de en az 15 dakika araç dışında bulunmalarını ve ihtiyaçlarını karşılamalarını,

 

3-    Araç kullanacakların , sürüş konforunu bozmayacak rahat bir elbise ve ayakkabı giymelerini , bayanların topuklu ayakkabı giymemelerini ,

 

4-    Şoför ,yardımcı şoför ve arka koltukta oturanlar dahil emniyet kemerlerini bağlamalarını

 

5-    Araç içerisinde stresli konuşmalar yapılmamalı ve dikkati toplayıcı hafif müzik dinlemelerini  ve araç içerisinde bulunan yolcuların şoförün dikkatini dağıtacak hal ve hareketlerden kaçınmalarını,

 

6-    Seyir halindeyken öndeki araç ile takip mesafesine dikkat edilmeli, hız yapılmamalı ve cep telefonunu mümkünse kapatarak mola yerlerinde açarak ihtiyaca cevap vermelerini,

 

7-    Araç kullanıcıları ,varış noktasına 30-40 km. kala rehavete kapılmamalı , dikkatini yoldan ayırmamalı ve emniyet kemerini varış noktalarına gelene kadar çıkarmamalıdır.

 

EGM ve Jandarma G.K.’na Düşen Görevler

Kazaların %73’ü Emniyet Genel Müdürlüğü bölgesinde ve %27’si de Jandarma bölgesinde yaşanmaktadır. Ancak, ölümlerin %64’ü Jandarma bölgesinde ve %36’sı da Emniyet Genel Müdürlüğü bölgesinde olmaktadır. Dini bayramlarda araç trafiği coğrafi bölgelere göre %100 ila %400 arasında arttığından bilhassa şehirler arası (Jandarma bölgesinde) yollarda  kaza sayısı az olmakla birlikte , ölüm ile sonuçlanan kazalar daha çok olmaktadır. Bu nedenle ,

 

1- Kurban bayramı tatili süresince Jandarma bölgesinde denetim ekipleri çoğaltılmalı , havadan helikopter desteği ile yer koordinasyonu sağlanarak denetim devreye sokulmalıdır. Gerektiğinde Emniyet Genel Müdürlüğü ile koordineli denetim yapılmalıdır.

 

2- Şehirlerarası yolların belli noktalarında 112 Acil Servis hizmet ekipleri sayısı arttırılarak hizmet vermelidir. ,

 

3- Vatandaşlarımızın Kurban Bayramı tatiline gidişlerini arife gününe, dönüşlerini de son güne bırakmamaları konusunda toplumsal uyarı radyo-TV ler den kamu oyuna duyurulmalıdır.

 

Kurban bayramınızın kutlar , kazasız yolculuklar dileriz.

 

İhsan MEMİŞ 
KTYG Genel Başkanı
/0532,2808182
»  Diğer haberleri incelemek için tıklayın...
Trafikteki hoşgörü ve saygı toplumsal birlikteliğin bir yansımasıdır.
TOF 
2019 Yılı Yeniden Değerlendirme oranına göre ceza ve harçlar %23,73 artıyor.
2019 yılında vergi, harç ve cezalardaki yeniden değerleme oranı yüzde 23,73 oldu. 2019 yılında pasaport, ehliyet harçları ve trafik cezaları, Motorlu Taşıtlar vergisi oranı yüzde 23.73 artacak.
30.11.2018

Belarus, Bulgaristan, Romanya ve Ukrayna şoför vizeleri hakkında duyuru
Ülkemizle yapılan Vize Anlaşmaları sebebiyle Belarus, Bulgaristan, Romanya ve Ukrayna ya taşımacılı yapan İşletmelerin Şoförlerine Vize kolaylığı sağlanması amacıyla UAB tarafından Referans Mektubu düzenlenecek.
15.11.2018

Yetki belgesi işlemleri e-devlet üzerinden yapılabilecek
Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü' twittır hesabından duyuru. Yetki Belgesi taşıt belgesi ve taşıt kartlarının E.Devlet portali üzerinden barkodlu ve doğrulanabilir olarak düzenlenmesine imkan sağlayan çalışmalar Genel Müdürlüğümüzce tamamlanmış olup e-devlet portali üzerinden hizmet sunulmaya başlanmıştır. Önemle duyurulur.
07.03.2018

Avrupa'ya yönelik Yolcu taşımalarında sınır kapılarında yeni düzenlemeler
Yeni Uygulamalar 15 Kasımda yürürlüğe girecek. Yolcu isim listeleri araç kapıya gelmeden önce kapıya e posta yoluyla gönderilecek.
01.11.2017

UDHB 1. Bölge Müdürlüğü'nün resmi twitter hesabı;
UDHB 1. Bölge Müdürlüğü'nün resmi twitter hesabı; UDHB I.BÖLGE @UdhbIbolge
13.07.2017

MAN TGE Minibüs Turizm...
(14.03.2019)
A1 Yetki Belgelerinde Önemli...
(06.03.2019)
Akıllı ulaşım teknolojileriyle...
(06.03.2019)
» Diğer haberler için tıklayın
3. havalimanı etki raporu ne kadar...
(02.03.2017)
6 ana taşıma ‘BİR’ olmalı
(12.08.2015)
Bölgesel otobüsçülüğe doğru
(02.06.2015)
» Diğer makaleler için tıklayın
Federasyonumuz "Trafik Güvenliği Platformu" üyesidir.