Torba Kanun Başımıza çok iş açacak!

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, 2018 yılına kadar, şehirler arası otobüslerin engellilerin kullanımına uygun hale getirilmesi için yapılan düzenleme çerçevesinde, engelli kişinin otobüs firmasına talebini 72 saat öncesinde bildirmesi durumunda erişilebilir bir araç temin edilmesinin zorunlu olduğunu söyleyerek, "Şehirler arasını ilk kez gündeme getirdiğimiz için bir süre koyduk, 2018'e kadar dedik. Çünkü 'Bugün dönüşecek' desek o kadar otobüs yok. Amaç kendimizi kandırmak değil gerçekçi bir iş yapmak" dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının çalışma alanına giren düzenlemeleri de içeren torba yasanın TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen üçüncü bölümünde, engellilerin ulaşım sorunlarının çözümü için önemli düzenlemeler yer alıyor.

Bu çerçevede, daha önce genel olarak ‘toplu taşıma’ şeklinde ifade edilen kanunda minibüs tanımı detaylandırıldı ve bu yasaya eklenmiş oldu. "Dokuz ve üzeri koltuğu bulunan araçların" toplu taşıma araçları arasına eklenmesiyle, torba yasada da minibüsler için aynı ifade kullanıldı.

 

Yasaya göre, sürücü koltuğu hariç dokuz ila on altı oturma yeri olan toplu taşıma araçları, yolcu gemileri ile özel ve kamu şehirler arası toplu taşıma araçları ile turizm taşımacılığı yapılan araçlar engelliler için erişilebilir duruma getirilecek. Mevcut özel ve kamu toplu taşıma araçlarının engelliler için uygun hale getirilmesi için 4 yıllık bir geçiş süreci öngörülüyor. Yolcu gemileri ile özel ve kamu şehirler arası toplu taşıma araçları ve turizm taşımacılığı yapılan araçların 2018 yılı sonuna kadar engelliler için erişilebilir duruma getirilmesi planlanıyor. Bunun dışında, şehir içi otobüs ve raylı sistem için herhangi bir uzatma söz konusu değildir ve denetleme süreci başlatılmıştır.

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı İslam, yeni düzenlemeye ilişkin açıklamalarda bulundu

 

Engellilerin hayatın içinde var olması, eğitim ve üretime katılması için erişilebilirliğin önemine dikkati çeken İslam, düzenlemelerin kağıt üzerinde kalmaması için çalışıldığını belirtti. Erişilebilirlikle ilgili düzenlemelerde kendilerine "dönüşüm sürelerinin uzatıldığı"na dair eleştiriler geldiğini aktaran İslam, şehirler arası otobüslerle ilgili düzenlemeden yola çıkarak, "Önceki düzenlemelerde şehirler arası otobüslerin konusu bile geçmiyordu. Bu otobüsler de engelli kullanıcılar için  büyük bir ızdıraptı. Şehirler arasını ilk kez gündeme getirdiğimiz için ona bir süre koyduk, 2018'e kadar dedik. Çünkü 'Bugün dönüşecek' desek o kadar otobüs yok. Amaç kendimizi kandırmak değil gerçekçi bir iş yapmak" değerlendirmesinde bulundu.

 

"İlgililerle karşılıklı mutabakata varılan maddeler"

 

Şehirler arası seyahat edecek bir engellinin 2018'e kadar beklemesinin söz konusu olmadığına vurgu yapan İslam, şunları kaydetti:

"Engelli kişinin otobüs firmasına talebini 72 saat yani 3 gün öncesinde bildirmesi durumunda erişilebilir bir araç temin edilmek durumunda. Ben bir otobüs işletmecisiysem, Ankara-İstanbul hattımın içine mutlaka bir tane otobüs koyacağım ve bunu da talep edene kullanacağım. 72 saat önce bildirildiğinde de bu çok rahat yapılabilir. Bunların hepsi, ilgili makamlarla teyitleşilerek, 'Biz bunu yapabiliriz' denilen, karşılıklı mutabakata varılan, engelli kullanıcıların, sivil toplum kuruluşlarının da görüşlerinin alındığı maddeler.

 

En büyük derdimiz, yapılmış binaları, alınmış otobüsleri dönüştürmeye uğraşıyoruz. Piyasaya yeni katılanlar ne olacak? Biz bugünden ona bir tedbir almazsak, yine aynı şeyleri yaşayacağız. ABD'de yapılan araştırma gösteriyor ki, aracı dönüştürme maliyeti sıfırdan almaktan daha yüksek ve daha verimsiz. Biz de o yüzden, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile de mutabakata vardık. Düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihi takip eden altı aylık süreden sonra üretilen araçların ruhsatında artık erişilebilirlik aranacak. Sürücü koltuğu hariç dokuz veya daha fazla oturma yeri olan araçlardan erişilebilir olmayanlara şehir içi ve şehirler arası yolcu taşıma hizmeti için yetki belgesi, izin veya ruhsat verilmesi yasaklandı. Böylece engelli bireylerin erişebilirliğine uygun olmayan araçların kullanıma sokulmasının önüne geçildi."

 

"Makul düzenleme derken önemli olan, mağduriyet yaşanmayacak"

 

Bakan İslam, "süre uzatımı"na ilişkin eleştiriler konusunda da, engellilerle ilgili düzenlemeler söz konusu olduğunda sıkça kullanılan ve Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesinde de yer alan "makul düzenleme"nin önemine dikkati çekti.

 

"Engellilerin kanunlarda düzenlenen hak ve özgürlüklerden tam ve diğer bireylerle eşit şekilde yararlanmasını sağlamak üzere belirli bir durumda ihtiyaç duyulan, ölçüsüz veya aşırı yük getirmeyen, gerekli ve uygun değişiklikleri" anlatan "makul düzenleme" ifadesinin göz önünde bulundurulması gerektiğini söyleyen İslam, "Neden erişilebilir hale gelmedi" diye ceza kesilse bile cezaların sorunu bir yere kadar çözebileceğinin, bu tür uygulamalarda kamu oyu oluşturulmasının ve  toplumun bilinçli hale getirilmesinin  çok önemli olduğunun altını çizdi. Bakan İslam, şöyle konuştu:

 

“Sorunu yaşayan kişiyi hakkını arama aşamasında yalnız bırakmamak adına her ilde erişilebilirlik izleme ve denetleme komisyonları kuruldu. Bu komisyonlara bireysel olarak da başvuru imkânı bulunmakta. Valilikler başkanlığında çalışan bu komisyonların yarısı, ilgili sivil toplum kuruluşlarından oluşmakta. Birçok konuda karar, bu izleme komisyonlarına bırakıldı. Şüphesiz bu komisyonlar makul düzenleme anlayışı içinde hareket edeceklerdir. Örneğin,  okul servisleri için şöyle bir çalışma yapıldı, binlerce okul servis aracı var. Eğer normal servisi kullanamayacak kadar bir fonksiyon kaybım varsa, mutlaka benim için özel bir düzenleme yapılmalı. Benim o okula gelişim sağlanmalı. 'Bir okulun servis işletmesini alan işletmeci bütün araçlarını derhal rampalı yapsın' diyemeyiz. Bugün bu kadar kullanıcı olmadığı gibi, bu araçların hemen dönüşümü de çok kolay değil. İşte bu nedenle makul düzenleme tanımı içinde, talebin derhal karşılanacağı ancak 2018 yılına kadar da tüm dönüşümün sağlanacağı bir sistem öngörüldü.

 

Makul düzenleme derken, önemli olan, mağduriyet yaşanmayacak. O çocuğun ihtiyacı karşılanacak. O servis aracı erişilebilir hale getirilecek veya o çocuk için başka bir fırsat yaratılacak. O yüzden illerdeki komisyonlar kendi illerindeki otobüslerin, okulların, hastanelerin dönüşümünü bu durumları göz önünde bulundurarak planlayacaklardır.  Bu planlama, ucu açık bir şekilde değil, takvimli, programlı bir şekilde yürütülmektedir ve süreç başlamıştır. Binalar ve açık alanlar için de daha önce belirlendiği gibi, tarihte hiçbir değişiklik yoktur. Gereken yerde ceza sistemi işleyecek ve dönüşüm hızla gerçekleşecektir. Bu konudaki kararlılığımız, engelli bireylerden yanadır. Eminiz ki, engelli bireyler için kullanışlı olan tüm düzenlemeler hepimiz için kullanışlı olacaktır. "»  Diğer haberleri incelemek için tıklayın...
Trafikteki hoşgörü ve saygı toplumsal birlikteliğin bir yansımasıdır.
TOF 
Eğitim
Federasyon merkezimizde otobüs kaptanlarimiza yönelik 21-22 Ocak 2020 tarihlerinde digital takograf kullanimi ile ilgili uzman egitmenlerimiz tarafindan egitim seminerleri düzenlenecektir.Günlük kapasite 50 kisi ile sinirlidir.Katilimcilarin 0212 6583210 nolu telefona 17.01.2020 Cuma günü mesai bitimine kadar bilgi vermesi gerekmektedir.
14.01.2020

Karayolu Taşıma Yönetmeliği
Karayolu Taşıma Yönetmeli'nin Tüm değişikliklerin işlenmiş haline Mevzuat sayfasından ulaşabilirsiniz.
29.11.2019

Belarus, Bulgaristan, Romanya ve Ukrayna şoför vizeleri hakkında duyuru
Ülkemizle yapılan Vize Anlaşmaları sebebiyle Belarus, Bulgaristan, Romanya ve Ukrayna ya taşımacılı yapan İşletmelerin Şoförlerine Vize kolaylığı sağlanması amacıyla UAB tarafından Referans Mektubu düzenlenecek.
15.11.2018

2019 Yılı Yeniden Değerlendirme oranına göre ceza ve harçlar %23,73 artıyor.
2019 yılında vergi, harç ve cezalardaki yeniden değerleme oranı yüzde 23,73 oldu. 2019 yılında pasaport, ehliyet harçları ve trafik cezaları, Motorlu Taşıtlar vergisi oranı yüzde 23.73 artacak.
30.11.2018

Avrupa'ya yönelik Yolcu taşımalarında sınır kapılarında yeni düzenlemeler
Yeni Uygulamalar 15 Kasımda yürürlüğe girecek. Yolcu isim listeleri araç kapıya gelmeden önce kapıya e posta yoluyla gönderilecek.
01.11.2017

Yetki belgesi işlemleri e-devlet üzerinden yapılabilecek
Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü' twittır hesabından duyuru. Yetki Belgesi taşıt belgesi ve taşıt kartlarının E.Devlet portali üzerinden barkodlu ve doğrulanabilir olarak düzenlenmesine imkan sağlayan çalışmalar Genel Müdürlüğümüzce tamamlanmış olup e-devlet portali üzerinden hizmet sunulmaya başlanmıştır. Önemle duyurulur.
07.03.2018

UDHB 1. Bölge Müdürlüğü'nün resmi twitter hesabı;
UDHB 1. Bölge Müdürlüğü'nün resmi twitter hesabı; UDHB I.BÖLGE @UdhbIbolge
13.07.2017

Federasyon Olağan Genel Kurul...
(08.06.2021)
Yeni Yetki Belgesi düzenlenmeyecek...
(06.04.2020)
Muayenesi biten taşıtların yetki...
(01.04.2020)
» Diğer haberler için tıklayın
3. havalimanı etki raporu ne kadar...
(02.03.2017)
6 ana taşıma ‘BİR’ olmalı
(12.08.2015)
Bölgesel otobüsçülüğe doğru
(02.06.2015)
» Diğer makaleler için tıklayın
Federasyonumuz "Trafik Güvenliği Platformu" üyesidir.