EPDK' dan Akaryakıt fiyatlarına yakın takip


Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından akaryakıt fiyatlarına yönelik hazırlanan taslağa göre şirketlerin fiyatlarını belirlerken EPDK tarafından uygulanan takip sistemini dikkate alması ve fiyatlarını makul düzeyde tutması amaçlanıyor.

EPDK akaryakıt fiyat oluşumuyla ilgili kurul karar taslağını sektörün görüşüne açtı.

EPDK'dan edinilen bilgiye göre, görüşe açılan taslakla petrol piyasasında fiyatların takibi daha etkin yapılacak.
 

Taslakta, rafineri fiyatının ve pompa fiyatının uluslararası piyasalardaki göstergelere göre oluşup oluşmadığının takibine yönelik kriterler belirlenirken, dağıtıcı ve bayi payı için karşılaştırmada dikkate alınacak ülkelere açıklık getirildi. Ayrıca Türkiye'ye özgü maliyetlerin dikkate alınacağı da taslakta yer aldı.

Söz konusu düzenleme ile şirketlerin fiyatlarını belirlerken EPDK tarafından uygulanan takip sistemini dikkate alması ve fiyatlarını makul düzeyde tutması amaçlandı.

Taslağa ilişkin Kurul kararının kesinleşmesiyle geleceğe ilişkin belirsizlikler azaltılacak, böylece piyasada faaliyet gösteren dağıtım şirketleri ve istasyon sahiplerinin daha tutarlı program ve projeksiyon yapmaları sağlanacak.

Ayrıca aşırı karlar içeren fiyat uygulanması engellenecek, tüketicilerin akaryakıt alımını makul fiyatlarla yapması sağlanacak.

'AŞIRI FİYAT ARTIŞLARINA İZİN VERİLMEYECEK'
EPDK yetkilileri tüketicinin mağduriyetine yol açacak aşırı fiyat artışlarına kesinlikle müsaade edilmeyeceğini belirtiyor.

EPDK iç pazarda akaryakıt fiyatlarını, en yakın erişilebilir uluslararası piyasa fiyatlarına göre izliyor. Bu çerçevede Almanya, İngiltere, İtalya ve Fransa'daki ürün fiyatları ve nihai bileşenleri takip ediliyor.

Türkiye fiyatları ile baz alınan bu fiyatlar arasında büyük oranda farklılıklar varsa EPDK dağıtım şirketlerini uyarıyor. Uyarıya rağmen fiyatlarda bir düşüş olmazsa EPDK 2 ay süreyle tavan fiyat uygulayıp bu süreçte benzin ve motorinde fiyatı kendi belirliyor.

22 Mayıs’ta sona eren akaryakıttaki tavan fiyat uygulaması sonrası bazı  dağıtım şirketlerinin 13 kuruşa varan artışlara gitmesi EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz’ın tavan fiyatı tekrar uygulama ikazıyla geri çekilmişti.

Tavan fiyat uygulaması ile piyasaya bir sinyal verildiğini belirten Yılmaz, bazı şirketlerin olumsuz tavırlarının sektörün tamamına maliyet olarak yansıyabileceğine dikkat çekmişti.

Kaynak:http://www.ntvmsnbc.com»  Diğer haberleri incelemek için tıklayın...
Trafikteki hoşgörü ve saygı toplumsal birlikteliğin bir yansımasıdır.
TOF 
Eğitim
Federasyon merkezimizde otobüs kaptanlarimiza yönelik 21-22 Ocak 2020 tarihlerinde digital takograf kullanimi ile ilgili uzman egitmenlerimiz tarafindan egitim seminerleri düzenlenecektir.Günlük kapasite 50 kisi ile sinirlidir.Katilimcilarin 0212 6583210 nolu telefona 17.01.2020 Cuma günü mesai bitimine kadar bilgi vermesi gerekmektedir.
14.01.2020

Karayolu Taşıma Yönetmeliği
Karayolu Taşıma Yönetmeli'nin Tüm değişikliklerin işlenmiş haline Mevzuat sayfasından ulaşabilirsiniz.
29.11.2019

Belarus, Bulgaristan, Romanya ve Ukrayna şoför vizeleri hakkında duyuru
Ülkemizle yapılan Vize Anlaşmaları sebebiyle Belarus, Bulgaristan, Romanya ve Ukrayna ya taşımacılı yapan İşletmelerin Şoförlerine Vize kolaylığı sağlanması amacıyla UAB tarafından Referans Mektubu düzenlenecek.
15.11.2018

2019 Yılı Yeniden Değerlendirme oranına göre ceza ve harçlar %23,73 artıyor.
2019 yılında vergi, harç ve cezalardaki yeniden değerleme oranı yüzde 23,73 oldu. 2019 yılında pasaport, ehliyet harçları ve trafik cezaları, Motorlu Taşıtlar vergisi oranı yüzde 23.73 artacak.
30.11.2018

Avrupa'ya yönelik Yolcu taşımalarında sınır kapılarında yeni düzenlemeler
Yeni Uygulamalar 15 Kasımda yürürlüğe girecek. Yolcu isim listeleri araç kapıya gelmeden önce kapıya e posta yoluyla gönderilecek.
01.11.2017

Yetki belgesi işlemleri e-devlet üzerinden yapılabilecek
Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü' twittır hesabından duyuru. Yetki Belgesi taşıt belgesi ve taşıt kartlarının E.Devlet portali üzerinden barkodlu ve doğrulanabilir olarak düzenlenmesine imkan sağlayan çalışmalar Genel Müdürlüğümüzce tamamlanmış olup e-devlet portali üzerinden hizmet sunulmaya başlanmıştır. Önemle duyurulur.
07.03.2018

UDHB 1. Bölge Müdürlüğü'nün resmi twitter hesabı;
UDHB 1. Bölge Müdürlüğü'nün resmi twitter hesabı; UDHB I.BÖLGE @UdhbIbolge
13.07.2017

Federasyon Olağan Genel Kurul...
(08.06.2021)
Yeni Yetki Belgesi düzenlenmeyecek...
(06.04.2020)
Muayenesi biten taşıtların yetki...
(01.04.2020)
» Diğer haberler için tıklayın
3. havalimanı etki raporu ne kadar...
(02.03.2017)
6 ana taşıma ‘BİR’ olmalı
(12.08.2015)
Bölgesel otobüsçülüğe doğru
(02.06.2015)
» Diğer makaleler için tıklayın
Federasyonumuz "Trafik Güvenliği Platformu" üyesidir.