TEMSA ilk beş ayda 989 otobüs sattı, yüzde 36 pazar payına ulaştı


Temsa, 2014 yılının ilk beş ayına yönelik değerlendirme toplantısı düzenledi. 12 Haziran’da İstanbul’da gerçekleştirilen toplantıya Temsa Pazarlama ve Satış Direktörü Murat Anıl, Bölge Satış Yöneticileri Baybars Dağ, Volkan Tolunay, Pazarlama Yöneticisi Feridun Tanır, Kurumsal İletişim ve Pazarlama Yöneticisi Ebru Ersan katıldı.
 
209 Safir satıldı
989 adet otobüs satışı ile ilk beş ay sonunda lider konuma geldiklerini belirten Pazarlama ve Satış Direktörü Murat Anıl, “Mayıs sonu itibariyle toplam otobüs pazarında payımız yüzde 36’ya ulaştı. Coach pazarı olarak adlandırdığımız şehirlerarası ve turizm alanında ilk beş ayda otobüs satışı 604 oldu. Safir, bulunduğu RHD segmentinde 209 adetlik satış ile yüzde 50 pazar seviyesine ulaştı. Şehirlerarasında payımız ise yüzde 35 oldu” dedi.  
160 Avenue satışı
Şehiriçi otobüs pazarı ile ilgili bilgilerde veren Murat Anıl, şunları söyledi: Şehiriçi otobüste beklediğimiz ölçüde bir pazar seviyesi gerçekleşiyor. Bu yıl yerel seçimlerin yapılması otobüs yatırımlarını etkiledi. Mayıs ayı itibariyle kentiçinde toplam 431 araç satışı oldu. Bu süreçte 160 adet Avenue satışı yaptık. Şehiriçi pazarın yüzde 89’unu oluşturan LF segmentinde payımız yüzde 42, tüm şehiriçinde ise yüzde 37 oldu. Bazı illerin büyükşehir statüsüne kavuşması ve bu illerde yapılacak tüm iliçi taşımaların belediyelerin sorumluluğuna geçmesi ile kentiçinde önümüzdeki dönemde çok ciddi otobüs yatırımları olacağını düşünüyoruz.
 
İstanbul Otobüs A.Ş filosunda 342 Avenue
Pazarda doğalgazlı otobüse yönelik yoğun bir talep olduğunu da gözlemliyoruz. CNG’li Avenue aracımızın 110 adeti İstanbul Otobüs A.Ş’nin filosunda yerini aldı. Şu anda İstanbul Otobüs A.Ş’nın 1090 adetlik filosunda hizmet veren Avenue sayısı 342’ye ulaşmış durumda.  İstanbul Otobüs A.Ş’nin filosunda birinci sırada yer almak bizi mutlu ediyor. Ayrıca İzmir’de 300 Avenue aracımız hizmet veriyor. Malatya’nın da tercihi Avenue oldu. Önümüzdeki dönemde yapılacak ihalelerde Avenue sayısının daha da artacağına inanıyoruz. Öte yandan Avenue körüklü aracımız da pazara sunmuştuk. Yeni büyükşehirler ile körüklü aracımızın da teslimatlarına başlayacağımızı düşünüyoruz.
 
614 Prestij satışı
Midibüs pazarında liderliği daha yüksek bir seviyede yaşadıklarını ifade eden Murat Anıl, “Mayıs sonu itibariyle 614 adetlik Prestij Super Deluxe satışına ulaştık.  Bu pazarda toplam satış adeti 1718 adet oldu. Midibüs pazarının yüzde 73 ünü Prestij SD’nin de bulunduğu 27 kişilik segment oluşturdu. Prestij SD kendi segmentinde yüzde 49 mertebesinde, tüm midibüs segmentinde ise 6 adetlik MD9 LE ile birlikte yüzde 36 pazar payı elde etti. Prestij ciddi miktarda satılmaya başladı. Bunu sürdürmek mümkün mü bakacağız. Önümüzdeki senelerde pozisyonumuzu korumak istiyoruz. 27’lik segmentte üç üreticinin de pazar payları aslında genelde birbirine yakın. Firmaların iştahına göre bir miktar daha bir marka öne çıkabiliyor” diye konuştu.
 
İyi planlama yapmanın keyfini yaşıyoruz
 
Bu yıla yönelik satışları ve pazarın nereye gidebileceğini iş ortakları ile iyi bir projeksiyon oluşturarak, en baştan belirlediklerini ifade eden Murat Anıl, “Kapasite kullanım oranına baktığımız zaman en ekonomik maliyetlere göre işimizi programladık. Bu güne kadar da doğru bir yolda olduğumuzu gördük. Ürünlerimizin hem toptan hem perakendeye inme hızı bizi fevkalade memnun etti. Burada pazar kondisyonları rakiplerimizin stok yönetimi, piyasanın bunlara vereceği cevaplar bizi sene sonunda nerelerde kapatacağımız konusunda yönlendirecek. Bizi rahatsız edecek stok taşımıyoruz. Biz taşımadığımız gibi bayilerimiz de taşımıyor. Üretilen araçların perakendeye inmesi çok önemli. İkinci el stoğunuz kabul edilebilenden biraz daha fazla noktalarda oluşursa, bu ciddi bir takım sıkıntılara yol açar. Temsa olarak bugün bunu iyi yönetmenin keyfini sizlerle paylaşıyoruz” dedi.
Başarının etkenleri
Murat Anıl pazarda elde ettikleri başarının etkenleri şu şekilde sıraladı: Filo yönetiminde ve insan ilişkilerinde biraz daha ön plana çıkmanın başarımızı etkilediğini düşünüyorum. Umarım kalıcı oluruz. Bu sektör çok dinamik, ilgi ve alakayı seven bir sektör. Pazarın ihtiyaçlarına en uygun kalitede araçları üretmemiz, taşımacının artan maliyetler karşısında araçlardan beklediği ekonomikliği en iyi şekilde sunuyor olmamız ve satış sonrası hizmetlerde müşterinin aradığı, beklediği yakın ilgiyi, hızı ve kaliteyi sunuyor olmamız başarımızda önemli etkenler oldu. Bu noktada hem satış aşamasında hem satış sonrası hizmetlerde bayilerimiz ve yetkili servislerimize gösterdikleri özen ve çalışmalar içinde teşekkür ediyoruz. Temsa’nın bu başarısında onların emekleri çok büyük.
Son 3 yılda 1000 Safir yola çıktı
Murat Anıl, şehirlerarası firmaların artık otobüs yatırımında tercihlerinin ve beklentilerinin değiştiğine, bu beklentilere ve ihtiyaçlara en uygun aracın Safir olmaya başladığına dikkat çekerek, “2010 yılından beri 1000 Safir yollarda dolaşıyor. 1000’lik adetlere ulaştığınızda ürünün ikinci eli kendiliğinden oluşuyor. Safir ikinci elde de tercih edilen bir otobüs haline geldi. Üstelik bunu ikinci ele yönelik bir faaliyet yapmadan başardık. 2+1 VİP segmentinde Safir aracımız bu tür bir ürüne yatırım yapmak isteyen firmanın öncelikli tercihi haline geldi. Bu segmentte açık ara önde gidiyoruz.
2014 sonunda pazar
Murat Anıl, yılın geri kalanına yönelik şu değerlendirmelerde bulundu:  Şehirlerarasının 850-900 adetler seviyesinde olacağını düşünüyoruz. Pazar yıllardır 1000’li rakamlarda ilerliyor. Bana göre bu yıl 1000’i yakalamak zor. Pazarın büyümesi veya 1000’li adetlerde devam etmesi ulusal firmaların yeni noktalara hat açmaları ile alakalı. Gelecek yıl hızlı trenin de etkisiyle yüzde 20 daralma daha olabilir. Ancak hızlı trenin son noktasının Pendik olması müşteri açısından nasıl bir tercih getirecek, bunu göreceğiz.
Kentiçinde yeni büyükşehir statüsüne kavuşan illerle birlikte önümüzdeki yıllarda önemli bir hareketlilik bekliyoruz. Bu kentlerde öncelikle ulaşım standartının belirlenmesi gerekiyor. Kentiçinde oluşacak talebe çok kaliteli ürünlerle hazırız. Körüklü otobüs için de kamunun ihaleleri açmasını bekliyoruz.
Engelli düzenlemesinin üzerinde çalışılması gerekiyor
Murat Anıl, engelli yasasının üzerinde tekrar bir çalışma yapılmasının önemine dikkat çekti: Engelli Yasası ile ilgili Ankara’da bazı görüşmeler yapıldı. Üzerinde çalışılması gerekliliği konusunda uzlaşıldı. 640 bin adet aracın tadil edilmesinin mümkün olmadığı görüldü. Tabiki engelli insanlarımızın da seyahat özgürlüğünün sağlanması önemli. Biz hazırlıklarımızı tamamlamaya çalışıyoruz ama bu düzenlemenin biraz üzerinde çalışılması gerektiğini düşünüyoruz.
 »  Diğer haberleri incelemek için tıklayın...
Trafikteki hoşgörü ve saygı toplumsal birlikteliğin bir yansımasıdır.
TOF 
Eğitim
Federasyon merkezimizde otobüs kaptanlarimiza yönelik 21-22 Ocak 2020 tarihlerinde digital takograf kullanimi ile ilgili uzman egitmenlerimiz tarafindan egitim seminerleri düzenlenecektir.Günlük kapasite 50 kisi ile sinirlidir.Katilimcilarin 0212 6583210 nolu telefona 17.01.2020 Cuma günü mesai bitimine kadar bilgi vermesi gerekmektedir.
14.01.2020

Karayolu Taşıma Yönetmeliği
Karayolu Taşıma Yönetmeli'nin Tüm değişikliklerin işlenmiş haline Mevzuat sayfasından ulaşabilirsiniz.
29.11.2019

Belarus, Bulgaristan, Romanya ve Ukrayna şoför vizeleri hakkında duyuru
Ülkemizle yapılan Vize Anlaşmaları sebebiyle Belarus, Bulgaristan, Romanya ve Ukrayna ya taşımacılı yapan İşletmelerin Şoförlerine Vize kolaylığı sağlanması amacıyla UAB tarafından Referans Mektubu düzenlenecek.
15.11.2018

2019 Yılı Yeniden Değerlendirme oranına göre ceza ve harçlar %23,73 artıyor.
2019 yılında vergi, harç ve cezalardaki yeniden değerleme oranı yüzde 23,73 oldu. 2019 yılında pasaport, ehliyet harçları ve trafik cezaları, Motorlu Taşıtlar vergisi oranı yüzde 23.73 artacak.
30.11.2018

Avrupa'ya yönelik Yolcu taşımalarında sınır kapılarında yeni düzenlemeler
Yeni Uygulamalar 15 Kasımda yürürlüğe girecek. Yolcu isim listeleri araç kapıya gelmeden önce kapıya e posta yoluyla gönderilecek.
01.11.2017

Yetki belgesi işlemleri e-devlet üzerinden yapılabilecek
Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü' twittır hesabından duyuru. Yetki Belgesi taşıt belgesi ve taşıt kartlarının E.Devlet portali üzerinden barkodlu ve doğrulanabilir olarak düzenlenmesine imkan sağlayan çalışmalar Genel Müdürlüğümüzce tamamlanmış olup e-devlet portali üzerinden hizmet sunulmaya başlanmıştır. Önemle duyurulur.
07.03.2018

UDHB 1. Bölge Müdürlüğü'nün resmi twitter hesabı;
UDHB 1. Bölge Müdürlüğü'nün resmi twitter hesabı; UDHB I.BÖLGE @UdhbIbolge
13.07.2017

Federasyon Olağan Genel Kurul...
(08.06.2021)
Yeni Yetki Belgesi düzenlenmeyecek...
(06.04.2020)
Muayenesi biten taşıtların yetki...
(01.04.2020)
» Diğer haberler için tıklayın
3. havalimanı etki raporu ne kadar...
(02.03.2017)
6 ana taşıma ‘BİR’ olmalı
(12.08.2015)
Bölgesel otobüsçülüğe doğru
(02.06.2015)
» Diğer makaleler için tıklayın
Federasyonumuz "Trafik Güvenliği Platformu" üyesidir.