Bayram tatilinde trafik önlemleri artırılıyor

  

 

ANKARA 

Emniyet Genel Müdürlüğü, Ramazan Bayramı tatili dolayısıyla trafik önlemlerini artırdı. Ana yollarda helikopter destekli denetim yapılacağını belirten yetkililer, kazaların önemli bölümünün hız ihlali, hatalı sollama, yakın takip, yorgunluk, çalışma ve dinlenme süresinin ihlali gibi nedenlerden kaynaklandığını belirterek, sürücülerden mutlaka kurallara uymasını istedi.

Emniyet Genel Müdürlüğü, bayram tatili dolayısıyla artan trafik yoğunluğu için havadan ve karadan denetim yapacak. Havacılık Dairesi Başkanlığına ait helikopterler, trafiğin yoğun olduğu İstanbul, Ankara, İzmir, Bolu, Adana, Bursa ve Antalya gibi illerde uçuş yaparak karadaki ekiplerle trafik akışını kontrol edecek. 

Polis, hız ihlalinden kaynaklı trafik kazalarının önüne geçebilmek için özellikle ana yollarda, uyarı levhası konulmadan radar ile hız denetiminde bulunacak. Hız denetimleri 24 saat kesintisiz sabit veya seyir halinde, çevirme ekipli ya da ekipsiz ve bazı noktalarda arka arkaya yapılacak.

Bayram boyunca ekip sayısı arttırılarak önemli kavşak, geçit ve güzergahlarda sabit ekipler konuşlanacak. Özellikle sabaha karşı uykusuzluk ve yorgunluk belirtilerinin arttığı saatlerde ekiplerin denetimleri artacak. Doğu istikametine gidişlerde güneşin de etkisiyle sürücülerin olumsuz etkilendiği 04.30-06.30 saatleri, batı istikametlerinde ise akşam 18.00-20.00 arasında uzak yerlerden geldiği anlaşılan sürücülerin denetim noktalarında araçtan inerek dinlenmeleri sağlanacak.

Sivil polis otobüslerde yolcu kılığında denetim yapacak

Emniyet yetkilileri, şehirlerarası otobüslerde yolcu olarak görevlendirilen sivil polisin de denetim yapacağını, terminallere gelen, giden bütün otobüslerde, şoförün alkol alıp almadığı, takograf ve taşımacılık yetki belgelerinin sıkı biçimde kontrol edileceğini belirtti.

Yeni acılar yaşanmaması için sürücülerin hava şartlarına uygun ve dikkatli araç kullanmaları, hız limitlerine uymaları ve emniyet kemeri takmalarını isteyen yetkililer, kazaların önemli bölümünün hız ihlali, hatalı sollama, yakın takip, yorgunluk, çalışma ve dinlenme süresinin ihlali gibi nedenlerden kaynaklandığını belirterek, sürücülerin mutlaka kurallara uyması gerektiğini bildirdi.

Yetkililer, sürücülere, yola trafiğin az olduğu saatlerde çıkmalarını, yorgun, uykusuz araç kullanmamalarını, cep telefonuyla konuşmamalarını, trafik işaretlerine uymalarını önerirken, ortalama 100 kilometrede bir mola vermelerini, araçtaki tüm yolcuların emniyet kemerini takmalarını tavsiye etti. 

Geçen yıl Ramazan Bayramı tatili trafik bilançosu

Emniyet Genel Müdürlüğü verilerine göre geçen yıl Ramazan Bayramı tatili boyunca ülke genelinde meydana gelen 2 bin 199 trafik kazasında, 86 kişi yaşamını yitirdi, 4 bin 711 kişi yaralandı. Arife günü 12, bayramın birinci günü 12, ikinci günü 25, üçüncü günü 28 ve tatilin ardından dönüş yolunda meydana gelen kazalarda ise 9 kişi yaşamını yitirdi. 

Hedef ölümleri yüzde 50 azaltmak

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Eğitim ve Araştırma Daire Başkanı Yusuf Avan, binlerce vatandaşın ölümüne, yüz binlerce vatandaşın da yaralanmasına neden olan trafik kazalarının önlenebilmesi için Karayolu Trafik Güvenliği 10 Yıllık Eylem Planı'nın uygulamaya 2012 yılında konulduğunu hatırlattı. 

Avan, Türkiye'de her yıl yaklaşık 4 bin kişinin kaza mahallinde hayatını kaybettiğini belirterek, 2020 yılına kadar trafik kazası ölümlerinin yüzde 50 oranında azaltılması hedeflendiğini, bu hedefe ulaşabilmek için Emniyet Genel Müdürlüğünün denetim faaliyetlerini artırdığını belirtti.

Muhabir: Fatih Çakmak, Serdar Açıl

Kaynak.AA»  Diğer haberleri incelemek için tıklayın...
Trafikteki hoşgörü ve saygı toplumsal birlikteliğin bir yansımasıdır.
TOF 
Eğitim
Federasyon merkezimizde otobüs kaptanlarimiza yönelik 21-22 Ocak 2020 tarihlerinde digital takograf kullanimi ile ilgili uzman egitmenlerimiz tarafindan egitim seminerleri düzenlenecektir.Günlük kapasite 50 kisi ile sinirlidir.Katilimcilarin 0212 6583210 nolu telefona 17.01.2020 Cuma günü mesai bitimine kadar bilgi vermesi gerekmektedir.
14.01.2020

Karayolu Taşıma Yönetmeliği
Karayolu Taşıma Yönetmeli'nin Tüm değişikliklerin işlenmiş haline Mevzuat sayfasından ulaşabilirsiniz.
29.11.2019

Belarus, Bulgaristan, Romanya ve Ukrayna şoför vizeleri hakkında duyuru
Ülkemizle yapılan Vize Anlaşmaları sebebiyle Belarus, Bulgaristan, Romanya ve Ukrayna ya taşımacılı yapan İşletmelerin Şoförlerine Vize kolaylığı sağlanması amacıyla UAB tarafından Referans Mektubu düzenlenecek.
15.11.2018

2019 Yılı Yeniden Değerlendirme oranına göre ceza ve harçlar %23,73 artıyor.
2019 yılında vergi, harç ve cezalardaki yeniden değerleme oranı yüzde 23,73 oldu. 2019 yılında pasaport, ehliyet harçları ve trafik cezaları, Motorlu Taşıtlar vergisi oranı yüzde 23.73 artacak.
30.11.2018

Avrupa'ya yönelik Yolcu taşımalarında sınır kapılarında yeni düzenlemeler
Yeni Uygulamalar 15 Kasımda yürürlüğe girecek. Yolcu isim listeleri araç kapıya gelmeden önce kapıya e posta yoluyla gönderilecek.
01.11.2017

Yetki belgesi işlemleri e-devlet üzerinden yapılabilecek
Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü' twittır hesabından duyuru. Yetki Belgesi taşıt belgesi ve taşıt kartlarının E.Devlet portali üzerinden barkodlu ve doğrulanabilir olarak düzenlenmesine imkan sağlayan çalışmalar Genel Müdürlüğümüzce tamamlanmış olup e-devlet portali üzerinden hizmet sunulmaya başlanmıştır. Önemle duyurulur.
07.03.2018

UDHB 1. Bölge Müdürlüğü'nün resmi twitter hesabı;
UDHB 1. Bölge Müdürlüğü'nün resmi twitter hesabı; UDHB I.BÖLGE @UdhbIbolge
13.07.2017

Federasyon Olağan Genel Kurul...
(08.06.2021)
Yeni Yetki Belgesi düzenlenmeyecek...
(06.04.2020)
Muayenesi biten taşıtların yetki...
(01.04.2020)
» Diğer haberler için tıklayın
3. havalimanı etki raporu ne kadar...
(02.03.2017)
6 ana taşıma ‘BİR’ olmalı
(12.08.2015)
Bölgesel otobüsçülüğe doğru
(02.06.2015)
» Diğer makaleler için tıklayın
Federasyonumuz "Trafik Güvenliği Platformu" üyesidir.