ÖGER TUR Genel Müdürü Sayın Recep YAVUZ yazdı: Gagalayan Martı

Marka olmak kolay değil... Uzun yıllar ayakta kalarak dünya genelinde milyonların aklına bir ismi yerleştirmek hiç kolay değil. Önce standardına güven duyulacak bir ürün yaratmak, ardından hafızalara kazınacak bir isim ve sembol oluşturmak gerekiyor. Bunu gerçekleştirebilenler evrensel güçlerinin keyfini sürebiliyorlar...


Birbirinden farklı birçok tanımı olan 'marka' kelimesi bana en çok 'gözü kapalı güvenebileceğim' hissi veriyor.

Bu her alanda olduğu gibi, turizm dünyası için de geçerli.

Günlük hayatımızın içinde aklımıza takılı kalan markalar, çok farklı hikaye ve olaylar sonucu ortaya çıkmış. Bu isimleri hemen her gün kullanan genç turizmcilere yararı olur diye kısaca anlamları ve ortaya çıkış efsaneleri ile özetledim. Marka çok olunca hepsinin bir seferde kaleme alınması mümkün olmadığı için, devamını bir dahaki sefere yazacağım.

Bu süre içinde her türlü ekleme ve düzeltmeyi saygıyla selamlıyorum...


Mövenpick (gagalayan Martı)
Dünya genelinde 62 otele sahip olan Mövenpick markası, ilk olarak martıların uçarken beslenmesinden esinlenip, az zamanı olan iş adamlarına yemek sunulan restaurantlarda kullanılmış. Martı anlamına gelen 'Möve' ile gagalamak anlamına gelen 'pick' kelimelerini birleştirerek oluşturulan bu dünya markasının içindeki v harfi uçan martıyı simgelemektedir.

Sheraton (ışıklı levha)
1940 yıllarda Ernest Henderson ile Robert Lowell Moore isimli iş adamlarının satın aldıkları bir otelin çatısındaki ışıklı 'Sheraton' yazısını maliyet çıkabilir endişesi ile çıkartmayıp, oteli aynı isimle anmaları bugünkü Sheraton markasının yaratılmasına vesile olmuştur.

Maritim (Denize ait)
Latince denize ait anlamına gelen 'Maritimus' kelimesinden oluşturulan Almanya'nın en önemli otel zincirlerinden biri olan Maritim, ilk olarak Kuzey denizindeki Timmendorfer sahilinde işletmeye açıldı.

Kempinski (Bertold Kempinski)
Avrupa'nın en eski lüks otel zinciri olan Kempinski adını şarap tüccarı Bertold Kempinski'den alır. Daha sonra kurduğu Restaurant zincirlerini erkek çocuğu olmadığı için damadına bırakmaya karar veren Bertold Kempinski'nin tek şartı 'Kempinski' adının devam ettirilmesi olmuştur.

Letoonia (Tanrıça Leto)
İsmini Fethiye yakınlarındaki antik şehirden alır. Artemis ile Apollon'un anneleri olarak bilinen Tanrıça Letoon'un adına ışık ülkesi Likya'da kurulan şehir aynı zamanda dönemin kültür merkezi sayılırdı.

Rixos (Perge'nin Kurucusu)
Amasyalı tarihçi Strabon'a göre Rixos, Truva savaşlarından sonra güneye göç ederek Pamfilya bölgesinde Perge şehrini kuran 7 efsanevi kahramandan biridir. Diğer kahramanlar
Mopsos, Kalkhas, Labos, Machaon, Leonteus ve Minyasasdır.

Voyage (seyahat için gerekli)
Latince 'seyahat için gerekli olan' anlamına gelen "viaticum" kelimesinden türetilmiştir. Günümüzde Fransızcada belli bir hedefi olmadan gezmek, seyahat etmek anlamına gelir.

Ramada (dallarla çevrili)
Yarım milyona yakın otel kapasitesi ile dünyanın en önemli otel zincirlerinden olan Ramada, bir Amerikan markası olmasına rağmen ismini İspanyolca 'dallarla çevrili' anlamına gelen 'Ramada' kelimesinden alır.

Hilton
1919 yılında Conrad Nicholson Hilton tarafından Texas'ta kurulan Hilton Otelleri odalarında televizyon, telefon gibi lux araclarını misafirlerin kullanımına sunan ilk oteller olarak bilinir. Avrupadaki ilk otelini 1955 yılında İstanbul'da açan Hilton otelleri yatak kapasitesi ile dünyanın ilk beşi içinde yer alır. Conrad Nicholson'un torununun çocuğu olan Paris Hilton Hilton zincirlerinin varisleri arasında yer alır.

Papillon
Akdeniz'in başarılı otel zinciri adını Fransızca Kelebek anlamına gelen Papillon kelimesinden alır.

Four Seasons
Dünyadaki tek 'AAA Five Diamond' derecesi ile AAA listesine dahil edilen Four Seasons oteli 1960 yılında İsadore Sharp tarafından Kanada'nın Toronto şehrinde kurulmuştur. 2007 yılında Bill Gates'in 3.7 milyar dolar ödeyerek Arabistanlı ortağı ile Four Seasons otellerini satın almasından sonra markanın kurucusu İsadore Sharp'ın hissesi yüzde 10'a düşmüştür.

Hyatt
Dünya genelinde 700 üzerinde otele sahip Hyatt markası 1957 yılında Jay Priztker'in küçük bir moteli satın almasıyla doğar. Motelin eski sahibinin adı Hyatt van Dehn'dir ve Priztker oteline eski sahibinin adını verir.

Ibis
Fransız Accor grubuna bağlı olan Ibis otelleri ismini leylekler familyasından ibis isimli kuştan alır. İlk olarak 1974 yılında Bordo'da açılan İbis otelleri dünya genelinde 800 civarında olup genellikle iki-üç yıldız kategorilerindedir.

Le Meridien
Starwoood otellerinin bir markası olan Le Meridien otelleri 1972 yılında Air France tarafından kendi uçuş personeli ile Avrupada'ki uçuş koridorundaki yolcuların konaklaması için kurulmuştur. İsmini yerküre üzerindeki kuzeyden güneye kutuplar arasındaki coğrafik çizgiler olan meridyenden alır.

Ritz Carlton
Boston'lu işadamı Cesar Ritz'in kusursuz hizmet anlayışı, yaratıcı ve yenilikçi düşüncelerini hayata geçirdiği Paris'teki Ritz ve Londra'daki Carlton otellerinin başarısı üzerine Ritz Carlton markası doğmuştur.

Best Western
Kaliforniya eyaletindeki birkaç otelin birbirine misafirleri paslaması sonucu oluşan memnuniyet üzerine Amerika'nın batısında bulunan otellerin birleşmesi ile Best Western markası doğmuştur. Zamanla Missisipi nehrinin doğusundaki otellerin zincire dâhil edilmesi ile bu bölgede aynı Logo altında 'Best Eastern' ismi ile faaliyet gösterilmeye çalışıldıysa da bundan vazgeçilmiş ve 1946 yılında kurulan Best Western ismi ile yola devam edilme kararı alınmıştır.

Conrad
Hilton otellerinin kuruluşundan 70 yıl sonra, daha lüks bir hizmet anlayışı ile 1982 yılında Conrad Hilton tarafından kurulan ve dünyanın önemli merkezlerinde faaliyet gösteren bir otel zinciridir.

Radisson Otelleri
Bugün bir İskandinav otel zinciri olan Radisson otelleri ilk olarak 1909 yılında Minneapolis'te 17.yüzyıl Fransız gezginlerinden Pierre-Esprit Radisson'ın adından esinlenerek kurulmuştur.

Spice Hotel (Baharat)
Tarihin en değerli ürünlerinden olan baharatların kervanlarla Uzak Doğudan Avrupa'ya taşınması esnasında konaklama imkânları olarak 20-30 km aralıklarla kurulan Kervansaraylar otellerin atası olarak bilinirler. Avrupa'yı yeni bir tad ile buluşturarak sofralarına lezzet katan Baharat, Spice otele isim kaynağı olmuştur.

Melas (Durgun Irmak)
Melas Oteller adını Toros dağlarından doğan ve 93 km uzunluğu ile Akdeniz bölgesinin en büyük, Türkiye'nin rejimi en düzenli ırmağı olan Manavgat nehrinin antik ismi olan Melas'tan alır.

Carpe Diem (günü yaşa)
Latin Edebiyatının ünlü ozanı Horaz'ın M.Ö. 23 yılında yazdığı şiirin son bölümünde geçip giden zamana dikkat çekerek, yaşanılan anın tadına varmayı öğütleyen ve günü yaşa! Anlamına gelen Latince deyim 'Carpe Diem' Özdere'nin parlayan yıldızı Carpe Diem otelinin ismine ilham kaynağı olmuştur.

Dolca Vita (tatlı hayat)
Alkan Group'a ait Amara otel zincirinin Tekirova'daki tesisi tatlı hayat anlamına gelen 'dolce vita' sözünden esinlenmiştir.

Mukarnas (süsleme sanatı)
Özellikle Selçuklu sanatında kervansarayların ve büyük sarayların giriş kapılarını süsleyen üst üste aşırtmalı olarak yerleştirilen, üçgen şeklindeki yarım kubbe biçimindeki süslemelerin adıdır.

Calista (güzel tanrıça)
Belek'in en gözde otellerinden olan Calista, ismini Mitolojiye göre güzelliği dillere destan, tanrıların bile kıskandığı ölümsüz Tanrıça Calista'ya borçludur.

Monachus (Akdeniz Foku)
Yeryüzünde sadece Doğu Akdeniz'de -Gazipaşa- ile Batı Afrika'nın bir tek sahilinde yaşayan 3 metre boyunda 200-300 kilogram ağırlığındaki nesli gittikçe tükenmekte olan Fok balığı türünün adıdır. Akdeniz Foku olarak da bilinir.

Xanadu (Refah ve Mutluluğun Şehri)
Pekin şehrinin kuzeyinde, Moğolistan içlerinde bulunan efsanevi bölgedir. Mutlu hayat ve zenginlik vaad eder. 1256 yılında Moğol hükümdarı Kubilay han buraya 1256 yılında bir yazlık saray inşa ettirmiştir. Marco Polo'nun 1275'te şehri ziyaret ettiği söylenir. Orson Welles'in klasiği 'Vatandaş Kane' filminde antika eşyalarla süslü kalenin adı da Xanadu'dur.

Simena (Kekovanın Komşusu)
Çamyuva'nın ilk otellerinden Simena Oteli adını Demre ile Kaş arasında yer alan kayalar üzerine kurulmuş antik yerleşimden alır. Kekova adasının tam karşısına gelen Simena şehri ortaçağda kale olarak da kullanılmıştır. Günümüzde bölgenin en otantik ve ilginç yerlerinden biri olarak ziyaretçilerin ilgisini çeken Simena şehri aynı zamanda Likya bölgesinin en küçük tiyatrosuna sahiptir.

Şampiyon(Ahmet Ayık)
Şampiyon lakaplı Dünya şampiyonu güreşçimiz Ahmet Ayık spor hayatından sonra Turizm dünyasına yönelerek Antalya-Beldibinde Selçuklu mimarisine uygun bir tatil köyü yaptırmıştır. Otelin adını tesisin mimarı Vedat Dalokay'ın önerisi üzerine şampiyon olarak belirlemiştir.

Dedeman (Dede)
Ülkemizin en bilinen otel markalarından biri olan Dedeman markası, Kemal Dedeman'ın yaratıcı zekâsı ile oluşmuştur. Lakapları 'Dede' yi iki çocuğu ve annesinin isimlerinin baş harfleri ile birleştiren Kemal Dedeman bu şekilde bu efsanevi ismi yaratmış oldu.

Fortin (14)
Kuşadası'nın bilinen otellerinden Fortin otelin adının İngilizce 14 anlamına gelen fourteen kelimesinden esinlenilmiş olduğu sanılıyor.

Anba (Anne&Baba)
İzmir'deki Anka otelleri anne ve babanın ilk sözcüklerinin birleştirilmesi ile oluşturulmuştur.

Sueno (hayal, düş)
Son yılların gözde otel zinciri Sueno otelleri ismini İspanyolca'da düş, hayal, uyku anlamına gelen sueno kelimesinden almıştır.

Arancia (portakal)
Akdeniz bölgesinin en önemli özelliklerinden biri olan zengin narenciye bahçeleri bölgenin en önemli otellerinden birinin adı için ilham kaynağı olmuştur. İtalyanca portakal anlamına gelen arancia, konaklıdaki Arancia otelinin adı olmuştur.

Mirage (serap)
Daha çok savaş uçağı ile akıllarda kalan Mirage İngilizce'de serap, ılgım anlamına gelir. Kemer'in önemli otellerinden Mirage Resort ismini buradan almıştır.

Aymes (Kooperatif)
Fethiye'deki Aymes oteli ismini Aydın ve Muğla esnaf sanatkârlar Kooperatifinin baş harflerine borçludur.

Aldiana (cennet)
1973 yılında kurulan ve zamanla tatil köyü alanında Avrupa ve Afrika'da önemli atılımlar gerçekleştiren Alman kökenli otel zinciri ismini Senegal dilinde cennet anlamına gelen Aldiana'dan almıştır.

Acanthus (kenger yaprağı)
Özellikle Akdeniz bölgesinde görülen kenger bitkisinin adıdır. Yaprakları antik mimaride korint başlıklı sütunların süslemelerinde kullanılarak, mimari yapıların hareketliliği sağlanmıştır. Eski Yunanca'dan gelen bu isim, bölgenin en köklü otellerinden birine isim kaynağı olmuştur.

Gypsophila (çöven otu)elerinden olan Gypsophila adını Karanfilgiller familyasından boyu 80 cm kad
Okurcalar bölgesinin önemli otar olan ve yaklaşık 50 türü bulunan çöven otundan alır. Özellikle 5 çeşidinin ekonomik değeri kullanım alanları nedenleri ile çok büyüktür. Isparta ilinde yoğun bir şekilde bulunur. Sabun yapımı, altın ağartma ve tahin helvası yapımında kullanılır. Aynı zamanda buketleri süslemek için kullanılır ve Bahar Yıldızı olarak ta anılır. İngiliz bilim adamları bu bitkinin yüz binlerce lösemi hastasının tedavisine yardımcı olacağını keşfettiler.

Febeach
Yaratıcılığın bir örneği olan Febeach kelimesinin anlamınıbilen biliyor, bilmeyen de bir zahmet gidip öğrensin, internette falan bulamazsınız.........

Kaynak.www.turizmdebusabah.com»  Diğer makaleleri incelemek için tıklayın...
Trafikteki hoşgörü ve saygı toplumsal birlikteliğin bir yansımasıdır.
TOF 
Eğitim
Federasyon merkezimizde otobüs kaptanlarimiza yönelik 21-22 Ocak 2020 tarihlerinde digital takograf kullanimi ile ilgili uzman egitmenlerimiz tarafindan egitim seminerleri düzenlenecektir.Günlük kapasite 50 kisi ile sinirlidir.Katilimcilarin 0212 6583210 nolu telefona 17.01.2020 Cuma günü mesai bitimine kadar bilgi vermesi gerekmektedir.
14.01.2020

Karayolu Taşıma Yönetmeliği
Karayolu Taşıma Yönetmeli'nin Tüm değişikliklerin işlenmiş haline Mevzuat sayfasından ulaşabilirsiniz.
29.11.2019

Belarus, Bulgaristan, Romanya ve Ukrayna şoför vizeleri hakkında duyuru
Ülkemizle yapılan Vize Anlaşmaları sebebiyle Belarus, Bulgaristan, Romanya ve Ukrayna ya taşımacılı yapan İşletmelerin Şoförlerine Vize kolaylığı sağlanması amacıyla UAB tarafından Referans Mektubu düzenlenecek.
15.11.2018

2019 Yılı Yeniden Değerlendirme oranına göre ceza ve harçlar %23,73 artıyor.
2019 yılında vergi, harç ve cezalardaki yeniden değerleme oranı yüzde 23,73 oldu. 2019 yılında pasaport, ehliyet harçları ve trafik cezaları, Motorlu Taşıtlar vergisi oranı yüzde 23.73 artacak.
30.11.2018

Avrupa'ya yönelik Yolcu taşımalarında sınır kapılarında yeni düzenlemeler
Yeni Uygulamalar 15 Kasımda yürürlüğe girecek. Yolcu isim listeleri araç kapıya gelmeden önce kapıya e posta yoluyla gönderilecek.
01.11.2017

Yetki belgesi işlemleri e-devlet üzerinden yapılabilecek
Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü' twittır hesabından duyuru. Yetki Belgesi taşıt belgesi ve taşıt kartlarının E.Devlet portali üzerinden barkodlu ve doğrulanabilir olarak düzenlenmesine imkan sağlayan çalışmalar Genel Müdürlüğümüzce tamamlanmış olup e-devlet portali üzerinden hizmet sunulmaya başlanmıştır. Önemle duyurulur.
07.03.2018

UDHB 1. Bölge Müdürlüğü'nün resmi twitter hesabı;
UDHB 1. Bölge Müdürlüğü'nün resmi twitter hesabı; UDHB I.BÖLGE @UdhbIbolge
13.07.2017

Federasyon Olağan Genel Kurul...
(08.06.2021)
Yeni Yetki Belgesi düzenlenmeyecek...
(06.04.2020)
Muayenesi biten taşıtların yetki...
(01.04.2020)
» Diğer haberler için tıklayın
3. havalimanı etki raporu ne kadar...
(02.03.2017)
6 ana taşıma ‘BİR’ olmalı
(12.08.2015)
Bölgesel otobüsçülüğe doğru
(02.06.2015)
» Diğer makaleler için tıklayın
Federasyonumuz "Trafik Güvenliği Platformu" üyesidir.