8+1 Koltuk sorunu çözüldü ama!

 Bakanlığa, uyarımızı dikkate alarak sürücü dahil 9 koltuklu taşıt kullanımına yönelik yaptığı düzenleme için teşekkür ediyoruz. Aslında bir erteleme bekliyorduk, ama iki yıllık bir geçiş süresi beklemiyorduk. 4300’e yakın araç ve yaklaşık 175 milyon Euro yatırım var burada. Bu sektör zaten ayakta zor duruyor. Yüksek akaryakıt maliyetleri, belgeler vs. Bu 175 milyon Euro’yu iki sene sonra çöpe mi atacağız? Bakanlığın bunu değerlendirmesini bekliyoruz. Ticari amaçlı olarak kullanılmak için yatırım yapılmış olan bu araçlar otomobil sınıfına sokuluyor ama otomobil olarak kullanılması da mümkün değil. Hususi araç durumuna düşüyor. Hiçbir işe yaramaz duruma geliyor.  


10 koltuklu araçlar 

Üreticiler şimdi bir koltuk daha ilave ederek yeni araçları piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Sürücü dahil 10 koltuklu olduğunda vergiler üçüncü dilime düşüyor, vergi kaybı da olacak. Bakanlığın dikkatini buraya da çekmek istiyorum. Otobüs sınıfına geçtiği için ÖTV düşecek. Yeni düzende alan memnun, satan memnun olacak, ama ya bu 4300’e yakın araca yatırım yapanlar ne olacak? 

AB regülasyonları deniliyor kabul ediyoruz, ama AB’nin her şartına uyduk mu da, bu konuda da uyalım. Bunlar öncelikli değil ötelenebilecek konular. Müktesep haklar vardır. 175 milyon Euro’luk bir yatırım olan bu araçların ekonomik ömrü iki yıl sonra dolmayacak ki. Kimse bu araçları keyfi olarak almadı. Bu araçlar ihtiyaç. İstanbul’da ve diğer şehirlerde ara sokaklar, dar yollar, rampalı yollar her aracın çalışmasına izin vermiyor. Her yere büyük araç sokulmuyor, 17 kişilik araçların giremediği yerlerde bu araçlar manevra kabiliyeti ile öne çıkıyor, işimizi de verimli hale getiriyor. Bir sonraki segmente geçtiğinde daha fazla verimlilik olmayacak. 

AB’ye uyumda 9 koltuk öncelikli mi?

Toplu taşıma sistemlerinden yoksun olunan ülkemizde 9 koltuklu araçlar otomobilden, otobüsten küçük taşıt olarak nitelendirilmelidir, bunların taşıma düzeninde yeri vardır. Türkiye’nin özel şartları AB’ye anlatılabilir. Erteleme doğru, ama bu süre yeterli değil, yeni yatırım ihtiyaçları var. 

Türkiye’nin ihtiyaçları dikkate alınmasını, bu taşıtların otobüs sınıfına sokulmayarak eski düzenin devam etmesini istiyoruz. Şartlar devam etmesine izin vermiyorsa, bu taşıtların ekonomik ömrü dolana kadar devam etmesi lazım. Yenileri kaydetmeyebilirsiniz ama müktesep hakları kalmalıdır. Yatırım yapılmıştır, yatırımcının hakları korunmalıdır.  2015 yılına kadar yeni bir düzenlemeye ihtiyaç duyulacaktır. Bakanlığın bu talebi dikkate alacağını umuyoruz. 

Toplama merkezleri 

Toplama merkezleri konusunda Avcılar ve Pendik’te çalışmalar sürüyor. 23 Eylül Pazartesi günü Büyükşehir Belediyesi’nde görüşmelerimiz olacak. E-5 koridorunda toplama merkezlerinin yapılarak cep terminalleri ile entegre edilmesi, ortak servise geçilmesini hızlandıracak ve sektöre önemli katkı sağlayacaktır. Pendik toplama merkezinin Kurtköy’de yapılacak olan cep terminaline entegre edilmesini talep edeceğiz. Pendik, Tuzla ve Kartal’ı Kurtköy’deki cep terminaline taşıyacağız. İstanbul’un en doğusundaki ilçelerin batıya göç etmesinin önüne geçip, gelen giden yolculara zaman kaybı yaşatmadan orada çözüm üretmeye çalışacağız. Beylikdüzü Belediyesi Başkanı ile de görüştüm, onlar da hazır. Büyükçekmece, Beylikdüzü, Avcılar, Küçükcekmece, Sefaköy Kavşağı, Ataköy girişi, İncirli, Merter ve Aksaray ile Batı yakasını bitiriyoruz. Taksim, Beşiktaş, Mecidiyeköy, Maslak, İstinye, Sarıyer ile Kuzeyi çözüyoruz. Anadolu Yakası’nda Kavacık, Ümraniye, Batı Ataşehir, Tuzla, Maltepe, Pendik, Harem, Kadıköy ve Üsküdar birlikte olacak. Bunun dışında hiçbir terminal olmayacak. Servis araçlarının güzergahları bunlarla eşleşecek. Bunlar 2015’e hazır olacak. Anadolu Otogarı yapıldığında sorunlar çözülmüş olacak.

Abonman ücretleri 

İstanbul Otogarı’ndaki abonman ücretleri ile ilgili bana da çok sık şikayet geliyor. Ben de karşıyım. Aylık 75 TL’ye düşmesine de ön ayak oldum. Ev sahibi sayılırlar onlar. Kimsenin yaşadığı siteye otopark parası vermemesi lazım. Bunun tekrar gözden geçirileceğine inanıyorum. Bu konuyu yönetim kurulunda bir kere daha değerlendireceğiz.    

Herkese iyi haftalar diliyorum. ■
 
Mustafa YILDIRIM


»  Diğer makaleleri incelemek için tıklayın...
Trafikteki hoşgörü ve saygı toplumsal birlikteliğin bir yansımasıdır.
TOF 
Eğitim
Federasyon merkezimizde otobüs kaptanlarimiza yönelik 21-22 Ocak 2020 tarihlerinde digital takograf kullanimi ile ilgili uzman egitmenlerimiz tarafindan egitim seminerleri düzenlenecektir.Günlük kapasite 50 kisi ile sinirlidir.Katilimcilarin 0212 6583210 nolu telefona 17.01.2020 Cuma günü mesai bitimine kadar bilgi vermesi gerekmektedir.
14.01.2020

Karayolu Taşıma Yönetmeliği
Karayolu Taşıma Yönetmeli'nin Tüm değişikliklerin işlenmiş haline Mevzuat sayfasından ulaşabilirsiniz.
29.11.2019

Belarus, Bulgaristan, Romanya ve Ukrayna şoför vizeleri hakkında duyuru
Ülkemizle yapılan Vize Anlaşmaları sebebiyle Belarus, Bulgaristan, Romanya ve Ukrayna ya taşımacılı yapan İşletmelerin Şoförlerine Vize kolaylığı sağlanması amacıyla UAB tarafından Referans Mektubu düzenlenecek.
15.11.2018

2019 Yılı Yeniden Değerlendirme oranına göre ceza ve harçlar %23,73 artıyor.
2019 yılında vergi, harç ve cezalardaki yeniden değerleme oranı yüzde 23,73 oldu. 2019 yılında pasaport, ehliyet harçları ve trafik cezaları, Motorlu Taşıtlar vergisi oranı yüzde 23.73 artacak.
30.11.2018

Avrupa'ya yönelik Yolcu taşımalarında sınır kapılarında yeni düzenlemeler
Yeni Uygulamalar 15 Kasımda yürürlüğe girecek. Yolcu isim listeleri araç kapıya gelmeden önce kapıya e posta yoluyla gönderilecek.
01.11.2017

Yetki belgesi işlemleri e-devlet üzerinden yapılabilecek
Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü' twittır hesabından duyuru. Yetki Belgesi taşıt belgesi ve taşıt kartlarının E.Devlet portali üzerinden barkodlu ve doğrulanabilir olarak düzenlenmesine imkan sağlayan çalışmalar Genel Müdürlüğümüzce tamamlanmış olup e-devlet portali üzerinden hizmet sunulmaya başlanmıştır. Önemle duyurulur.
07.03.2018

UDHB 1. Bölge Müdürlüğü'nün resmi twitter hesabı;
UDHB 1. Bölge Müdürlüğü'nün resmi twitter hesabı; UDHB I.BÖLGE @UdhbIbolge
13.07.2017

Federasyon Olağan Genel Kurul...
(08.06.2021)
Yeni Yetki Belgesi düzenlenmeyecek...
(06.04.2020)
Muayenesi biten taşıtların yetki...
(01.04.2020)
» Diğer haberler için tıklayın
3. havalimanı etki raporu ne kadar...
(02.03.2017)
6 ana taşıma ‘BİR’ olmalı
(12.08.2015)
Bölgesel otobüsçülüğe doğru
(02.06.2015)
» Diğer makaleler için tıklayın
Federasyonumuz "Trafik Güvenliği Platformu" üyesidir.