Her türlü işbirliğini yapmaya hazırız

 
17 Aralık Salı akşamı yaptığımız toplantının gündemi vakıftı. Tabii, sektörel konulara da girildi, TOF- TOFED birleşmesi de söz konusu oldu. Bunlar ilk defa gündeme gelen konular değil, süreç işliyor. Zaten birlikte çalışmaya devam ediyoruz. Yüksek İstişare Konseyini, Otobüsçüler Konseyi’ne dönüştürdük. Doğru olan sektörün tek yumruk olması. İki yumruk olarak birlikte çalıştığımızda da bundan zarar görmedik. Eğer TOF -TOFED sektör menfaatleri söz konusu olduğunda birlikte hareket edebiliyorsa, birleşme bir formaliteye dönüşür. O formalitenin yerine gelmesi de bir süreçtir. TOFED’in genel kurulu var, bizim genel kurulumuz var. Bu görüş değerlendirilecek. Bizim ne olduğumuz değil, ne yaptığımız önemli. TOF olmuş TOFED olmuş hiç önemli değil. Tabii ki TOFED Türkiye ismini almış bir federasyondur. Onun çatısı altında örgütlenmek sektöre güç kazandırır. 

2014-2015 çok farklı gelişecek 

Böyle bir birliktelik yeni gelişmelerin de tedbirini almayı gerektiriyor. Dolayısıyla bütün sektörü kucaklayan bir yapının oluşması lazım. Şu anda iki federasyon halinde bile biz bütün sektörü kucaklamış durumdayız. Tabii, bir önceki hamlemiz konfederasyon olmaktı, fakat Türkiye ismini almış bir federasyon varken, konfederasyon bunun neresine sığar diye bir düşünce oluştu. O zaman konfederasyonu Türkiye Otobüsçüler Konfederasyonu’na dönüştürmek gerekir ki, bu zaman alacak. Ben hep söylüyorum; sektörün menfaatleri neyi gerektiriyorsa biz onu yaparız. Ama tabii ki, bizim de temsil ettiğimiz irade var, o iradeye saygısızlık yapamayız. Karşı tarafın temsil ettiği irade var onlar da onu yapmamalı. Ama genel temayül birleşilmesi, birlikte hareket edilmesi konusunda. İşte iki tarafın bütçeleri var, bütçeler birleşebilir mi, bunu değerlendireceğiz. TOFED’in genel kuruluna 1,5 sene var. 1,5 seneye uzanmayacak bir birleşme hamlesi olacak. Buradan ne çıkar bunu zaman gösterecek. TOF genel kurulunda bu belki de olağanüstü gündem maddesi olacak. Biz temsil ettiğimiz iradeye kesinlikle saygısızlık yapmayız. Böyle bir şey yapmak istiyorsak önce yönetim kurulunu oluşturan arkadaşları ikna etmek lazım. Anlatacağız, fayda sağlama açısından hangisi daha doğruysa onu yapacağız. Ancak ikna olamayacakları bir neden göremiyorum. Önemli olan temsil edilmektir, önemli olan sektörün sorunların çözümüdür. 

Otobüs işletmeciliği kabuk değiştiriyor

Sorunların çözümü konusunda atılacak adımlarda hiçbir karşı duruş olacağını zannetmiyorum. Özellikle raylı sistemlerin gelmesiyle Ankara- Eskişehir hattının yarattığı travma, Konya aktarmalı, Ankara-Antalya hattı ihale edildi. Yarın Sivas- Kayseri yapılacak. Sektör pazar kaybediyor. Ama İstanbul-Ankara hızlı demiryolu açıldığında kaybedilecek pazar, bunların hepsinin toplamının 10 katı. Bu da sektörde 2 bin arabanın işsiz kalması demektir. Bizim derdimiz sadece bunlar değil. Bu sektörün yeniden yapılanması verimli, karlı hale getirilmesi, giderlerin azaltılması. Burada tek başına hiçbir firma ben ikramı, servisi veya acenteleri kaldıramıyorum diyemez.

Elektronik portal 

Elektronik bilet için altyapı oluştu. El ele verip, mutlaka elektronik portalımızı oluşturmalıyız. Ortak portal sektöre ciddi bir fayda sağlayacak, kurumsallık getirecek. Tabii, bunu altyapı ve işletme bütünselliği içinde düşünmemiz lazım. Altyapı terminallerimiz servis ağlarımız, otogarlarımız bunun üzerine yaşayacak. İşletme mantığı da, ekonomik bir mantık olması lazım. Birleşmiş servis birleşmiş satış sistemi, toplama merkezleri ve acentelerin azaltılması, insan ve kira yükünün azaltılması, sektörün otobüs başına düşen masrafı, en yüzde 50 aşağı çekmesi. Akaryakıt fiyatlarını değiştirmek mümkün değil ama servis ve acente giderlerini düşürmek, satış hizmetlerini kolaylaştırmak hem müşteri hem de kendi açımızdan bizim elimizde. Onun için birlikte hareket ediyoruz. Buna ne TOFED ne de sektörün hiçbir mensubu karşı durmaz, durmamalı. Yoksa bu sektörün geleceği olmaz. Geleceğe adımlar atmak üzere, her türlü işbirliğini yapmaya hazırız. 
Ben proje insanıyım, fikir insanıyım. 

Sektörün menfaatine olan fikirlerimi hayat geçirmek için her türlü özveriyi gösteririz. Sektör içi dengeler var. Firmalar, işletmeciler acenteler, özellikle bireysel otobüsçünün mutlu olacağı bir yapıyı kuramazsak, bu sektör bindiği dalları keser. Yarın dalı kalmayan bir ağaç gibi oluruz. ■


»  Diğer makaleleri incelemek için tıklayın...
Trafikteki hoşgörü ve saygı toplumsal birlikteliğin bir yansımasıdır.
TOF 
Eğitim
Federasyon merkezimizde otobüs kaptanlarimiza yönelik 21-22 Ocak 2020 tarihlerinde digital takograf kullanimi ile ilgili uzman egitmenlerimiz tarafindan egitim seminerleri düzenlenecektir.Günlük kapasite 50 kisi ile sinirlidir.Katilimcilarin 0212 6583210 nolu telefona 17.01.2020 Cuma günü mesai bitimine kadar bilgi vermesi gerekmektedir.
14.01.2020

Karayolu Taşıma Yönetmeliği
Karayolu Taşıma Yönetmeli'nin Tüm değişikliklerin işlenmiş haline Mevzuat sayfasından ulaşabilirsiniz.
29.11.2019

Belarus, Bulgaristan, Romanya ve Ukrayna şoför vizeleri hakkında duyuru
Ülkemizle yapılan Vize Anlaşmaları sebebiyle Belarus, Bulgaristan, Romanya ve Ukrayna ya taşımacılı yapan İşletmelerin Şoförlerine Vize kolaylığı sağlanması amacıyla UAB tarafından Referans Mektubu düzenlenecek.
15.11.2018

2019 Yılı Yeniden Değerlendirme oranına göre ceza ve harçlar %23,73 artıyor.
2019 yılında vergi, harç ve cezalardaki yeniden değerleme oranı yüzde 23,73 oldu. 2019 yılında pasaport, ehliyet harçları ve trafik cezaları, Motorlu Taşıtlar vergisi oranı yüzde 23.73 artacak.
30.11.2018

Avrupa'ya yönelik Yolcu taşımalarında sınır kapılarında yeni düzenlemeler
Yeni Uygulamalar 15 Kasımda yürürlüğe girecek. Yolcu isim listeleri araç kapıya gelmeden önce kapıya e posta yoluyla gönderilecek.
01.11.2017

Yetki belgesi işlemleri e-devlet üzerinden yapılabilecek
Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü' twittır hesabından duyuru. Yetki Belgesi taşıt belgesi ve taşıt kartlarının E.Devlet portali üzerinden barkodlu ve doğrulanabilir olarak düzenlenmesine imkan sağlayan çalışmalar Genel Müdürlüğümüzce tamamlanmış olup e-devlet portali üzerinden hizmet sunulmaya başlanmıştır. Önemle duyurulur.
07.03.2018

UDHB 1. Bölge Müdürlüğü'nün resmi twitter hesabı;
UDHB 1. Bölge Müdürlüğü'nün resmi twitter hesabı; UDHB I.BÖLGE @UdhbIbolge
13.07.2017

Federasyon Olağan Genel Kurul...
(08.06.2021)
Yeni Yetki Belgesi düzenlenmeyecek...
(06.04.2020)
Muayenesi biten taşıtların yetki...
(01.04.2020)
» Diğer haberler için tıklayın
3. havalimanı etki raporu ne kadar...
(02.03.2017)
6 ana taşıma ‘BİR’ olmalı
(12.08.2015)
Bölgesel otobüsçülüğe doğru
(02.06.2015)
» Diğer makaleler için tıklayın
Federasyonumuz "Trafik Güvenliği Platformu" üyesidir.