Kılıç Ustası Olmak

Kılıç Ustası Olmak

Kadim kültürlerden birisinde çok ünlü bir kılıç ustası yaşarmış, yaptığı kılıçlar tüm savaşçılar tarafından beğenilir adeta sıraya girip çok yüksek paralar ödeyerek sahip olunabilirmiş, ustanın yıllarını verdiği bu meslekte otorite olmayı başarmış ve herkesin takdirini kazanmış.

 

Günlerden bir gün usta dükkânında bir koyun postunun üzerinde oturmuş dostları ile sohbet ediyor iken içeriye elinde eğrilmiş bir kılıç ile genç, gürbüz bir savaşçı girmiş:

 

Savaşçı: elindeki kılıcı göstererek Ustaya hiddetle çıkışmış; usta yaptığın kılıç eğrildi bozuldu diye sitem etmiş.

 

Usta: Genç adam hiddetlenme bu kılıç düzeltilebilir demiş ve kılıcı eline alarak oturduğu koyun postundan kalkmadan postun altına sokarak birkaç hoplama zıplama ile kılıcı düzelmiş ve eski haline getirdiği kılıcı savaşçıya uzatarak borcunun 40 altın olduğunu söylemiş.

 

Savaşçı: Savaşçı gördükleri karşısında hem şaşırmış hem de sinirlenmiş ve ustaya yeni bir kılıcın fiyatını sormuş?

 

Usta: Tamir 40 altın, yenisi 45 altın diye cevaplamış.

 

Savaşçı: İsyan ederek, ne yaptın da 40 altın alıyorsun yenisi 45 altın zaten demiş, senin yaptığın neki postun altına soktun kılıcı hopladın zıpladın iş bitti demiş.

 

Usta: Öyleyse buyur sen yap demiş, düzelttiği kılıcı tekrar oturduğu postun altına sokarak birkaç zıplamada eski haline sokmuş, oturduğu yerden kalkarak savaşçıyı postun üzerine oturtmuş ve kılıcı kendisine vermiş.

 

Savaşçı: Aldığı kılıcı oturduğu postun altına sokarak ustanın yaptığı gibi kılıcın üzerinde birkaç kez hoplayıp zıplamış ve kılıcı kırmış ve ustaya karşı boynunu bükmüş.

 

Usta: Usta genç ve tecrübesiz savaşçıya vakarla yaklaşarak bak genç adam sen benim kılıcın üzerinde hopladığımda aldığım ücreti hor gördün, ben hoplamaya değil o postun üzerine oturmak için verdiğim uzun yılların karşılığı olarak bu ücretini senden talep ettim. Postun üzerine oturmak marifet değil orayı hak etmek marifet diye nasihatte bulunmuş.

 

Bu hikayeden alınacak dersler herkes için olmalı, savaşçı tecrübenin ne olduğunu öğrenip ona saygı duymayı öğrenmeli, ustada tecrübesiz, acemi gençleri kırarak, dökerek değil yaşatarak öğretilmesi gerektiğini unutmamalıdır.

 

Bu yıl Afyon Kocatepe Üniversitesi Sultandağı MYO “Otobüs Kaptanlığı” mezuniyet töreninde ustalara saygı göstereceğiz. Biraz merak edin.

 


Yrd.Doç.Dr.Kemal Karayormuk

Afyon Kocatepe Üniversitesi
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü
Sultandağı Meslek Yüksekokulu Müdürü»  Diğer makaleleri incelemek için tıklayın...
Trafikteki hoşgörü ve saygı toplumsal birlikteliğin bir yansımasıdır.
TOF 
Eğitim
Federasyon merkezimizde otobüs kaptanlarimiza yönelik 21-22 Ocak 2020 tarihlerinde digital takograf kullanimi ile ilgili uzman egitmenlerimiz tarafindan egitim seminerleri düzenlenecektir.Günlük kapasite 50 kisi ile sinirlidir.Katilimcilarin 0212 6583210 nolu telefona 17.01.2020 Cuma günü mesai bitimine kadar bilgi vermesi gerekmektedir.
14.01.2020

Karayolu Taşıma Yönetmeliği
Karayolu Taşıma Yönetmeli'nin Tüm değişikliklerin işlenmiş haline Mevzuat sayfasından ulaşabilirsiniz.
29.11.2019

Belarus, Bulgaristan, Romanya ve Ukrayna şoför vizeleri hakkında duyuru
Ülkemizle yapılan Vize Anlaşmaları sebebiyle Belarus, Bulgaristan, Romanya ve Ukrayna ya taşımacılı yapan İşletmelerin Şoförlerine Vize kolaylığı sağlanması amacıyla UAB tarafından Referans Mektubu düzenlenecek.
15.11.2018

2019 Yılı Yeniden Değerlendirme oranına göre ceza ve harçlar %23,73 artıyor.
2019 yılında vergi, harç ve cezalardaki yeniden değerleme oranı yüzde 23,73 oldu. 2019 yılında pasaport, ehliyet harçları ve trafik cezaları, Motorlu Taşıtlar vergisi oranı yüzde 23.73 artacak.
30.11.2018

Avrupa'ya yönelik Yolcu taşımalarında sınır kapılarında yeni düzenlemeler
Yeni Uygulamalar 15 Kasımda yürürlüğe girecek. Yolcu isim listeleri araç kapıya gelmeden önce kapıya e posta yoluyla gönderilecek.
01.11.2017

Yetki belgesi işlemleri e-devlet üzerinden yapılabilecek
Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü' twittır hesabından duyuru. Yetki Belgesi taşıt belgesi ve taşıt kartlarının E.Devlet portali üzerinden barkodlu ve doğrulanabilir olarak düzenlenmesine imkan sağlayan çalışmalar Genel Müdürlüğümüzce tamamlanmış olup e-devlet portali üzerinden hizmet sunulmaya başlanmıştır. Önemle duyurulur.
07.03.2018

UDHB 1. Bölge Müdürlüğü'nün resmi twitter hesabı;
UDHB 1. Bölge Müdürlüğü'nün resmi twitter hesabı; UDHB I.BÖLGE @UdhbIbolge
13.07.2017

Federasyon Olağan Genel Kurul...
(08.06.2021)
Yeni Yetki Belgesi düzenlenmeyecek...
(06.04.2020)
Muayenesi biten taşıtların yetki...
(01.04.2020)
» Diğer haberler için tıklayın
3. havalimanı etki raporu ne kadar...
(02.03.2017)
6 ana taşıma ‘BİR’ olmalı
(12.08.2015)
Bölgesel otobüsçülüğe doğru
(02.06.2015)
» Diğer makaleler için tıklayın
Federasyonumuz "Trafik Güvenliği Platformu" üyesidir.