Anadolu Otogarı projesini İSPARK üstlensin

Yerel seçimler nedeniyle otogarlar konusunda duraklama yaşadık. Bir tarafta İstanbul Otogarı’nın eksikleri, diğer tarafta Alibeyköy Terminali’nde yaşanan bazı sıkıntılar vardı. Alibeyköy’deki firma temsilcilerinin bir toplantı yapıp, bize rapor sunmalarını istedik. Yaşanan sıkıntılar 14 madde halinde bize geldi. Bir kısmı, 11 Nisan Perşembe günü, İSPARK yönetimini ziyaretimiz öncesinde çözüldü.

İSPARK ile buluşma  

Sorunlarla ilgili İSPARK Genel Müdürü Sayın Mehmet Çevik ile bir araya geldik. Terminalde sundurmalar ile doğu yakasına tuvalet yapılacak. Servis amirleri için birer küçük çalışma ofisi verilecek. Kafeterya, sosyal tesis yapılacak. İSPARK yönetimi ile sorunların çözümünde mutabık kaldık. Çevre sorunu çözüldü. Otopark sorununun da çözüleceğine inanıyoruz. Servis arabaları ile ilgili sorunlar; park, bekleme, araçların hızlı giriş çıkış yapmasından kaynaklanan kaza riskleri hız kesici tümsekler yapılarak önlenecek. Terminalin 15 Mayıs’tan sonra hiçbir sorunu kalmayacak. Sezona sorunsuz girilecek.

15 Nisan’da çıkış 7,5 lira 

Aynı gün Alibeyköy Terminali’ni de ziyaret ettik. Son derece modern, çağdaş hizmet anlayışı ile pırıl pırıl hizmet verilen, yolcuların çok memnun olduğunu gördük. Ufak sorunlar da çözüldüğü zaman Alibeyköy daha iyi olacak. 12 firma 4 araç ile ortak servis hizmeti vermeye başladı. Maliyet açısından baktığında çıkış parası 5 TL. 15 Nisan’dan itibaren 7,5 lira olacak. Terminalin açılması ile o bölgede özel terminal hizmeti veren firmaların maliyetlerinde 50 bin TL’ye varan düşüşler oldu. Anadolu Otogarı da sektörün ihtiyaçları doğrultusunda inşa edilirse maliyet avantajları daha da büyüyecek.

Anadolu Otogarı’nı İSPARK yapsın  

Sayın Mehmet Çevik ile Anadolu Otogarı’nı da konuştuk. Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ile uzum zamandır yaptığımız görüşmelerde mesafe kaydedemedik. Onun için Anadolu Yakası Otogarı projesinin hayata geçirilmesinde İSPARK ile çalışma isteğimizi ilettik. Sayın Çevik, Başkan Kadir Topbaş ile bunu görüşecek. İSPARK’ın tecrübesi ve özel sektör ile kamunun fikirlerinin yan yana gelerek doğru bir çözüm yolunun bulunduğunu gördük. Yine İTO Başkanı Sayın İbrahim Çağlar’a da bu sorunu ilettik. Önümüzdeki hafta Başkan Topbaş’tan bir randevu alınarak, hem seçim sonrası hayırlı olsun ziyaretini, hem de Anadolu Otogarı projesinin hızlandırılmasına yönelik çalışmanın başlatılmasını talep edeceğiz. Şu anda otogar alanının bir bölümünün TEİAŞ tarafından alınması, bir bölümünün kavşak yolu olarak ayrılması, yaklaşık 25-30 dönümlük bir alanda bu işin yapılamayacağı konusunda genel kanaat oluştu. Harem biran önce kalksın, bir otogar yapılsın anlayışı ile doğru sonuçlara ulaşamayız. 

Otogarlar hafife alınamaz

Dünyanın en modern havaalanları ile övünen bir ülkenin ana ulaştırma kollarından biri olan karayolu için otogarların bu kadar hafife alması doğru bir şey değil. Sayın Başkan Topbaş, İstanbul’da önemli işlere imza attı. Onun döneminde ulaşımda altın çağ yaşandı, yaşanmaya devam edecek. Yeniden seçilmesi için de, ‘hayırlı olsun’ diyoruz. Ancak Anadolu Otogarı sorununun çözümü konusunun hafife alınması bizim canımızı sıkıyor.  25-30 dönümlük bir alanda 80-90 peronla bir otogar fonksiyonun olamayacağının bilinmesi lazım. Çünkü kısa mesafe taşımacılıkta hareketlilik artıyor.  Belki bazı otobüsler hiç Avrupa yakasına geçmeden dönüş yapabilecek. Yine belki Marmaray’a entegre olup yolcularımızı aktarabileceğiz. Önümüzdeki hafta Sayın Kadir Topbaş’a gittiğimizde Anadolu Otogarı Projesini geniş şekilde görüşme imkanı bulabileceğiz.

Herkese iyi haftalar… ■


»  Diğer makaleleri incelemek için tıklayın...
Trafikteki hoşgörü ve saygı toplumsal birlikteliğin bir yansımasıdır.
TOF 
Eğitim
Federasyon merkezimizde otobüs kaptanlarimiza yönelik 21-22 Ocak 2020 tarihlerinde digital takograf kullanimi ile ilgili uzman egitmenlerimiz tarafindan egitim seminerleri düzenlenecektir.Günlük kapasite 50 kisi ile sinirlidir.Katilimcilarin 0212 6583210 nolu telefona 17.01.2020 Cuma günü mesai bitimine kadar bilgi vermesi gerekmektedir.
14.01.2020

Karayolu Taşıma Yönetmeliği
Karayolu Taşıma Yönetmeli'nin Tüm değişikliklerin işlenmiş haline Mevzuat sayfasından ulaşabilirsiniz.
29.11.2019

Belarus, Bulgaristan, Romanya ve Ukrayna şoför vizeleri hakkında duyuru
Ülkemizle yapılan Vize Anlaşmaları sebebiyle Belarus, Bulgaristan, Romanya ve Ukrayna ya taşımacılı yapan İşletmelerin Şoförlerine Vize kolaylığı sağlanması amacıyla UAB tarafından Referans Mektubu düzenlenecek.
15.11.2018

2019 Yılı Yeniden Değerlendirme oranına göre ceza ve harçlar %23,73 artıyor.
2019 yılında vergi, harç ve cezalardaki yeniden değerleme oranı yüzde 23,73 oldu. 2019 yılında pasaport, ehliyet harçları ve trafik cezaları, Motorlu Taşıtlar vergisi oranı yüzde 23.73 artacak.
30.11.2018

Avrupa'ya yönelik Yolcu taşımalarında sınır kapılarında yeni düzenlemeler
Yeni Uygulamalar 15 Kasımda yürürlüğe girecek. Yolcu isim listeleri araç kapıya gelmeden önce kapıya e posta yoluyla gönderilecek.
01.11.2017

Yetki belgesi işlemleri e-devlet üzerinden yapılabilecek
Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü' twittır hesabından duyuru. Yetki Belgesi taşıt belgesi ve taşıt kartlarının E.Devlet portali üzerinden barkodlu ve doğrulanabilir olarak düzenlenmesine imkan sağlayan çalışmalar Genel Müdürlüğümüzce tamamlanmış olup e-devlet portali üzerinden hizmet sunulmaya başlanmıştır. Önemle duyurulur.
07.03.2018

UDHB 1. Bölge Müdürlüğü'nün resmi twitter hesabı;
UDHB 1. Bölge Müdürlüğü'nün resmi twitter hesabı; UDHB I.BÖLGE @UdhbIbolge
13.07.2017

Federasyon Olağan Genel Kurul...
(08.06.2021)
Yeni Yetki Belgesi düzenlenmeyecek...
(06.04.2020)
Muayenesi biten taşıtların yetki...
(01.04.2020)
» Diğer haberler için tıklayın
3. havalimanı etki raporu ne kadar...
(02.03.2017)
6 ana taşıma ‘BİR’ olmalı
(12.08.2015)
Bölgesel otobüsçülüğe doğru
(02.06.2015)
» Diğer makaleler için tıklayın
Federasyonumuz "Trafik Güvenliği Platformu" üyesidir.