4.Yılda Gurur Tablosu

4. YILDA 4.GURUR TABLOSU

 

Afyon Kocatepe Üniversitesi Sultandağı MYO Otobüs Kaptanlığı bölümü 4. Mezunlarını verdi. Bir üniversite sanayi işbirliği projesi olarak kurulan “Otobüs Kaptanlığı” bölümü her geçen gün arttırdığı bilinirliliği ve sektöre verdiği katkılar ile birlikte apoletlerini taktığı mezunlarını karayolu ulaşım sektörünün hizmetine sunmuştur.

 

Bu yıl törenimiz AFTAŞ Afyonkarahisar şehirlerarası otobüs terminalinde verilen öğle yemeği ile saat 12:00 de başladı, Aftaş’ta yenilen yemek sonrası Ali Osman ULUSOY olmak üzere diğer misafirlerimiz ile birlikte Aftaş otogarını gezdik ve Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Altınkaya bizlere tesisi gezdirdi ve bilgiler verdi. Sayın Ali Osman Ulusoy tesisi beğendi ve Trabzona yeni bir otogar yapılacağını bu ziyaret vesilesiyle Aftaş tecrübesinin iyi bir deneyim olduğunu yetkililere bu otogarı gelip ziyaret etmelerini isteyeceğini söylediler.

 

Afyon Kocatepe Üniversitesi ANS Kampüsünde bulunan brahim Küçükkurt tören salonuna geçtik.

 

Ben bir açılış konuşması yaparak “Otobüs Kaptanlığı” bölümü neden var sorusunu cevaplamaya çalıştım; öncelikle bu meslek eski ve değerli bir meslek kökleri ahilik geleneğine dayanan bir usta-çırak ilişkisi olarak değerlendirebileceğimiz kaptan-muavin ilişkisi ile 1980’li yıllara kadar yürütülmüş bir meslek olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

1980’li yıllar Türk ekonomisinin hızla kalkındığı ve büyüdüğü yıllardır, büyüyen ekonomi tüm sektörlerde olduğu gibi ulaşım sektöründe insan kaynağı ihtiyacını klasik usta çırak ilişkisini kırarak karşılamış ehliyeti olma kaptan/şoför/sürücü olmaya yeterli görülmüştür. Artan işgücü talebinin karşılanabilmesi için sadece ehliyet sahibi olan insanların mesleğe girişi ile meslek kalitesi düşmeye başlamıştır.

 

Kopan muavin-kaptan ilişkisindeki uçurumu büyüten diğer nedenler kronolojik olarak şöyle sıralanabilir, artan konfor talepleri ile muavinin hostesleşmesi ve su, kahve, kek vb dağıtan personel durumuna düşmesidir. Ayrıca firmalarda hostes istihdam ederek bu kopuşu hızlandırmışlardır.

 

Önce sekiz yıllık, ardından 11 yıllık zorunlu eğitimin devreye girmesi sektöre küçük yaşta giren “araba sevdası” olan genç bile değil çocuk yaşta girişlerin önünün kesilmesi bu mesleğe olan talebin düşmesinin bir diğer önemli nedeni olduğunu düşünmekteyim. Ben 11 yıllık zorunlu eğitimi % 100 desteklediğimi de ifade edeyim kalkınmış bir ülke olabilmek için tüm insanlarımızı eğitmeliyiz.

 

Gelişen teknolojinin karayolu araçlarına süratle uyarlanması daha bilgili ve teknolojiyi takip eden personele ihtiyacı beraberinde getirmektedir. Bugün ülkemizde en çok satılan ithal Alman otomobil markasının Türkiye distribütörü bayilerinde servislerde çalışacak elemanların en az endüstri meslek lisesi mezunu olmasını şart koşmaktadır. Satış personeli ise en az meslek yüksekokulu mezunu bir üniversiteli olmasını zorunlu hale getirmiştir. Gerekçesi de serviste çalışacağı personelin en az lise emzunu olması gerektiğini çünkü bu dereceden daha aşağı personeli eğitemediğini gerekçe göstermektedir. İstikamet belli 5 yıl sonra serviste en az iki yıllık mezundan aşağı eğitimli adam istihdam edilmeyecektir.

 

Gidişatımız belli Afyon Kocatepe Üniversitesi Sultandağı MYO Otobüs Kaptanlığı bölümü bu trendin ve gidişatın yönünü biliyor ve bu yönde sektörü bilinçlendirmeye ve uyandırmaya devam etmektedir. Sektörün bilinç düzeyi konusunda alacağı çok yol var sektörün önde gelenleri meslek liselerinde Otobüs Kaptanlığı veya muadili bir bölümün açılması için fikir beyan etmeye başladılar. Bu bile önemli bir gelişme TOFED’in talepleri doğrultusunda böyle bir endüstri meslek lisesi bölümü için iki yıl önce bir müfredat hazırlamış ve kendilerine göndermiştim. Buradan sevgili dostum ve ağabeyim Mevlüt İLGİN beye soruyorum ne oldu projemiz ben hoca olarak üzerime düşeni yaptım ve yapmaya devam edeceğim sıra sizde !!!

 

İster yük taşısın ister insan mesleğin adı ister şoför olsun ister kaptan biz stratejik düşünüp karayolu taşıma sisteminin temel unsuru olan bu mesleğin eğitim mekanizmasını kurmalıyız, gitmeyen taşıma su olan bugünkü şoför/ kaptan tedarik yapısını değiştirecek adımlar atılmalıdır.

 

Biz bu adımların düşünülmesinde, atılmasında katkı vermeye hazırız bunun için varız.

 

Gelelim bu yılki törenimize bu yılki apolet takma ve mezuniyet töreninin onur konuğu sektör duayeni Sayın Ali Osman ULUSOY beyefendi oldu. Bundan sonra her yıl sektör ile istişare ederek bir sektör duayenine “Yaşam Boyu Onur ve Başarı Ödülü” vermeye karar vermiş bulunuyoruz. Sayın Ali Osman ULUSOY Türk taşımacılık sektöründe tartışılmaz bir lider ve kanaat önderi olarak bizleri şereflendirdiler; kendilerine bu satırlar ile tekrar teşekkür ediyorum. Sayın Ali Osman ULUSOY konuşmasında bu okulların 4 olan sayısının en kısa sürede 14 olmasını dilemiş ve bu konuda gayret göstereceğini beyan etmiştir.

 

Bu desteği önemsiyor ve fikri değişimde Sayın Ali Osman ULUSOY gibi bir liderin yol göstericiliğini önemsediğimi ifade etmek isterim. Sayın Ali Osman ULUSOY sadece türk taşımacılık sektörüne değil, özellikle Türk-İran İslam Cumhuriyeti İş Konseyi Başkanlığında gösterdiği ticari faaliyetleri artırma çabalarının da ne kadar önemli olduğunu bir daha kendisiyle geçirdiğimiz kısa sürede bir daha idrak etme fırsatı bulduk.

 

Sayın Ali Osman ULUSOY’u ailece konuk etme fırsatı bulduk en az kendisi kadar dinç ve zinde değerli eşleri Zehra hanımefendiyi kısa sürede olsa tanıma fırsatı bulduk, kendilerine buradan tekrar selam ve sevgilerimi gönderiyorum. Sayın Ali Osman ULUSOY ve değerli eşleri bu genç yaşlarında bizleri kıskandıracak bir zindelikleri ve yaşam motivasyonları ile bizlere ve mezun öğrencilerimize örnek oldular Allah selamet versin diyorum.

 

Tabi Sayın Hülya Ulusoy’da bu mutlu günde anne ve babasını yalnız bırakmadı ve bizlerin sevinçlerine ortak oldular, kendilerine tekrar teşekkürlerimi sunuyorum, Hülya Hanım bir iş kadını olarak çok şanslı ve daha büyük sorumluluklar alabilecektir. Bunları başarabilecek bir tedrisattan geçiyor, bu tedrisatın, bu okulun adı Ali Osman ULUSOY’ ben bir işletme yönetimi hocası olarak Hülya Hanımı kıskandığımı ifade etmek istiyorum. Ali Osman ULUSOY gibi bir okulda, bir tecrübede eğitim görme fırsatını Allah herkese vermiyor. Benim aklıma gelen örnek Vehbi KOÇ ve kızı Suna KIRAÇ hanımefendi arasındaki çalışma ilişkisidir, Suna Hanım Babasının yanında yetişmiş Vehbi KOÇ okulundan mezun olmuş denilebilir. Ben bu örneği önemsiyor ve Türk taşımacılık sektörünün canlı tanığı olan Sayın Ali Osman ULUSOY’un tecrübelerinin diğer kuşaklara aktarılabilmesinde Sayın Hülya ULUSOY ve diğer aile mensuplarına önemli vazifeler düştüğünü ifade etmek istiyorum.

 

Törene dönecek olursak Sayın Ali Osman ULUSOY beyefendiye takdim ettiğimiz bu ödül ile sektöre emeği geçen duayen diye nitelediğimiz değerlerimizi de unutmadığımızı gösterdik.

 

Törende ikinci konuşmayı üniversite sektör danışmanımız sayın Ekrem Özcan yaptı; Ekrem bey konuşmasında; Afyon Kocatepe Üniversitesi Sultandağı Meslek Yüksekokulu Otobüs Kaptanlığı bölümünün kuruluşundan bu yana 5 yıl geçtiğini ve bu 5 yıllık süre içerisinde önemli mesafeler kat ettiğini ifade etmişlerdir. Ekrem bey bu yakın çalışma mesaimiz de bizlere her zaman destek olmuştur, bu törende farklı bir öneri getirerek bundan sonraki törenin İstanbul’da yapılmasını teklif etti, bir yıl İstanbul’da bir yıl Afyonda şeklinde olabileceğinden söylemişlerdir. Bu önerisini şiddetle destekliyor ve önümüzdeki yılın hazırlıklara şimdiden başladım kendisinden destek beklediğimi ifade etmek istiyorum.   Ekrem bey bölümümüzün temelinin atılmasında önemli pay sahibidir, Ekrem bey ile ilk 5 yılda hedeflerimizi çok güzel açıkladı sektörel bir ihtiyacı karşılamak için bu bölümü açtığımızı ifade ettiler, kaptanların bir şirketin en önemli insan kaynağı olduğunu yolcuların canının, şirketin malının, itibarının ve marka değerinin Kaptanlara emanet olduğunu ifade etmişlerdir.

 

Sayın Ekrem Özcan konuşmalarında İstanbul dan gelen konukların sektörün önemli oyuncuları olduğunu ve buraya gelmelerindeki maksadın kişisel bir tatmin ötesinde olduğunu  eğitimli şöföre olan ihtiyacın herkesin en büyük sorun olduğunu ifade etmişler. Devlet personel başkanlığının bu bölüm mezunlarını öncelikli olarak KPSS sınavlarında tercih edilmesini sağladığını ve öğrencilerin yoğun bir şekilde devlet kadrolarına atandığını belirtmişlerdir. İlk beş yıldaki bölüm hedeflerinin gerçekleştirildiğini, müfredatın oturtulduğunu sektörel ilişkilerin geliştirilmesi hedefinin gerçekleştirildiğinin altını çizdi, ikinci beş yıl hedeflerinin ise sağlanılan bilgi birikiminin şuan reel olarak çalışan kaptan ve şoförlerin eğitimi ile ilgili projelerin devreye alınması şeklinde ifade etmişlerdir. Bu hedefin gerçekleşme başladığını gördüğümüzü İETT, TOF ve TTDER turizm taşımacıları kaptanlarına verilen eğitimlerle hem şirketlere hem belediyelere hizmet içi eğitim programlarının verilmesi hedefinin ulaşılabilir olduğunun görüldüğünü ifade etmişlerdir. Yol gösterici liderliği için sektör danışmanımız sayın Ekrem Özcan beye tekrar teşekkürler bir borç biliyorum, yeni projelerde birlikte olmayı temenni ediyorum.

 

Afyon Kocatepe Üniversitesi rektör yardımcısı Prof. Dr. Kemalettin Çonkar hocamız rektörümüzü temsilen aramızda idi; hocamız davetimizi kabul ettiği için Sayın Ali Osman Ulusoy'a teşekkürlerini ifade etmişlerdir. Hocamız üniversitemizi tanıtan bir konuşma yapmış 5 enstitü, 13 fakülte, 5 yüksekokul, 15 meslek yüksekokul ve 28 araştırma merkezi bulunan üniversitemizde iki tip fakültesi hastanesi, bir veteriner hastanesi, bir diş hekimliği hastanesi bulunduğunu ifade etmişlerdir. Toplam bin üç yüz yirmi öğretimüyesi ve otuzsekizbin (38 000) bin öğrencimiz olduğunu ve bugüne kadar yüz bin 100 000 öğrenci mezun verdiğimizi açıklamışlardır.

 

Meslek yüksekokullarına ciddi önem veren bir meslek elemanı yetiştirme önem verdiğimizi, otobüs kaptanlığı gibi çok az üniversite bulunan bir bölümünde bunu bir göstergesi olduğunu ifade etmişlerdir. Hocamız üniversite sanayi işbirliği projeleri için çok gayret sarf ettiklerini bu törenin onur konuğu olan Sayın Ali Osman Ulusoy üniversitemizde ağırlamaktan onur duyduklarını ifade etmişler, bu vesile ile tekrar hoş geldiniz diyor ve yeni mezun mezun edeceğimiz öğrencilere başarılar dilemişlerdir. Kemalettin hocamıza da bizlere bugün de yalnız bırakmadı için ayrıca teşekkürlerimi iletiyorum.

 

Sultandağı kaymakamı Muhammet Emin Güngör bey ise konuşmasında Sultandağı deyince aklına iki şey geldiğini ifade etmiş; ilk gelen şeyin kiraz ikincisinin ise otobüs kaptanlığı bölümü olduğunu ifade etmişlerdir. Her üniversitede olmayan bir bölümün öğrencilerini tebrik etmiş ve mesleğin adının ücretinin önemsiz olduğunu herkesin yaptığı işi layıkıyla yapması gerektiğini ifade etmişlerdir. Otobüs kaptanlarının üniversitesi seviyesinde bir eğitiminin olmasını önemsediğini ve  çok önemli olduğunu, bir otobüs kaptanın onlarca insanın hayatının sigortasız olduğunu, çok önemli bir görev üstlendiğini ifade etmişlerdir. Sayın kaymakamımıza törenimize bizleri onurlandırdığı için teşekkür ediyoruz.

 

Michelin teknik müdürü Sayın Doğa Yiğit bey geçen yıl olduğu gibi bu yılda bizimle birlikte idi, törenimize hem maddi hem de manevi olarak destek oldu ben bunu önemsiyorum çünkü destek olma teklifi onlardan geldi, bu satırlar ile kendisine bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.

 

Doğa bey, konuşmasında bu törende bulunma sebeplerinin daha nitelikli sürücü yetiştirilmesine destek olduğunu ifade etmişlerdir. Bu okulların ne kadar önemli olduğunu bir kez daha vurgulamışlardır. Doğa bey yakın dönemde meydana gelen trafik kazalarında ilk akla geleninin lastik kullanımı olduğunu ifade etmiş ve lastiğin teknik olarak güvenli ve ekonomik bir sürüşün en önemli unsuru olduğunu ifade etmişlerdir. Doğa bey öğrencilerimize okulda verdiği eğitim seminerlerinde doğru lastik kullanmanın önemini anlattığını, eğitimli kaptanları olan ihtiyacın öneminden bahsetmiştir. Eğitimli kaptanların yanında olacaklarını belirtmişlerdir. Mezun olan kaptan öğrencilerimize hayatlarındaki temel motivasyonun mesleklerini iyi yapan birer birey olmalarını öğütlenmişlerdir.

 

Doğa bey konuşmasının sonunda Türkiye’de başka üniversitelerde bulunan otobüs kaptanlığı bölümleri arasında Sultandağı Meslek Yüksekokulu’nun farkındalık yarattığını ve üniversite sanayi işbirliği ile öğrencilerin sanayi işbirliği ile eğitimlerinin niteliğinin arttığını bunun çok önemsenmesi gerektiğini ifade etmişlerdir. Konuşmasının sonunda bu törende sektörün en büyükleri şu an buradalar ve bu eğitimi destekliyorlar, bu desteğin artarak devamını dilediğini belirtmiş ve mezun olan genç kaptan arkadaşlara ömür boyu başarılar dileyerek sonlandırmıştır.

 

Sayın Doğa Yiğit’in şahsında kendisine ve şirketine teşekkürlerimi bu satırlarda bir kez daha yenilemek istiyorum ve işbirliğimizin artarak devamını diliyorum.

Brisa en büyük eğitim partnerlerimizden biri ve öğrencilerimize eğitim dışında da destekleri olan bir iş ortağımız. Brisa kurduğu ve bizleri misafir ettiği bir eğitim akademisi ile sektörde farklı ve güçlü bir profil çizmektedir. Bu yıl törenimize Brisa Akademi müdürü Sayın Nusret Efe ile Engin Şengüden katıldılar. Pazarlama ekibi Japonya’da oldukları için gelemediler. Gürsu bey sağ olsun süreci işletme konusunda Japonya’dan çaba gösterdiler. Brisa adına kürsüye gelen Nusret hocamız konuşmalarında genç kaptanların bu mutlu günlerinde yanlarında olmaktan duydukları memnuniyeti ifade ettiler. Bir araçta 4000/4500 parça bulunmakta bu parçaların en önemlisi lastik olarak karşımıza çıktığını bu hayati parçanın bilinmesi ve öğrenilmesinin bir sürücü için ne kadar önemli olduğundan bahsettiler ve tecrübelerini bizlerle paylaştılar. Nusret bey konuşmasında ticari araç sürücüleri için tazeleme eğitim modelini konuşulduğu bir ortamda bir meslek yüksek okulunda otobüs kaptanlığı bölümünün olmasının önemine değindiler ve okulumuzun çabalarının ve yürüttüğü üniversite sanayi işbirliği modelinin önemine vurgu yaparak eğitimli şoförün sektörün en büyük ihtiyacı olduğunu ifade etmişlerdir.

 

Nusret bey bir otobüs kaptanından beklenenin yolcunun takip etmediği ve güvenin sağlandığı bir seyir olduğunu , yolcu şayet sizi takip ediyor ise bu sizin başarısız olduğunu gösterir ve yolcuya ihtiyacı olan güveni veremediğinizi sağlayamadığınızı göstermektedir. Sürüşün başarısı yada başarısızlığı sizin elinizde bunu eğitimli insanlar olarak en iyi sizler yerine getirebilirsiniz sizlere güveniyoruz diye genç kaptanlara seslenmiştir. Ali Osman beye atıf yaparak geçmişte otobüs kaptanın aynı zamanda bir tamirci olduğunu yeni şoförlerin otobüs koltuğundan kalkıp lastik basıncını ölçmediğini ifade etmişlerdir. daha eğitimli şoförlerin yetişebileceğini bir ortamın Sultandağı Meslek Yüksek Okulu otobüs kaptanlığı bölümünde bulunduğunu sektörel işbirlikleriyle bu eğitimin kalitesinin artırıldığının görüldüğünü ifade etmişlerdir. Yeni mezunlara kazasız bir iş yaşamı bilerek sözlerini son vermişlerdir.

 

Bu satırlar aracılığıyla Brisa yöneticisi arkadaşlarımıza törenimize destekleri ve katkıları için teşekkürlerimi sunuyor, işbirliğinin daha iyi öğrenme ortamlarına doğru evirilmesini temenni ediyorum.

 

AFTAŞ yönetim kurulu başkanı Kadir Altınkaya dördüncü törenimizde de yanımızdaydı. Sayın Kadir Altınkaya akıl dolu bir konuşma ile bizleri şaşırttı ile bizleri kendine hayran bıraktı, hizmet verdiğimiz yolcularımızın bakış açısıyla bizleri değerlendirdi ve yeni mezun kaptan arkadaşlara örnekler verdi, tavsiyelerde bulundu. Yolcunun güvenli ve neşeli bir yolculuk geçirmek istediğini ifade etti. Genç kaptanların müşteri odaklı düşünmelerini müşteriye merhaba deyip, güler yüz göstermelerini istedi. Destekleri için Sayın Kadir Altınkaya’ya  AFTAŞ şirketi ortakları Sayın Hüseyin Yılmaz’a, Sayın Ahmet Kocaya, Sayın Ahmet  Saygı’ya, Sayın Salim Küçükkurta, Sayın Ender Şener Çiçek beylere ve değerli kardeşlerim Osman Altunay’, Fatih Yılmaz’a ve Feridun Altunay’a değerli katkıları ve destekleri için teşekkür etmek istiyorum.

 

TÖHOB başkanımız Sayın İsmail Yüksel ve değerli genel sekreteri Sayın Onur Orhon bey ve  Sabahattin Can beyler ve Burdur Özel halk otobüsü işletmecisi arkadaşlarda aramızdaydılar ve bu mutlu günümüzü bizimle paylaştılar. İsmail Başkan konuşmasının başında çok güzel bir noktaya değindi bölümümüzün isminden kaynaklanan bir yanlış anlama bizleri de zaman zaman konuşmalarımıza da yansıyan bir yanılgıya düşürmektedir “Otobüs kaptanlığı” denilince akla hep şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapılan otobüsleri kullanan kaptanlar gelmektedir. Bu bölümler ilk kurulurken O zamanki İETT genel müdürü değerli büyüğümüz Dr. Muammer Kantarcı beyin şehiriçi yolcu taşıyan belediye otobüslerine kaptan yetiştirmesi amacıyla kurulmuş bir bölüm sanırım şehirlerarası yolcu taşımacılığının önemi ve cazibesi bölümün şehirlerarası gibi algılanmasını beraberinde getirmiş görünmektedir. Biz bu algıyı yıkmak için çok çaba gösteriyoruz İETT ile en yakın eğitim ilişkisini kuran bizim okulumuz. Geçen yıl törenimizin Onur Konuğu Dr. Hayri Baraçlı bey idi ve ilişkilerimiz artarak devam edecek diye umut etmekteyiz. TÖHOB başkanımız Sayın İsmail Yüksel bölümümüz mezunlarına otobüs kaptanlarının sadece şehirler arası yolcu taşıyan otobüsler için söz konusu olmadığını bir daha bizlere hatırlatmışlardır ve mezunlarımızı şehir içi yolcu taşımacılığı sektöründe istihdam için davet etmişlerdir. Eğitimli şöförün önemini vurgulayan Sayın başkan var olan özel halk otobüsleri personelinin eğitiminede çok önem verdiklerini ifade etmişlerdir. Bu kapsamda İETT’nin yoğun bir çaba gösterdiğini kendilerinin de hizmet içi eğitimlerle kendine bağlı bunlar özel halk otobüsü şoförlerine eğitim ve bilinçlendirme toplantıları yaptıklarını ifade ettiler. Bu projelerin devamını geleceğini ifade etmişlerdir, ben İsmail Başkanıma ve diğer katılımcılara bir daha teşekkürü bir borç biliyorum. Allah sizden razı olsun.

 

Konuşmaların ardından Önce Sayın Ali Osman Ulusoy beye “Yaşam Boyu Başarı ve Onur Ödülü” törenine geçildi. İlk önce Sayın Ali Osman beyin özgeçmişi okundu daha sonra Ödülü rektör yardımcımız Prof. Dr. Kemalettin Çonkar bey takdim etti ve Ali Osman Bey bir konuşma yaparak duygularını bizlerle paylaştılar. Hazırladığımız bir klip ile geçmişten bugüne kısa bir hayat özetini verdik Şevval Samın sesinden dinlediğimiz bir karadeniz türküsü eşliğinde, Ali Osman bey müziği duyunca nereden buldun bizim oranın havaları bunlar dedi, klibi ve müziğini herkesin beğendiğini düşünüyorum.

 

Ali Osman Ulusoy beye konuşmasının başında bizlerin kendisinden sitayişle bahsettiğimizi söyledi ve salona dönüp “salona bakıyorum benden genç kimse yok” diyerek ilk büyük alkışını alarak hitabet yeteneğini de bizlere göstermiş oldu. Sizi sıkmadan 70 yıllık iş hayatının özeti mi yapmak istediğini ifade ettiler ve Türkiye’de karayolu meslek adamı yetiştirme de ülkemiz gerekli atılım yapamadığını, geçmiş hükümetlerin de bugünkü hükümetin de bu konuda yeterli çaba gösterdiğini düşünmediklerini söylediler. Böyle bir toplantıda, güzel ve anlamlı törende keşke konumuzla ilgili birkaç bakan ve  bir kaç milletvekili katılmış olsalardı ne kadar iyi olurdu diye sorunun çözüm mercilerinin de aramızda olmaları gerekliliği üzerinde durdular ve burada konuşulanları dinleme fırsatı bulabilselerdiyi bizimle paylaştılar.

 

Hayat tecrübelerini aktaran Ali Osman Bey yolun izin olmadığı bir Türkiye’nin tanığı olarak karşımızda olduğunu, 1944 yılında orta okulu bitirip çalışma yaşamına başladını 70 yıldır bilfiil çalıştığını Türkiye’nin çok zor şartlar altında bugünkü hale geldiğini, Trabzon Samsun karayolu 1952 yılında açılabildiğini kendisinin 1952 yılında Londra’ya gittiğini ve gördüğü alt yapı karşısında bu gelişmişlik farkının kapanıp kapanamayacağını çok düşündüğünü ve son 30 yılda ülkemiz hızlı bir kalkınma çabasına girdiğini ve bugün ülkemiz gerçekten çok gelişmiş bir karayolu altyapısına sahip olduğunu bu tanıklıkları nedeniyle kendisine sektör duayen denildiğini aktardılar. 1970 yılında Cemal Ulusoy başkanlığında örgütlenerek, Türkiye Otobüsçüler Cemiyeti’ni kurduklarını, 1974 yılında ise yılında uluslararası nakliyeciler derneği kurduklarını ifade ettiler bu örgütlenme çalışmalrında sekiz kişiyi bir araya zor getirdiklerini ifade ettiler. Ali Osman Bey örgütlü olmanın önemi kavramış bir işadamı olarak yüksek bir portre çiziyor çünkü tarihler bunun en iyi göstergesi. Ali Osman Bey uluslararası nakliyeciler derneği bugün Avrupa’da bir numara olduğunu ve en büyük filoyu en büyük kara taşımacılık filosuna sahibi olduğumuzu ve Türkiye’nin 155 milyar dolarlık ihracat yaptığını ve bu ihracatın% 76 sı karayolu taşımacılığı yani tırlar ile yapıldığını aktarmışlardır.

 

Ali Osman bey yoğun bir iş yaşamı olduğunu geçen hafta 7 günde 10 uçak seyahati gerçekleştirdiğini ve hayatta en az sevdiğim şeyin uyku olduğunu mesaisine sabah 7’de başladığını gecede saat 1 den önce yatmadığını yaşarken bir şeyler yapmak gerektiğini çalışmanın çok değerli ve çok kutsal olduğunu düşündüklerini ifade ettiler. Genç mezun arkadaşlardan çalışmak isteyenler den kendi firmamızda birkaç kişiyi istihdam edebileceğini ifade ettiler ve bana da tören sonunda çalışmak isteyen gençleri yönlendirmemi istediler. Gereğini yapacağız elbette.

70 yıldır iş hayatın içindeyim 70 yıldır taşımacılık yapıyorum taşımacılığın her türünde var iş hayatında hiç umutsuz olmadığını gençlerin taşımacılık sektöründen umutsuz olmamalarını istedi. Bu meslek grubuna sizin gibi eğitimli insanlar sahip çıkacaklar 1950’li ve 60’lı yıllarda insanlar bizlere şoför olsun diye insanları yönlendirirler ve ekmek sahibi olmaları için çaba gösterirlerdi şoförlük işsiz insanlar için bir istikbal kapısı olduğunu aktardılar.

 

Bugün çok mutluyum o günlerden bugünlere geldik artık mesleğiniz üniversite mezunu insanlar tarafından yapılmaya başlandı, geçmişte yurtdışına gönderdiğimiz şoförler gidecekleri adresleri bir taksiye verirler ve o taksiye takip ederek gidecekleri yolunu bulurlardı. Sizlere iyi eğitimli şoförler olarak gideceğiniz yeri kendiniz bulabileceksiniz, yabancı dilinizle yurt dışında sorunsuz işleri yürütebileceksin izi ifade ettiler. Şoför eğitimleri konusunda hükümet erkânı nezdinde girişimlerde bulunacağını ifade eden Ali Osman Bey memleketimizi idare eden kiminle karşılaşırsa konuyu aktaracağını ve kara ulaştırması ile ilgili yetkililere şoför eğitimlerinin önemini vurgulayacağını ifade etmişlerdir.

 

Ali Osman beyin yaklaşımında da görüldüğü gibi sorun ağır vasıta ticari araçlar olan otobüs, tır ve şehiriçi otobüs kaptanlığı başta olmak üzere tüm ticari araçları kapsayan makro bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu makro sorunun çözümü şirketlerin gücü ile çözülemeyecek büyüklüktedir, burada sorun şirketlerin daha eğitimli kaptan/şoför ihtiyaçları konusunda devlet nezninde lobi yapabilmeleri ile ilgili olduğunu düşünüyorum. Bu vesile ile tüm federasyonlara ve başta UND olmak üzere tüm derneklere bu konuda insiyatif almaya davet ediyorum. Sayın Ali Osman Ulusoy bu konunun çözümü için bizlere liderlik edecektir, iyi niyet tüm sorunları halledecektir diye düşünmek istiyorum. Bu makro sorunu kısa, orta ve uzun vadeli stratejik bir plan ile çözümünün gerekeceğini de ifade etmek istiyorum.

 

Ali Osman bey genç mezun kaptanlardan taşımacılık mesleğinden hiçbir zaman korku duymamalarını istedi ve hükümetimizin 2023 yılında 500 milyar dolar ihracat hedefi var her yıl trafiğe 60.000 otobüs ve treyler çıkıyor, ancak bu kadar şoför yetişmiyor sizler bu açığı kapatmada öncü rol üstleneceksiniz ifade ettiler. Bu okulların sayısının 4 değil 14 olması lazım şoför ihtiyacı her geçen gün artmaktadır, bugün ülkede üniversite sayısı179 sayısına ulaştını bu bölümlerin teşvik edilmesi gerekliliği üzerinde durdular.

 

Ali Osman bey’e ve ailesine tören sabahı Üniversite rektörümüz Prof.Dr.Mustafa SOLAK beyin tahsis ettiği bir protokol minübüsü ile bir şehir ve kampüs turu attırdık. Sayın Ulusoy törendeki konuşmasında Afyona bundan 15 yıl önce geldiğini bugün geldiğinde yeni bir Afyon kurulduğunu gördüğünü Afyon Kocatepe Üniversitesi'ni gezme fırsatı bulduğunu  birimleri ve binaları ile mükellef bir üniversite gördüğünü rektörü ve yöneticilerini tebrik ettiğini ifade etmişlerdir.

Bu vesileyle Afyon’da ve Afyon Kocatepe Üniversitesi’nde bulunmaktan çok mutlu olduğunu ifade etmişler ve “kemal hoca bizi buraya davet etti, kendisine geçen sene verilmiş bir sözüm vardı yoğun trafiğiniz nedeniyle bu sözü bu yıl yerine getirdik” diyerek, bizim şahsımızda teşekkürlerini bildirmişlerdir. Bugünkü törenin hayırlı uğurlu olmasını dilemiş, yeni mezunlara hayatlarında başarılar dileyerek sözlerine son vermişlerdir.

 

Değerlendirme

Bu yılki tören ile ilgili bir değerlendire yapacak olursak coşkumuzun artarak devam ettiğini söyleyebilirim, yine yeni mezun kaptanlarımız dostlarımız ile birlikte sektör paydaşları ile birlikte apoletlerin takarak mezun ettik.

Brisa Akademiden Sayın Nusret Efe ve Brisa’dan Sayın Engin Şengüden katıldılar, Japonya seyahati gelecek olan ekibin sayısını azalttığını düşünüyorum. Çünkü okuldaki eğitimlere bile 3 kişi geliyorlardı seneye bunu telafi edeceğimizi düşünüyorum, iki yıldır otobüs kaptanlığı dışında da projelerde Brisa ile birlikte ortak projeler yapıyoruz, ülke sanayisini yıldızı ile olan ilişkimizi önemsiyor ve geliştirme gayretlerini arttırmayı stratejik hedef olarak önümüze koyduğumuzu ifade etmek istiyorum.

 

Sayın Ekrem Özcan hem sektör danışmanımız olarak hem de Kamil Koç firmasını temsilen aramızdaydılar, Ekrem Bey size de teşekkürlerimi bir kez daha bu satırlar ile iletmek istiyorum.

 

Sürpriz bir konuğumuz vardı bu törende tüm sektörün tanıdığı şu an emeklilik günlerini yaşayan ve Taşıma Dünyasında tecrübelerini bize aktaran değerli büyüğümüz Sayın Akif Nuray’ı misafir ettik diyeceğim ama ne yazık ki hiç ilgilenemedik diyebilirim umarım bizi bağışlar. Akif beyi tecrübe paylaşımı konusunda biraz daha bonkör olmaya çağırıyorum. Sizdeki tecrübe birikimini merak ettiğimi buradan itiraf ediyorum. Bizi onurlandırdığınız için tekrar teşekkürlerimi sunuyorum kendilerine…

 

İETT bir görev değişimi oldu Mümin Kahveci beyi aramızda görmeyi umut ediyorduk, ancak yoğun programları buna fırsat vermedi temsilcilerini gönderdiler, kendilerine teşekkürlerimizi sunuyoruz. İETT ile işbirliğini önemsediğimizi ve bu kurumun Türkiye için bir işletmecilik hafızası olduğunu düşündüğümü ifade etmek istiyorum.

 

İsuzudan Sayın Emin Günışık ve Sayın Emin Sarıaslan Beyler Isuzu NOVO araçlarıyla törenimizi onurlandırdılar, Sayın Fatih Tamay bir Japonya seyahatinde olduğu için katılamadığını bizlere ilettiler, Isuzu son 3 törenimizde de bulundu, biz onları çok seviyoruz.

 

Mercedes firması Türkiye’de otobüsün diğer adı sanırım, Ali Osman Beye takdim ettiğimiz ödülü Mercedes firması bize tedarik etti, kendilerini temsilcileri ile aramızda görmek istiyoruz ve yakın işbirliği için neler yapabiliriz sorusunun sadece benim zihnimi meşgul etmediğini umut ediyorum.  Katkıları için Sayın Sami İşmen beyin nezdinde tüm yönetici dostlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum.

 

Michelin firması ve değerli müdürü Sayın Doğa Yiğit ile doku uyumu sağlamış durumdayız, bu uyum Doğa bey kaynaklı onun pozitif iş motivasyonu bizleri gerçekten çok memnun ediyor, tarifi zor olan ama uzun vadede bize değer katacak projeler geliştirmeyi umut ettiğimiz bir stratejik ortağımıza katılımları için tekrar teşekkür ediyorum.

 

Otokar son üç törenimize yoğun katılım sağlamış bir üretici partnerimiz bu törende Sayın Ersin Akdere ile yanımızdaydılar, öğrencilerimize ve bize bugünün anısına üzerinde isimlerimiz olan birer kalem ile bugünü ölümsüzleştirdiler. Otokar Türk sanayi için önemli bir kilometre taşı üretim yaptığı segment ticari ürünlerden, savaş sanayine kadar uzanıyor. Öğrencilerimiz Otokar fabrikasını ziyaret ettiler yapılan yatırımların önemli olduğunu yerinde de görmüş olduk, Otokar ile işbirliğimizin artacağını ve sürprizleri merak edin diyorum. Otokar tören ile ilgili desteklerini bizlere tüm samimiyetleri göstermişlerdir. Sayın Ersin Akdere beyin nezdinde Pazarlama Müdürü Sayın Tarkan Burak beye ve Genel Müdür Yardımcısı Sayın Hasan Basri AKGÜL bu mutlu günümüzde yanımızda oldukları için kendilerine teşekkürlerimi sunuyorum.

 

Eskişehir’den törenimize katılan sevgili karayolu araçları sevdalısı bir dostumuz aramızdaydı Sayın Selahattin Büyükkıdana’da zahmetleri için teşekkür ediyorum.

 

Sayın Şevket Erturan Kentiçi toplu taşıma gazetesi olarak aramızdaydı, Şevket ağabey seni çok seviyorum.

 

Temsa’dan Feridun Tanır Bey bizlere bir sürpriz yaptı, çok memnun olduğumu ifade etmeliyim, ilk yol arkadaşımız Temsa kalbimizde özel bir yeri var. Sayın Dinçer Çelik beye ve Sayın Murat Anıl beye buradan sevgi ve saygılarımı gönderiyor ve sıcak adımlarını beklediğimizin mesajını iletiyorum.

 

TOF Genel Sekreteri Nusret Ertürk Bey elbette aramızdaydı her zaman olduğu gibi ve bundan sonrada olmasını istediğimiz gibi, Nusret bey bu kervanın devam etmesindeki en önemli aktörlerden biri, bunu tüm sektörümüz biliyor yazacak bir şey yok, istişareye devam sevgili akıl hocam diyor ve ellerinden öpüyorum. Nusret Bey’in nezdinde TOF Başkanı Mustfa Yıldırım beye yöneticilerine ve TTDER Başkanı Sümer Yığcı ve yöneticilerine en derin saygı ve hürmetlerimi iletmek istiyorum.

 

TOFED adına Yüksek Trafik Kurumu Derneği Başkanı Sayın Ahmet Türkoğlu bey aramızdaydılar. Ahmet beyin nezdinde TOFED Başkanı Sayın Mehmet Erdoğan beye ve değerli Tofed yöneticilerine saygı ve hürmetlerimi sunuyorum.

 

TüvTürk firması bu yıl ilk kez törenimize Hüdai Akcıran Bey ile temsil edildiler, Türkiye’de Karayolu ulaştırma sektöründe en iyi çalışan mekanizma ile ortak sinerjiler oluşturabiliriz diye düşünmekteyiz. Bu yönde bir iradenin de karşı tarafta bulunuyor olması bizi umutlandırıyor. Sayın Hüdai Akcıran’ın nezdinde TüvTürk yetkililerine katılımları için teşekkürlerimi sunuyorum.

 

 

Voith firması da 3 kez mezuniyet törenimizde yanımızdalar, Sayın Onur Yenihan bey bizleri onurlandırdı. Voith firması hem retarder hem de şanzıman eğitimleri ile öğrencilerimizi bilgilendiriyorlar ve son teknolojileri takip edebilmemize yardımcı oluyorlar. Kurduğumuz sıcak ilişki nedeniyle bazen Sayın Onur Yenihan’ın ve Sayın Necmettin Çohaz’ın okulumuzda öğretim görevlisi olarak çalıştığını bile düşünüyorum. Bazen de bizim kaptanlık bölümü hocalarının ve kendimin Voith firmasının elemanı olduğu fikrine kapılıyorum. Sayın Onur Yenihan’ın nezdinde Sayın Necmettin Çohaz beye ve Genel Müdür Mustafa Kasımlı beye yakın işbirlikleri için teşekkürlerimi sunuyorum.

 

 

İki büyük teşekkürüm var ilki Sayın Ali Osman Ulusoy beye onur konuğu davetimizi kabul ettikleri ve öğrencilerimizin bu mutlu günlerinde yanlarında oldukları için,   umarım öğrencilerimiz bu duayen kişilikten örnek alabilmişlerdir.

 

 

Elbette büyük teşekkürün ikincisi sevgili genç kaptan arkadaşlara çalıştıkları kurumda bizleri hem meslek olarak hem de kişilik olarak en iyi şekilde temsil edeceklerine inanıyorum.

 

-Her yıl aynı isimleri bir araya getirmenin zorlukları olduğu muhakkak şirket ve stk yöneticileri kolay kolay değişmiyor, Ekrem Özcan beyin fikrini uygulamaya geçirebiliriz bir yıl İstanbul bir yıl Afyon.

 

-Eğitimli kaptanın önemini tüm karayolu paydaşlarına anlatmada her geçen gün yol aldığımız görüyoruz.

 

-Eğitim müfredatını güncel tutmalıyız örneğin protokol kuralları konusunda mezun öğrencilerimizden gelen talepler var!

 

-Bilinç değişikliği bir anda olacak bir uygulama değil çabanın artırılması gerekiyor.

 

Son olarak, bölüm hocalarımız Öğr. Gör. Emrah Erçek ve Öğr. Gör. Arif Hakan Yalçın artan iş yükünü paylaşmada cesur davranarak yükü omuzlamışlardır. Kendilerine içten teşekkür ediyorum.

 

Atladığım ve unuttuğum kişiler ve kurumlar varsa şimdiden kendilerinden özür diliyorum ve unutkanlığımı bana hatırlatmalarını istiyorum.

 

Sevgiyle kazasız belasız günler diliyorum.

 

Yrd.Doç.Dr.Kemal Karayormuk

Afyon Kocatepe Üniversitesi

Sultandağı Meslek Yüksekokulu Müdürü

Otobüs Kaptanlığı Bölüm Başkanı

TOBB Karayolu Yolcu Taşımacılığı Sektör Meclisi Akademik Danışmanı»  Diğer makaleleri incelemek için tıklayın...
Trafikteki hoşgörü ve saygı toplumsal birlikteliğin bir yansımasıdır.
TOF 
Eğitim
Federasyon merkezimizde otobüs kaptanlarimiza yönelik 21-22 Ocak 2020 tarihlerinde digital takograf kullanimi ile ilgili uzman egitmenlerimiz tarafindan egitim seminerleri düzenlenecektir.Günlük kapasite 50 kisi ile sinirlidir.Katilimcilarin 0212 6583210 nolu telefona 17.01.2020 Cuma günü mesai bitimine kadar bilgi vermesi gerekmektedir.
14.01.2020

Karayolu Taşıma Yönetmeliği
Karayolu Taşıma Yönetmeli'nin Tüm değişikliklerin işlenmiş haline Mevzuat sayfasından ulaşabilirsiniz.
29.11.2019

Belarus, Bulgaristan, Romanya ve Ukrayna şoför vizeleri hakkında duyuru
Ülkemizle yapılan Vize Anlaşmaları sebebiyle Belarus, Bulgaristan, Romanya ve Ukrayna ya taşımacılı yapan İşletmelerin Şoförlerine Vize kolaylığı sağlanması amacıyla UAB tarafından Referans Mektubu düzenlenecek.
15.11.2018

2019 Yılı Yeniden Değerlendirme oranına göre ceza ve harçlar %23,73 artıyor.
2019 yılında vergi, harç ve cezalardaki yeniden değerleme oranı yüzde 23,73 oldu. 2019 yılında pasaport, ehliyet harçları ve trafik cezaları, Motorlu Taşıtlar vergisi oranı yüzde 23.73 artacak.
30.11.2018

Avrupa'ya yönelik Yolcu taşımalarında sınır kapılarında yeni düzenlemeler
Yeni Uygulamalar 15 Kasımda yürürlüğe girecek. Yolcu isim listeleri araç kapıya gelmeden önce kapıya e posta yoluyla gönderilecek.
01.11.2017

Yetki belgesi işlemleri e-devlet üzerinden yapılabilecek
Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü' twittır hesabından duyuru. Yetki Belgesi taşıt belgesi ve taşıt kartlarının E.Devlet portali üzerinden barkodlu ve doğrulanabilir olarak düzenlenmesine imkan sağlayan çalışmalar Genel Müdürlüğümüzce tamamlanmış olup e-devlet portali üzerinden hizmet sunulmaya başlanmıştır. Önemle duyurulur.
07.03.2018

UDHB 1. Bölge Müdürlüğü'nün resmi twitter hesabı;
UDHB 1. Bölge Müdürlüğü'nün resmi twitter hesabı; UDHB I.BÖLGE @UdhbIbolge
13.07.2017

Federasyon Olağan Genel Kurul...
(08.06.2021)
Yeni Yetki Belgesi düzenlenmeyecek...
(06.04.2020)
Muayenesi biten taşıtların yetki...
(01.04.2020)
» Diğer haberler için tıklayın
3. havalimanı etki raporu ne kadar...
(02.03.2017)
6 ana taşıma ‘BİR’ olmalı
(12.08.2015)
Bölgesel otobüsçülüğe doğru
(02.06.2015)
» Diğer makaleler için tıklayın
Federasyonumuz "Trafik Güvenliği Platformu" üyesidir.