Sezon hayırlı olsun!

 Otobüs yolculukları havaalanları gibi değil, havaalanlarında x-ray’den geçiyorsunuz. Yoldan inme binme olduğu sürece, güvenliği tam olarak sağlamak, önlem alabilmek mümkün değil. Onun için, yeterli önlem alınamayabiliyor. Yolcunun beraberindeki eşyayı kontrol etmek tam anlamı ile mümkün değil. Elimizdeki cihazlarla kontrol yapıyoruz, ama sadece caydırıcı olsun diye… Elimizdeki kontrol cihazları yeterli sonuç vermiyor, her şeye ötüyorlar. Her şeyi de açma şansınız yok. Yine de güvenlik önlemleri konusunda firmalarımızın gerekli hassasiyeti göstermesi gerekiyor; şüpheli şahıslara dikkat edilmesi gerekiyor. Bagajlarda ve otobüs içinde sahipsiz eşya olmamasına dikkat etmemiz lazım. Otobüs personelinin otobüse eşya bırakıp çıkan insanlara dikkat etmesi lazım. Bunları yapmaya çalışıyoruz, yapabileceğimiz, bununla sınırlıdır ama birisi çantasına molotof kokteyli, bomba, herhangi bir patlayıcı madde bulunduruyorsa, bunu tespit etmek çok mümkün değil. Tek noktadan bindikleri halde uçaklara bile zaman zaman sızabiliyorlar. Burada yolcuların da dikkatli olması lazım, otobüs personeline yardımcı olmalarını istiyoruz. Havaalanlarına gösterdiğimiz önemin yarısını otogarlara göstersek sorunları çok büyük ölçüde çözeriz diye düşünüyorum. Hırsızlığa çare olsa dünyada hiç hırsızlık olmazdı. Terör her zaman var olacaktır biz gerekli önlemleri almak için bagaj ile bagaj sahibi ilişkisini doğru tayin edip listelememiz lazım. Eğer bunu yaparsak en büyük caydırıcı önlem budur diye düşünüyorum. 


Otogarlarda güvenlik önlemi olmalı

Otogarlarda da güvenlik önlemlerinin artırılması lazım. Şu anda mevcut polis sayıları ile Türkiye genelinde otogarları incelediğinizde güvenlik önlemlerinin yeterli olmadığını çok iyi biliyoruz. Devletin güvenlik birimleri bunu yapmalı. Otogarlarda polislerden çok özel güvenlikçiler var. Türkiye’de özel güvenlik işi sulandırılmış bir iştir. Özel güvenlikte çalışan insanların eğitim durumları, liyakat durumları, nitelikleri şu anda güvenliği sağlayacak ölçüde değil, bu bir gerçek. 

Trafik güvenliği, terör güvenliği, can güvenliği bunların hepsinin birlikte anılması lazım. Biz kendi firmalarımızda bunları azami ölçüde yapmaya çalışıyoruz. Sahipsiz bagajı otobüse almamak konusunda arkadaşlarımıza gerekli eğitimleri verdik. Bu bizim için kayda değer bir önlemdir. İyi bir sezon diliyorum, bol kazançlı, kazasız yolculuklar diliyorum. Kaptanlarımız dinlenmeden yola çıkmasınlar. Doğru beslensinler, dinlenerek yola çıksınlar. Kazaları en aza indirelim.

Sezon hayırlı olsun

Yeni sezonun hayırlı olmasını diliyoruz. Okullar kapanmadan daha hafta ortasında hareketlilik başladı. Ramazan başına kadar bu iş böyle gidecek gibi görünüyor. Dönüşler tam anlamıyla dolu değil, bir hafta on gün sadece gidiş olacak. Ondan sonra gidiş dönüş birbirini dengeleyecek. Onun arkasından Ramazan geliyor. Bu yıl, geçmiş Ramazanlara oranla hareketli geçecek diye ümit ediyorum. Çünkü sezon sıkıştı, yağmurlar yağdı, millet tatile gidemedi. Tatile gidemeyince ramazanı da değerlendirmek zorunda kalacak insanlar. Tabii arkasından Ramazanın ikinci yarısı Bayram hareketi ile birlikte, daha da yoğunlaşacak. Talep karşılanacak mı? 

Otobüslerde de hareketlilik var

Yetki belgelerinde D2’den D1’e doğru kayma var. Bunların bir kısmı sezonluk sözleşme yaparak firmalarla çalışma yapmaya başladılar bile. Biz güvenlik önlemlerini öne çıkarıp vatandaşlarımızın yol güvenliğine dikkat etmeliyiz. Özellikle otomobil sürücülerimizin çok dikkatli olması lazım. Otobüs kaptanlarının yoldaki küçük araç sayısını dikkate alarak çok dikkatli olması lazım. Bu bereketli dönemi kazasız belasız atlatmak en büyük dileğimizdir. Bu konuda görev sürücülerimize ve firma sahiplerine düşüyor.

Fiyat dengesine dikkat…

İnsanlara güzel tatil yaşatmak öncelikli görevimiz. Sezonda da sektörde mutlaka fiyat dengelerinin oturması lazım. Herkes aklını başına toplamalı ve kış sezonunda yaşadığımız sıkıntıların kısmen çözümü için bu sezonu çok iyi kullanmamız lazım. Güzel bir sezon geçirmeyi diliyorum. 

Herkese iyi bir sezon ve iyi haftalar diliyorum.  


»  Diğer makaleleri incelemek için tıklayın...
Trafikteki hoşgörü ve saygı toplumsal birlikteliğin bir yansımasıdır.
TOF 
Eğitim
Federasyon merkezimizde otobüs kaptanlarimiza yönelik 21-22 Ocak 2020 tarihlerinde digital takograf kullanimi ile ilgili uzman egitmenlerimiz tarafindan egitim seminerleri düzenlenecektir.Günlük kapasite 50 kisi ile sinirlidir.Katilimcilarin 0212 6583210 nolu telefona 17.01.2020 Cuma günü mesai bitimine kadar bilgi vermesi gerekmektedir.
14.01.2020

Karayolu Taşıma Yönetmeliği
Karayolu Taşıma Yönetmeli'nin Tüm değişikliklerin işlenmiş haline Mevzuat sayfasından ulaşabilirsiniz.
29.11.2019

Belarus, Bulgaristan, Romanya ve Ukrayna şoför vizeleri hakkında duyuru
Ülkemizle yapılan Vize Anlaşmaları sebebiyle Belarus, Bulgaristan, Romanya ve Ukrayna ya taşımacılı yapan İşletmelerin Şoförlerine Vize kolaylığı sağlanması amacıyla UAB tarafından Referans Mektubu düzenlenecek.
15.11.2018

2019 Yılı Yeniden Değerlendirme oranına göre ceza ve harçlar %23,73 artıyor.
2019 yılında vergi, harç ve cezalardaki yeniden değerleme oranı yüzde 23,73 oldu. 2019 yılında pasaport, ehliyet harçları ve trafik cezaları, Motorlu Taşıtlar vergisi oranı yüzde 23.73 artacak.
30.11.2018

Avrupa'ya yönelik Yolcu taşımalarında sınır kapılarında yeni düzenlemeler
Yeni Uygulamalar 15 Kasımda yürürlüğe girecek. Yolcu isim listeleri araç kapıya gelmeden önce kapıya e posta yoluyla gönderilecek.
01.11.2017

Yetki belgesi işlemleri e-devlet üzerinden yapılabilecek
Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü' twittır hesabından duyuru. Yetki Belgesi taşıt belgesi ve taşıt kartlarının E.Devlet portali üzerinden barkodlu ve doğrulanabilir olarak düzenlenmesine imkan sağlayan çalışmalar Genel Müdürlüğümüzce tamamlanmış olup e-devlet portali üzerinden hizmet sunulmaya başlanmıştır. Önemle duyurulur.
07.03.2018

UDHB 1. Bölge Müdürlüğü'nün resmi twitter hesabı;
UDHB 1. Bölge Müdürlüğü'nün resmi twitter hesabı; UDHB I.BÖLGE @UdhbIbolge
13.07.2017

Federasyon Olağan Genel Kurul...
(08.06.2021)
Yeni Yetki Belgesi düzenlenmeyecek...
(06.04.2020)
Muayenesi biten taşıtların yetki...
(01.04.2020)
» Diğer haberler için tıklayın
3. havalimanı etki raporu ne kadar...
(02.03.2017)
6 ana taşıma ‘BİR’ olmalı
(12.08.2015)
Bölgesel otobüsçülüğe doğru
(02.06.2015)
» Diğer makaleler için tıklayın
Federasyonumuz "Trafik Güvenliği Platformu" üyesidir.