Sektörde iyi şeyler de oluyor.

Sektörde iyi şeyler de oluyor

Geçen hafta Afyon Kocatepe Üniversitesi Sultandağı Meslek Yüksekokulu'nda düzenlenen bir panele konuşmacı olarak davetliydim. 
BUSWORD OTOBÜS Fuarı'nda tanıştığım okul müdürü Ögr. Gör. Sayın Kemal KARAYORMUK beni Sultandağı’na davet etti. Afyon Kocatepe Üniversitesi Sultandağı Meslek Yüksek Okulu bünyesinde otobüs kaptanlığı bölümü yeni açılmış bir bölüm ve sektörce yeterince bilinmiyor ve tanınmıyor.
Gitmemin asıl amacı bu bölümde okuyan öğrencilerle ve geleceğin kaptanlarıyla buluşmak ve mesleğimizle ilgili bilgilerimi ve deneyimlerimi aktarmaktı. Sağ olsunlar beni çok sıcak karşıladılar, misafir ettiler, konuşma fırsatı verdiler. Okulda yaptığım konuşmanın birinci bölümünde;
karayolu yolcu taşımacılığı sektörünün tarihsel süreçte geçirdiği evreleri, bugün gelinen noktayı, yolcu taşıma kapasitesini, karayolu yolcu taşımacılığı yetki belgelerini, kapasite kullanımını verimliliği, sektörün sıkıntı ve sorunlarını öğrencilere anlattım.
İkinci bölümde ise meslek sevgisi, insan ilişkileri, eğitimin önemi, kariyer nedir, nasıl yapılmalıdır konularını konuştuk. Patron ve yönetici gözüyle işe alım ölçü ve kriterlerini, sektördeki istihdamı anlattım. Öğrencilere iş başvurularında izleyecekleri yöntemler üzerinde bilgiler verdim.
Özetle, “Donanımlarınızı, bilgi ve becerilerinizi arttırın, kendinizi hiç bir zaman yeterli görmeyin, okuyun, araştırın, mutlaka bir dili iyi derecede öğrenin bu size avantaj sağlar, artılarınız olmalı” dedim. İşe girişte tecrübenin önemli olduğunu, iyi bir staj dönemi geçirmelerini, ilk işe girişte ücretin önemli olmadığını belirttim ve işyerinde bilgi ve beceri kazanmanın önemine dikkat çektim.

Üçüncü bölümde ise otobüs kaptanlığı bölümü öğrencilerine meslek ahlakı ve kuralları, iş disiplini, meslekte otobüs kaptanlarından istenenleri ve işe girişte izlemeleri gereken yolu ve yöntemleri anlattım. Umarım faydalı olmuşumdur…

Bu okulların, başta Sultandağı Meslek Yüksek Okulu'nun sektörün ilgisine ve desteğine ihtiyacı var. Bu okulun dışında, Yozgat Bozok Üniversitesi Akdağmadeni Meslek Yüksek Okulu ile Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Kütahya Meslek Yüksek Okulu Ulaşım Hizmetleri bölümünde Otobüs Kaptanlığı bölümleri var. Sektör olarak desteklemememiz, bu okulları kalifiye personel kaynağı olarak görmemiz, öğrencilere staj imkanları sağlamamız, işe alım konusunda bu öğrencilere öncelik vermemiz lazım.
Bu okullar iki yıllık mesleki eğitim veriyorlar.
Ben Eğitim müfredatlarını inceledim, müfredatı yeterli buldum.
Gerçekten öğrencilere çok yararlı bilgiler veriliyor. Bizim meslekte uzun yıllar ve tecrübelerle edindiğimiz bilgiler, otobüs kaptan adaylarına öğretiliyor. Öğrenciler Fizik, Matematik, Türkçe gibi temel derslerin dışında, Genel Trafik Bilgisi, İl Yardım ve Sağlık bilgisi, Davranış Bilimleri, Halkla İlişkiler ve Kitle Taşımacılığı, Sigorta ve TaşımacılıkHukuku derslerinin yanında, Meteoroloji dersi bile alıyor.

Öğrencilere mesleki olarak ise Sürücülük Teknikleri, Sürüş Psikolojisi, Otobüslerde Teknik Sistemler, İleri Sürücülük Teknikleri, Araç ve Yol Güvenliği gibi dersler öğretiliyor.
Bu derslerin yanı sıra Simülasyon Eğitimi ve Uygulamalı Sürücü Eğitimi dersleri de var.


Bu bilgileri şoförlüğün okulu mu olurmuş diyen, sektörün en büyük sıkıntılarından birinin eğitimli şoför bulmak olduğunu göremeyen zihniyetin, böyle düşünen meslektaşlarımın dikkatine sunmak istiyorum. Müfredat üzerinden bir örnek vereyim zira fizik dersinde öğrencilere öğretilen bilgileri okuyunca oldukça şaşırdım.

FİZİK

1-Fiziğin Motorlu Araçlarda Etkilerine Genel Bakış
2-Ölçme, Fiziksel Nitelikler, Standart Ve Birimler Uluslar Arası Birim Sistemleri
3-Uzunluk Standartlar, Zaman Standartları
4-Vektörler
5-Bir Boyutta İvmeli Hareket, Serbest Düşme, Düzlemde Hareket
6-Dinamik, Nevton Kanunu
7-Mekanik Birimler Sistemi
8-Ağırlık Ve Kütle
9-İş-Enerji-Güç
10-Dönme Hareketi
11-Isı, Öz Isı
12-Isı Ve İş
13-Problemleri Çözümü

Bir düşünün… 
Bu sadece bir dersin işlenen konuları. Diğer derslerin içeriğini de düşündüğünüzde otobüs kaptanlığı için verilen derslerin yeterliliği tartışılmaz. Merak eden acar internette araştırır, tüm dersleri konuları ve ders saatlerini öğrenebilir. Bu bilgileri, hangimiz ne kadarınıbiliyoruz ve araç kullanırken uyguladık? Çalıştırdığımız işe aldığımız şoförümüzün bilgisini nasıl ve neye göre test ettik? Sistem babadan dededen gördüğümüz usullerle yürütülüyor, hiçbir bilimsel yanı yok. Bilgi ise bilgi…
 Ne eksik? Tecrübe. Tecrübe zamanla ve deneyimle kazanılır. Tecrübe kazanmaları için bu imkânı bu gençlere sektör olarak sağlamalıyız.

Birçok konudaki bilgileri bizim bilgilerimizin çok üzerinde. Bu okullardan eğitim alan, mesleğini seven ve benimseyen yeni nesil şoför ve kaptanların bu mesleğin çıtasını yükselteceklerine, mesleğin saygınlığını geri kazandıracaklarına ve kaybettiğimiz meslek ahlakını geri getireceklerine canı yürekten inanıyorum. Mesleğin geleceğinde önemli işler başaracaklarına, örgütleneceklerine, bizim başaramadıklarımızı yapacaklarına inanıyorum. Bu bölümde okuyan gençlerin çoğunda bu ışığı gördüm..
Temennimiz bu türde meslek okulların sayısının artırılması ve özellikle büyük şehirlerimizde kurulmuş üniversitelerde yer almasıdır. İhtisaslaşmaya gidilerek şehirlerarası, uluslararası ve turizm şoförü kaptanlığı bölümlerinin kurulmasıdır.
Bir diğer konu ise uluslararası nakliye filolarında istihdam edilecek şoförlerin yetiştirilmesidir.

ADR konusu var. Tehlikeli yüklerin taşınması konusu var. Bu tür araçları kullanacak şoförlerin eğitimleri var.
Mutlaka akademik eğitim almış eğitimli kadrolara taşıma sektörünün tamamında ihtiyaç var.
Bu kaynak Meslek yüksek okullarıyla sağlanabilir.
Sektör desteği şart…

Nusret ERTÜRK»  Diğer makaleleri incelemek için tıklayın...
Trafikteki hoşgörü ve saygı toplumsal birlikteliğin bir yansımasıdır.
TOF 
Eğitim
Federasyon merkezimizde otobüs kaptanlarimiza yönelik 21-22 Ocak 2020 tarihlerinde digital takograf kullanimi ile ilgili uzman egitmenlerimiz tarafindan egitim seminerleri düzenlenecektir.Günlük kapasite 50 kisi ile sinirlidir.Katilimcilarin 0212 6583210 nolu telefona 17.01.2020 Cuma günü mesai bitimine kadar bilgi vermesi gerekmektedir.
14.01.2020

Karayolu Taşıma Yönetmeliği
Karayolu Taşıma Yönetmeli'nin Tüm değişikliklerin işlenmiş haline Mevzuat sayfasından ulaşabilirsiniz.
29.11.2019

Belarus, Bulgaristan, Romanya ve Ukrayna şoför vizeleri hakkında duyuru
Ülkemizle yapılan Vize Anlaşmaları sebebiyle Belarus, Bulgaristan, Romanya ve Ukrayna ya taşımacılı yapan İşletmelerin Şoförlerine Vize kolaylığı sağlanması amacıyla UAB tarafından Referans Mektubu düzenlenecek.
15.11.2018

2019 Yılı Yeniden Değerlendirme oranına göre ceza ve harçlar %23,73 artıyor.
2019 yılında vergi, harç ve cezalardaki yeniden değerleme oranı yüzde 23,73 oldu. 2019 yılında pasaport, ehliyet harçları ve trafik cezaları, Motorlu Taşıtlar vergisi oranı yüzde 23.73 artacak.
30.11.2018

Avrupa'ya yönelik Yolcu taşımalarında sınır kapılarında yeni düzenlemeler
Yeni Uygulamalar 15 Kasımda yürürlüğe girecek. Yolcu isim listeleri araç kapıya gelmeden önce kapıya e posta yoluyla gönderilecek.
01.11.2017

Yetki belgesi işlemleri e-devlet üzerinden yapılabilecek
Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü' twittır hesabından duyuru. Yetki Belgesi taşıt belgesi ve taşıt kartlarının E.Devlet portali üzerinden barkodlu ve doğrulanabilir olarak düzenlenmesine imkan sağlayan çalışmalar Genel Müdürlüğümüzce tamamlanmış olup e-devlet portali üzerinden hizmet sunulmaya başlanmıştır. Önemle duyurulur.
07.03.2018

UDHB 1. Bölge Müdürlüğü'nün resmi twitter hesabı;
UDHB 1. Bölge Müdürlüğü'nün resmi twitter hesabı; UDHB I.BÖLGE @UdhbIbolge
13.07.2017

Federasyon Olağan Genel Kurul...
(08.06.2021)
Yeni Yetki Belgesi düzenlenmeyecek...
(06.04.2020)
Muayenesi biten taşıtların yetki...
(01.04.2020)
» Diğer haberler için tıklayın
3. havalimanı etki raporu ne kadar...
(02.03.2017)
6 ana taşıma ‘BİR’ olmalı
(12.08.2015)
Bölgesel otobüsçülüğe doğru
(02.06.2015)
» Diğer makaleler için tıklayın
Federasyonumuz "Trafik Güvenliği Platformu" üyesidir.